Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Antropologia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Antropologia."— Zapis prezentacji:

1 Antropologia

2 Termin „antropologia” wprowadził Magnus Hundt w tytule dzieła: Anthropologium de hominis dignitate, natura et proprietatibus Był filozofem (teologiem) i lekarzem, pracował w Lipsku. Dzieło ukazało się w 1501 r.

3 Anthropologia o własnościach człowieka fizycznych i moralnych przez Józefa Jasińskiego, Wilno 1818
Nauka o własnościach człowieka fizycznych i moralnych, ukazuiących dostoyność iego wyniesioną nad wszystkie iestestwa fizyczne, z greckiego ięzyka zowie się Antropologiią.

4 R.R. MARETT Antropologia
Antropologia ogarnia całkowitą historyę człowieka, taką, jaką idea ewolucyi wypiastowała i wypracowała. Człowiek w toku rozwoju swojego, oto jej przedmiot w rozciągłości najobszerniejszej. Antropologia bada człowieka, takiego, jakim ten występuje we wszystkich znanych nam czasach, oraz we wszystkich dzielnicach świata. Bada jego ciało i ducha …

5 Antropologia – dyscyplina naukowa, której przedmiotem są różne aspekty istoty ludzkiej – od biologicznych po społeczno-kulturowe.(K.K)

6 Antropologia etniczna – dział antropologii fizycznej zajmujący się opisem i analizą zróżnicowania biologicznego człowieka współczesnego (zazwyczaj izolowanych grup ludzkich), a także migracjami, procesami krzyżowania i procesami adaptacyjnymi (kulturowymi i biologicznymi) do nowych środowisk.

7 Antropologia fizjologiczna – dział antropologii fizycznej, którego polem zainteresowań jest funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Badania z zakresu antropologii fizjologicznej wykorzystywane są w medycynie i teorii sportu.

8 Antropologia fizyczna – biologia człowieka, biologia porównawcza człowieka – nauka o zmienności cech fizycznych (anatomicznych, fizjologicznych, psychosomatycznych) w filogenezie oraz o zróżnicowaniu człowieka współczesnego.

9 Antropologia kryminalna – metoda badań stosowana w XIX wieku i na poczatku XX w. w kryminalistyce, która zakładała, że niektóre ukształtowania morfologiczne człowieka sprzężone są z zachowaniami przestepczymi, co oznaczałoby dziedziczność patologicznych społecznie zachowań.

10 Cesare Lombroso (1836-1909) – włoski antropolog, psychiatra i lekarz sądowy
A. Bertillon w latach ( ) wprowadził metodę identyfikacji recydywistów opartą o pomiary antropometryczne. daktyloskopia

11 Antropologia kulturowa (społeczna) – nauka o kulturze, przede wszystkim społeczeństw pierwotnych.

12 Antropologia sportowa – dział antropologii fizycznej zajmujący się badaniem wpływu ruch, ćwiczeń sportowych, ale także i pracy na cechy morfofizjologiczne człowieka.

13 Antropologia ontogenetyczna (auksologia)
Antropologia populacyjna Antropologia ras ( w zasadzie wchodzi w zakres antropologii populacyjnej)

14 Antropologia biologiczna (bioanthropology)

15 Psychologia ewolucyjna a antropologia
Atrakcyjność płciowa

16 Antropologia molekularna
Badania historycznego i współczesnego mRNA, DNA Badania stabilnych izotopów Badania metali i pierwiastków śladowych


Pobierz ppt "Antropologia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google