Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alkoholizm..

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alkoholizm.."— Zapis prezentacji:

1 Alkoholizm.

2 Czym jest alkoholizm.? Alkoholizm to ciężka, nieuleczalna i postępująca choroba. Nie leczona, kończy się szaleństwem lub śmiercią. Rozpocząć leczenie i zatrzymać chorobę można w każdym momencie. Im wcześniej, tym lepiej, tym większe szanse na powrót do zdrowia! Po raz pierwszy alkoholizm został nazwany chorobą przez szwajcarskiego lekarza w XIX wieku. Określił on główne symptomy tej choroby i powiedział, że ludzi, którzy na nią zapadli trzeba hospitalizować i leczyć.

3 Objawy alkoholizmu Dawniej alkoholizm, dziś uzależnienie od alkoholu, to choroba o określonych objawach względnie łatwa do rozpoznania, którego dokonuje się w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień. Przestrzegam przed diagnozowaniem się u psychologa a nawet psychiatry bez specjalistycznego przeszkolenia w dziedzinie uzależnień. 

4 Działanie alkoholu na narządy wewnętrzne.
Najwyraźniejsze zmiany powoduje alkohol w przewodzie pokarmowym, stykając się z błoną śluzową drażni ją i powoduje jej przekrwienie, co w konsekwencji utrudnia przenikanie składników pokarmowych do krwi. Mówimy wówczas o przewlekłym nieżycie żołądka (boleści żołądka). Ponadto nadmiar alkoholu utrudnia prawidłowe działania wątroby. Mówimy wówczas o upośledzeniu funkcji wątroby. W każdym przypadku alkoholizmu stwierdza się powiększenie i boleści wątroby, jako wynik jej uszkodzenia. Długotrwały alkoholizm może doprowadzić do choroby zwanej marskością wątroby (częsta przyczyna śmierci). Wzrost alkoholu we krwi doprowadza do zwężenia naczyń krwionośnych, a więc do niedotlenienia mięśnia sercowego. Zmianom tym towarzyszą zmiany ciśnienia krwi, co  w konsekwencji może doprowadzić do krwotoków mózgowych. Należy podkreślić, że różne rodzaje napojów alkoholowych, powodują różne zmiany w organizmie i tak: wino – uszkadza głównie wątrobę; piwo – układ krążenia, nerki; wódka – układ nerwowy, mózg (niszczy szare komórki). ¾ szklanki wina lub ½ litra piwa mają to samo działanie jak 50 gram wódki

5 Spożywanie alkoholu .

6 Po alkohol sięgają nawet dzieci.!
Sprowadzało się do zakazów i nakazów często później nieegzekwowanych. Zdecydowane znaczenie ma też alkoholizm ojca. Ponieważ opiaty działają euforyzująco-uspokajająco, sięgają po nie dzieci niepewne, o niskiej odporności na stres. Każdy młody człowiek może sięgać po narkotyki bez specjalnych predyspozycji.

7 Po alkohol sięgają ludzie często zagubieni .

8 Alkoholizm wśród młodzieży

9 Przyczyny sięgania po alkohol przez młodzież .
Picie przez młodzież jest prawdziwym nieszczęściem. Tymczasem coraz więcej nastolatków pije, nie tylko piwo i wino, ale również wódkę. Dorastające dzieci sięgają po alkohol, by: -poczuć się dorosłymi -dopasować się do pijącego otoczenia -czuć się dobrze i być na luzie -uciec od problemów -wyrazić swoją potrzebę buntu -doznać przygody i ryzyka -zaspokoić ciekawość -należeć do grupy rówieśniczej -przestać być nieśmiałym -poczuć smak alkoholu

10 Zapobieganie alkoholizmu wśród młodzieży.
Organizacje międzynarodowe, rządowe, czy wspólnot lokalnych odpowiadają za działania profilaktyczne i ich skuteczność. Należyte przygotowanie do samoobrony przed zniewalającymi nałogami dzieci i młodzież jest niezwykle ważną formą walki z tym problemem. Dramat uzależnienia może dotknąć każdą rodzinę i każdego z nas. Zmniejszyć spożycie alkoholu przez młodych ludzi można przez ograniczenie możliwości jego zakupu, likwidowanie działań promujących picie młodzieży. Powinniśmy jako społeczeństwo uczyć postaw i umiejętności służących trzeźwemu życiu, tworzyć warunki dla dzieci i młodzieży do spędzania wolnego czasu bez alkoholu. Musimy sami nauczyć się wczesnego rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych wskazujących na rozwijanie się procesu uzależnienia się. Należy zachęcać lokalne władze oświatowe, by wprowadzały do szkół nowoczesne programy edukacyjne kształtujące postawy i umiejętności ważne dla zdrowego i trzeźwego życia, by uruchamiały świetlice socjoterapeutyczne dla dzieci z rodzin alkoholowych. Musimy sami czuwać nad przestrzeganiem prawnych zakazów sprzedaży alkoholu nieletnim, zadbać o dostępność materiałów edukacyjnych oraz o przeszkolenie np. nauczycieli, pracowników socjalnych, kuratorów sądowych w zakresie nowoczesnych metod rozwiązywania problemów

