Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Bartek Kubacki. Ogółem Zamknięta od zachodu ponad trzydziestometrowej wysokości gotycką bryłą kościoła Mariackiego (widoczna jest także 82-metrowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Bartek Kubacki. Ogółem Zamknięta od zachodu ponad trzydziestometrowej wysokości gotycką bryłą kościoła Mariackiego (widoczna jest także 82-metrowa."— Zapis prezentacji:

1 Autor: Bartek Kubacki

2 Ogółem Zamknięta od zachodu ponad trzydziestometrowej wysokości gotycką bryłą kościoła Mariackiego (widoczna jest także 82-metrowa wieża kościoła), a od wschodu Bramą Mariacką i wieżą Muzeum Archeologicznego (dawnego Towarzystwa Przyrodniczego) jest ulica Mariacka jakby osobnym światem. Wrażenie to powiększa jeszcze to, że jest to jedyna ulica w starym Gdańsku, która zachowała wszystkie przedproża. Wąska, parometrowej szerokości jezdnia prowadzi jak wąwozem pomiędzy przedprożami i wysokimi, przeważnie czteropiętrowymi kamienicami od gotyckiego łuku Bramy Mariackiej do znajdującej się za ołtarzem głównym bramy kościoła Mariackiego.

3

4 Mariacka to niewątpliwie najbardziej zachwycająca z gdańskich uliczek, z kompletnie zrekonstruowanymi przedprożami, znakomicie oddająca niepowtarzalny klimat i charakter dawnej zabudowy Gdańska. Na uliczce często koncertują studenci i absolwenci Akademii.

5 Na całej długości ulicy Mariackiej, i to po obu jej stronach, ciągną się przedproża. Stanowią sugestywne świadectwo dawnych mieszczan i patrycjuszy, ich smaku artystycznego, szacunku dla sztuki oraz niebywałego kunsztu rzeźbiarskiego (kamieniarka), metaloplastycznego (kraty) i snycerskiego. Same tylko motywy zwierzęce, głównie rzygacze odprowadzające wodę z rynien, tworzą tu jedyny w swoim rodzaju jakże gdański bestiariusz, którego uzupełnienie znajdziemy wysoko na szczytach kamieniczek.

6

7 Ulica, choć od dawna zamknięta dla ruchu kołowego, tętni życiem przez cały rok. Można tu zawsze spotkać turystów rodzimych i zagranicznych. Wędrują po starym granitowym bruku, podziwiając kunszt dawnych mistrzów i maestrię współczesnych artystów gdańskich, którzy z największą pieczołowitością przywracali pod okiem konserwatorów dawną świetność ulicy, jakże zniszczonej podczas ostatnich działań wojennych.


Pobierz ppt "Autor: Bartek Kubacki. Ogółem Zamknięta od zachodu ponad trzydziestometrowej wysokości gotycką bryłą kościoła Mariackiego (widoczna jest także 82-metrowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google