Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AUTOR : OLIWIA ŻURAWSKA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AUTOR : OLIWIA ŻURAWSKA"— Zapis prezentacji:

1 AUTOR : OLIWIA ŻURAWSKA
DZIEŃ BEZ PAPIEROSA AUTOR : OLIWIA ŻURAWSKA

2 NIE PAL Z NAMII

3 KIEDY OBCHODZIMY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
Międzynarodowy Dzień Bez Papierosa obchodzony jest co roku 31 maja Dzień Bez Papierosa (ang: World No Tobacco Day)obchodzony jest od roku w dniu 31 maja. Po raz pierwszy został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 1987 roku aby zwrócić uwagę na szkodliwość palenia tytoniu w wyniku, którego co roku umiera lub ciężko choruje osób.

4 FAKTY NA TEMAT PALENIA Papierosy zabijają prawie połowę palaczy
Palenie zabija blisko 6 mln ludzi każdego roku. Ponad 5 mln z tych osób to czynni palacze, ale blisko 600,000 to palacze bierni. Jeśli nie zostaną przedsięwzięte odpowiednie kroki, liczba ofiar palenia może się zwiększyć do 2030 roku do 8 mln rocznie. Prawie 80% z miliarda palaczy żyje w biednych i średnio zamożnych krajach.

5 SKŁAD PAPIEROSA

6 DYM TYTONIOWY Dym tytoniowy – pod względem fizyko- chemicznym, heterogenny aerozol, powstający wskutek niecałkowitego spalania tytoniu. Składa się z fazy gazowej i rozproszonych w niej cząsteczek stałych. Z uwagi, że procesowi spalania towarzyszy wytwarzanie ciepła, składniki dymu tytoniowego ulegają pirolizie, a aktywne cząsteczki łączą się ze sobą w procesie pirosyntezy, tak że powstają nowe związki chemiczne. Wśród składników dymu tytoniowego zaobserwowano występowanie ponad 5000 substancji mających działanie na organizm. Związki w nim zawarte mają właściwości: toksyczne, kancerogenne, teratogenne i szkodliwe.

7 ZOBACZ JAK PALENIE NISZCZY TWOJE PŁUCA

8 CZY E-PAPIEROS JEST ZDROWSZY ?
E-papierosy są wielokrotnie bardziej bezpieczne niż zwykłe papierosy. To wniosek ze wstępnychnajnowszych badań wpływu papierosa elektronicznego na zdrowie, przeprowadzonych przez zespół prof. Andrzeja Sobczaka z Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej. Naukowcy wzięli pod lupę kilkanaście najczęściej w Polsce kupowanych e-papierosów. W aerozolu przez nie generowanym szukali 46 toksycznych związków znajdujących się w dymie wdychanym przez tradycyjnych palaczy. Wykryli obecność zaledwie od 3 do 7 tych substancji. Ich stężenia były od kilku do kilkuset razy mniejsze niż w dymie tytoniowym. Nie znaleźlirakotwórczych nitrozoamin i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, większości lotnych węglowodorów, trującego tlenku węgla ani metali ciężkich

9 SKUTKI PALENIA PAPIEROSÓW
choroby serca i naczyń krwionośnych, np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa, miażdżyca, tętniak aorty, zawał serca, udar mózgu; choroby układu oddechowego, np. astma, gruźlica, grypa, przewlekłe zapalenie oskrzeli; choroby układu pokarmowego, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, przepuklina jelitowa.

10 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "AUTOR : OLIWIA ŻURAWSKA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google