Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

GDAŃSK DŁUGIE POBRZEŻE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "GDAŃSK DŁUGIE POBRZEŻE"— Zapis prezentacji:

1 GDAŃSK DŁUGIE POBRZEŻE

2 Długie Pobrzeże jest to ciągnący się wzdłuż Motławy deptak, na którym znajduje się ciąg gotyckich bram wodnych kolejno: - Krowia z XIV w., - Chłębnicka z XV w., - Mariacka z XV w., - Św. Ducha odbudowana w latach 90-tych oraz słynny Żuraw. 

3 Długie Pobrzeże jest ulubionym miejscem spacerów gdańszczan i obowiązkowym punktem programu przebywających w Gdańsku wycieczek. Długie Pobrzeże powstało z pomostów, które znajdowały się przed każdą bramą wodną i służyły do wyładunku towarów.

4 Żuraw jest bez wątpienia symbolem nie tylko miasta Gdańska, ale i całego kraju. Stanowi ważny zabytek naszej kultury . Jedna z największych i najoryginalniejszych turystycznych atrakcji w Gdańsku – najstarszy dźwig portowy w całej Europie.

5 Gdański Żuraw spełniał rozmaite funkcje
Gdański Żuraw spełniał rozmaite funkcje. Podstawową, do której został stworzony była funkcja przeładunku towaru – głównie piwa, do jego zadań należało również stawianie żagli. Oprócz tego wykorzystywany był jako fortyfikacja obronna oraz brama miejska.

6 Gwoździem programu jest mechanizm Żurawia
Gwoździem programu jest mechanizm Żurawia. Warto jednak wejść do jego środka, aby zobaczyć również górne koła. FRAGMENT MECHANIZMU DŹWIGOWEGO ŻURAWIA

7 Autorka: Wiktoria Stachowiak


Pobierz ppt "GDAŃSK DŁUGIE POBRZEŻE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google