Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ekologia w Gimnazjum nr 3 w Zawierciu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ekologia w Gimnazjum nr 3 w Zawierciu"— Zapis prezentacji:

1 Ekologia w Gimnazjum nr 3 w Zawierciu

2 Jak gimnazjum dba o środowisko?
W Gimnazjum nr 3 w Zawierciu prowadzi się wiele programów dotyczących dbania o środowisko jednym z przykładów są coroczne apele poświęcone tematom środowiska. Głównym zadaniem tego święta jest przybliżenie społeczeństwu problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.

3 ''przebiśniegom na spotkanie''
W sobotę 26 marca uczniowie Gimnazjum nr 3 wyruszyli na XXXVIII Rajd ”Przebiśniegom na spotkanie” zorganizowany, jak co roku przez PTTK w Zawierciu. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody różnymi trasami podążały grupy turystów. Nasza trasa rozpoczęła się w Zawierciu i prowadziła do Bzowa przez Markowiznę i Fugasówkę. Uczniów naszej szkoły nie odstraszył padający śnieg i wytrwale poszukiwali pierwszych śladów wiosny.

4 Konkurs ekologiczny! W połowie czerwca ubiegłego roku szkolnego 2009/2010 nasze Gimnazjum przystąpiło do konkursu ekologicznego, zorganizowanego przez Urząd Miasta Zawiercie. Konkurs polegał na zbiórce makulatury w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach na terenie naszego powiatu. Podnoszenie świadomości ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami jest bardzo ważne w dzisiejszym świecie. Ogólnym celem akcji było uświadamianie młodzieży, że każdy człowiek swoim zachowaniem wpływa na środowisko – im więcej makulatury zbierzemy i przekażemy do powtórnego przetwarzania, tym więcej drzew zostanie dla następnych pokoleń. Konkurs łączył w sobie kilka aspektów: poszanowanie zasobów natury, zainteresowanie odzyskiwaniem surowców wtórnych oraz aspekt społeczny. W zbieranie makulatury angażowali się nauczyciele, uczniowie oraz ich rodziny. Zbiórka trwała od połowy czerwca do września 2010r. Uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum zebrali łącznie ponad 800 kg makulatury.

5 Z Jury w góry W dniach lutego 2011 roku odbyła się siódma edycja „ Z Jury w Góry”. Uczniowie naszego gimnazjum również w niej uczestniczyli. Tematem piątkowego wieczoru były Indie – ich religia, wierzenia, starożytne cywilizacje doliny Indusu oraz parki narodowe. Niezwykłym przeżyciem był koncert klasycznej muzyki północno-indyjskiej w wykonaniu duetu Krzysztofa Smolińskiego (sitar) i Piotra Malca (tabla) oraz pokaz klasycznego tańca kathak w wykonaniu tancerki zespołu Mohini – Kaliny Duwadzińskiej. Dzięki uprzejmości i zaproszeniu Prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej gimnazjaliści mieli możliwość uczestniczenia w kolejnym dniu imprezy. Gościem specjalnym był Leszek Cichy – himalaista, który dokonał pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest. Blok popołudniowy stanowił pokaz filmów górskich, któremu towarzyszył wernisaż fotografii podróżniczej.

6 Akcja ''posadź drzewko'' Już po raz trzeci uczniowie Gimnazjum nr 3 w Zawierciu wzięli udział w akcji „Posadź swoje drzewko”, zorganizowanej przez Fundację Ekologiczną Silesia. Gimnazjaliści sadzili drzewka wzdłuż ogrodzenia szkoły, a ponieważ obiekty sportowe naszego gimnazjum zajmują znaczną powierzchnię, akcja została wznowiona 15 listopada 2010r. Tego dnia posadzono kolejnych 30 sadzonek, pozyskanych dzięki w/w fundacji. Kilkunastu uczniów z dużym zaangażowaniem przystąpiło do pracy pod czujnym okiem nauczyciela biologii. W obecnej akcji szkoła stworzyła ścieżkę edukacyjną, która będzie wykorzystywana w czasie lekcji biologii i geografii w klasach trzecich.

