Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Andrzej Sala 1F. Pielgrzymki:  Hinduizm  Buddyzm  Islam  Chrześcijaństwo  Judaizm.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Andrzej Sala 1F. Pielgrzymki:  Hinduizm  Buddyzm  Islam  Chrześcijaństwo  Judaizm."— Zapis prezentacji:

1 Andrzej Sala 1F

2 Pielgrzymki:  Hinduizm  Buddyzm  Islam  Chrześcijaństwo  Judaizm

3 Pielgrzymka –podróż podjęta z pobudek religijnych do miejsc świętych. Motywem podjęcia trudu pielgrzymowania może być chęć zadośćuczynienia za popełnione występki lub też chęć wyrażenia prośby, np. o zdrowie, o pomyślność. Ludzie pielgrzymują również, żeby wyrazić wdzięczność, np. za urodzenie dziecka, odzyskanie sprawności fizycznej.

4 Najsłynniejszą pielgrzymką jest odbywająca się co 12 lat „Kumb Mela”, pielgrzymka i kąpiel w Gangesie, świętej rzece. W wybranym terminie i miejscu gromadzą się miliony pielgrzymów. Rytualna kąpiel ma charakter oczyszczający, przede wszystkim w sensie duchowym. Celem licznych pielgrzymek jest lodowate źródło Gangesu.

5

6 Najważniejsze 4 kierunki pielgrzymek:  Lumbini – miejsce narodzin Buddy  Bodhgaja, w którym osiągnął oświecenie  Sarnath, gdzie po raz pierwszy nauczał  Kuszinagara, gdzie wszedł w parinirwanę Recytacja modlitw lub sutr w jednym z tych miejsc ma wielką moc, oczyszcza nawet wyjątkowo złą karmę. Największe znaczenie ma oczywiście Bodhgaja, miejsce oświecenia wszystkich buddów.

7

8 o hadżdż (hadż) – pielgrzymka do Mekki, tzw. większa lub pełna. Jej odbycie jest obowiązkiem każdego wyznawcy, chyba że z powodów finansowych bądź zdrowotnych wyprawa taka jest niemożliwa. o umra – również pielgrzymka do Mekki, ale nazywana mniejszą. Ma charakter indywidualny, a jej czas nie jest określony. Najważniejszym jej elementem jest siedem rytualnych okrążeń Kabby i ucałowanie Hadżaru – Czarnego Kamienia. Umra często łączona jest z hadżdżem. o ziara – pielgrzymka do grobów świętych islamu, a zwłaszcza do grobu Mahometa w Medynie.

9

10 Najczęstszym celem pielgrzymek chrześcijańskich są pielgrzymki do : Betlejem-narodziny Jezusa Chrystusa, Fatima-W 1917 troje pasterzy z Fatimy - Franciszek i Hiacynta Marta oraz Łucja dos Santos - ogłosiło, że objawiła im się Matka Boża i przekazała trzy tajemnice fatimskie. Kościół Katolicki uznał te objawienia za nie będące w sprzeczności z doktryną. Za cud uznał je w 1930. Lourdes-Według nauki Kościoła Rzymskokatolickiego 11lutego 1858r. przy jaskini Massabielle 14-letniej Bernadecie Suobirous objawiła się Matka Boża, Jerozolima-gdzie ukrzyżowano Jesusa Chrystusa

11

12 Najpopularniejszym celem pielgrzymek żydów jest Jerozolima. Judaiści pielgrzymują tam, aby zobaczyć miejsce, w którym znajduje się Ściana Płaczu (hebr הכותל המערבי, ha-Kotel ha- Maarawi, zwana też Murem Zachodnim) – jedyna zachowana do dnia dzisiejszego pozostałość Świątyni Jerozolimskiej. W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu. Zachowane mury są fragmentem drugiej świątyni wybudowanej na wzgórzu Moria.

13

14


Pobierz ppt "Andrzej Sala 1F. Pielgrzymki:  Hinduizm  Buddyzm  Islam  Chrześcijaństwo  Judaizm."

Podobne prezentacje


Reklamy Google