11 Czy alkohol wpływa na kobiety inaczej niż na mężczyzn?
Tak, ponieważ kobiety bardziej niż mężczyźni odczuwają szkodliwy wpływ alkoholu nawet po wypiciu tej samej ilości i przy zbliżonej masie ciała. Dzieje się tak dlatego, że kobiece ciało zawiera proporcjonalnie mniej wody niż ciało mężczyzny.

12 Kobiety – pod wpływem alkoholu

13 Kilka niepokojących sposobów i zjawisk towarzyszących piciu .
picie w samemu picie przed południem picie dla rozluźnienia przed wyjściem na przyjęcie, ważnymi spotkaniami chowanie alkoholu i picie w ukryciu kłamstwa dotyczące picia alkoholu powroty do picia po długich przerwach abstynencyjnych urwane filmy tj. nie pamiętanie jakiegoś fragmentu wczorajszego dnia np. powrotu do domu podejmowanie prób samemu poradzenia sobie z piciem tj. (przywrócenie kontroli nad piciem) poprzez zakładanie okresów niepicia np. nie piję przez 3 miesiące. Bez znaczenia jest czy osoba dotrzyma, czy też nie, tego postanowienia.

14 Matka w ciąży – alkohol. Matki w ciąży często sięgają po alkohol nie mając świadomości , że zagrażają swemu dziecku . Postępują egoistycznie i nie zgodnie z prawem .

15 Alkoholizm w spadku po matce?
Córki alkoholiczek obiecują sobie, że ich życie inaczej się ułoży. Ale pijące matki determinują ich los. Nawet jeśli nie będą zaglądać do kieliszka, to często mogą zawierać związki z uzależnionymi. Specjaliści twierdzą, że w takich przypadkach potrzebna jest terapia, żeby wyjść z zaklętego kręgu alkoholizmu.

16 Rady dla rodziców . 1. Nie częstuj swojego dziecka alkoholem.
2. Rozmawiaj z dzieckiem o alkoholu. 3. Naucz się uważnie słuchać dziecka. 4. Pomóż dziecku dobrze czuć się ze sobą. 5. Pomóż dziecku radzić sobie z naciskiem grupy rówieśniczej. 6. Zachęcaj dzieci do zajęć sportowych. 7. Nie proś dziecko, by kupowało Ci alkohol. 8. Sam bądź dobrym przykładem.

17 Jak walczyć z alkoholizmem ?
Aby podjąć się leczeniu przede wszystkim trzeba tego chcieć, chcieć z tym skończyć, po prawić się ale i również walczyć , walczyć.!! Nie poddawać się.! Trzeba mieć w sobie tę siłę wytrwania i zwyciężenia tego uzależnienia. Dobrze jest mieć wsparcie w bliskich osobach.

18 Alkohol zabija . !!

19 Broń się . !!!!!!!!!

20 Powszechnie wiadomo, że nie jest możliwe całkowite wyleczenie z choroby alkoholowej.
Jak do tej pory nie ma żadnych środków farmakologicznych leczących alkoholizm.  W terapii są jedynie dostępne środki ograniczające spożycie alkoholu. Kuracje odwykowe powinny odbywać się pod opieką przeszkolonych fachowców: lekarzy, psychiatrów, psychologów i innych terapeutów. Przede wszystkim należy odtruć organizm, znaleźć przyczyny, które stały się czynnikiem uzależniającym i starać się usunąć je z psychiki chorego, wyleczyć choroby spowodowane przez alkohol, następnie pozostaje odbudowanie psychiki i osobowości. Zdarza się, że musi zupełnie zmienić swoje dotychczasowe życie, należy mu w tym pomóc. 

21 Zakaz spożywania alkoholu nieletnim !!!


Pobierz ppt "Alkoholizm.."

Podobne prezentacje


Reklamy Google