7 Ekologia w polskich szkołach
Uczniowie zwykle nie rozumieją jak ważna jest troska o środowisko. I choć edukacja ekologiczna nie jest już w polskich szkołach traktowana z przymrużeniem oka, to jednak wciąż trzeba pracować nad budowaniem świadomości zarówno dzieci jak i dorosłych. Właśnie dlatego powstał projekt SzkołaFON, którego celem jest nie tylko ochrona przyrody, ale dodatkowo również zebranie funduszy dla szkoły. Pomysł okazał się wyjątkowo skuteczny głównie ze względu na połączenie wsparcia finansowego dla szkół oraz nagród motywacyjnych dla dzieci. Cała akcja opiera się na recyklingu telefonów komórkowych. Uczniowie mogą zbierać używane telefony od rodziców, przyjaciół i lokalnej społeczności. Im więcej telefonów zgromadzą, tym mają większe szanse na otrzymanie cennych nagród. Jednocześnie szkoła zbiera dzięki recyklingowi środki pieniężne, które może później przeznaczać zgodnie z uznaniem.

8 Ekologia – jak dbać o środowisko na co dzień?
1. Nie powinno się używać: * Aerozoli zawierających freony (jeśli dany produkt nie ma freonów jest to wyraźnie zaznaczone na opakowaniu). * Opakowań, pojemników wytworzonych z plastiku o porowatej strukturze (różnego typu tacki na jedzenie). * Artykułów AGD wykonanych z tworzyw sztucznych o porowatej strukturze.

9 * Włączanie ogrzewania w rzeczywiście niskich temperaturach.
2. Oszczędzanie energii (w celu zmniejszenia emisji gazów szklarniowych odpowiedzialnych za efekt cieplarniany) przez: * Włączanie ogrzewania w rzeczywiście niskich temperaturach. * Wyłączanie oświetlenia w pokoju, gdy z niego wychodzimy. * Zastąpienie urządzeń elektrycznych pracą własnych mięśni (np. przy pracach w kuchni czy majsterkowaniu). * Segregacja odpadów nadających się do powtórnego użycia, co czyni spalanie niektórych śmieci zbędnymi.

10 3. Zmniejszanie ilości i segregacja odpadów:
* Należy oszczędzać papier, zbierać makulaturę do specjalnie wyznaczonych pojemników. * Używać butelek zwrotnych, zbędne szkło oddawać do punktów skupu do specjalnie oznaczonych pojemników. * Unikać kupowania rzeczy z plastiku, na zakupy zabierać ze sobą reklamówki * Zużyte baterie umieszczać w specjalnie oznaczonych do tego celu pojemnikach * Nie wyrzucać ze zwykłymi śmieciami opakowań po farbach, środkach owadobójczych, rozpuszczalnikach, przeterminowanych leków - są na nie specjalne punkty zbiórki. Nie należy wylewać również takich rzeczy do zlewu, grozi to zanieczyszczeniem wód. * Kupować artykuły w szkle a nie w puszkach 4. Oszczędność wody przez: * korzystanie z kąpieli pod prysznicem zamiast w wannie. * W spłuczce w toalecie założyć zawór ograniczający. * Ograniczyć pranie (rzecz raz założona przeważnie nadaje się do powtórnego wykorzystania np. bluzy, spodnie, swetry). * Oszczędzać wodę przy zmywaniu. * Kontrolować szczelność kranów. * Kupować sprzęty oszczędzające wodę (pralki, zmywarki do naczyń).

11 5. Zmniejszanie zanieczyszczeń wody:
* Nie należy wylewać farb, lakierów, rozpuszczalników do kanalizacji. * Samochód należy myć w takim miejscu, aby resztki benzyny i olejów nie przedostały się do kanalizacji. * Używać środków czyszczących bezpiecznych dla środowiska (patrzeć na etykietki). * Włączać się czynnie w różne akcje ochrony wód i innych elementów środowiska.

12 Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie
Motto: Piękno tej ziemi skłania mnie do wołania o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Jeżeli kochacie tę ojczystą ziemię, niech to wołanie nie pozostanie bez odpowiedzi. Ojciec św. Jan Paweł II

13 Natalia Fryc z klasy II b
Autor Natalia Fryc z klasy II b


Pobierz ppt "Ekologia w Gimnazjum nr 3 w Zawierciu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google