Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pielgrzymki świata Andrzej Sala 1F.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pielgrzymki świata Andrzej Sala 1F."— Zapis prezentacji:

1 Pielgrzymki świata Andrzej Sala 1F

2 Spis treści Pielgrzymki: Hinduizm Buddyzm Islam Chrześcijaństwo
Judaizm

3 Co to jest pielgrzymka ? Pielgrzymka –podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność. Ludzie pielgrzymują również, żeby wyrazić wdzięczność, np. za urodzenie dziecka, odzyskanie sprawności fizycznej.

4 Hinduizm Najsłynniejszą pielgrzymką jest odbywająca się co 12 lat „Kumb Mela” , pielgrzymka i kąpiel w Gangesie , świętej rzece . W wybranym terminie i miejscu gromadzą się miliony pielgrzymów . Rytualna kąpiel ma charakter oczyszczający , przede wszystkim w sensie duchowym . Celem licznych pielgrzymek jest lodowate źródło Gangesu.

5

6 Buddyzm Najważniejsze 4 kierunki pielgrzymek:
Lumbini – miejsce narodzin Buddy Bodhgaja , w którym osiągnął oświecenie Sarnath , gdzie po raz pierwszy nauczał Kuszinagara , gdzie wszedł w parinirwanę Recytacja modlitw lub sutr w jednym z tych miejsc ma wielką moc , oczyszcza nawet wyjątkowo złą karmę . Największe znaczenie ma oczywiście Bodhgaja , miejsce oświecenia wszystkich buddów .

7

8 Islam hadżdż (hadż) – pielgrzymka do Mekki, tzw. większa lub pełna. Jej odbycie jest obowiązkiem każdego wyznawcy, chyba że z powodów finansowych bądź zdrowotnych wyprawa taka jest niemożliwa. umra – również pielgrzymka do Mekki, ale nazywana mniejszą. Ma charakter indywidualny, a jej czas nie jest określony. Najważniejszym jej elementem jest siedem rytualnych okrążeń Kabby i ucałowanie Hadżaru – Czarnego Kamienia. Umra często łączona jest z hadżdżem. ziara – pielgrzymka do grobów świętych islamu, a zwłaszcza do grobu Mahometa w Medynie.

9

10 Chrześcijaństwo Najczęstszym celem pielgrzymek chrześcijańskich są pielgrzymki do : Betlejem-narodziny Jezusa Chrystusa, Fatima-W 1917 troje pasterzy z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marta oraz Łucja dos Santos - ogłosiło, że objawiła im się Matka Boża i przekazała trzy tajemnice fatimskie . Kościół Katolicki uznał te objawienia za nie będące w sprzeczności z doktryną. Za cud uznał je w 1930. Lourdes-Według nauki Kościoła Rzymskokatolickiego 11lutego 1858r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Suobirous objawiła się Matka Boża, Jerozolima-gdzie ukrzyżowano Jesusa Chrystusa

11

12 Judaizm Najpopularniejszym celem pielgrzymek żydów jest Jerozolima . Judaiści pielgrzymują tam , aby zobaczyć miejsce , w którym znajduje się Ściana Płaczu (hebrהכותל המערבי, ha-Kotel ha- Maarawi, zwana też Murem Zachodnim) – jedyna zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość Świątyni Jerozolimskiej. W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu. Zachowane mury są fragmentem drugiej świątyni wybudowanej na wzgórzu Moria.

13

14 koniec


Pobierz ppt "Pielgrzymki świata Andrzej Sala 1F."

Podobne prezentacje


Reklamy Google