Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bezpieczeństwo w Internecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bezpieczeństwo w Internecie"— Zapis prezentacji:

1 Bezpieczeństwo w Internecie

2 Internet- pierwsze spotkania
Taki się wydaje gdy po raz pierwszy go poznajemy. Miejsce w którym można znaleźć wszystko czego nam trzeba i robić wszystko na co mamy ochotę. Ale czy tak jest naprawdę? W sieci można znaleźć materiały na różne tematy także na te niekoniecznie bezpieczne, ale, (tak jak z ludźmi) o internecie nie można powiedzieć, że jest dobry lub zły. To od nas zależy czy narażamy się na niebezpieczeństwo.

3 Przywilej czy uprawnienie ?
Uprawnienie - odpowiada bez zastanowienia większość polskich nastolatków- moi rodzice płacą za dostęp do sieci i mam prawo pisać i oglądać tam to co mi się żywnie podoba. Niestety takie przekonanie panuje wśród naszych rówieśników. Fora dyskusyjne, portale społecznościowe, gry i filmy które udostępniane są w internecie nie należą do nas. Mimo wszystko trzeba pamiętać, że internet to PRZYWILEJ, który może zostać nam odebrany. Dlatego należy traktować go z rozwagą. Pamiętaj o czterech najważniejszych punktach netykiety (internetowego regulaminu) : 1. Nigdy nie pisz czegoś czego nie chciałbyś usłyszeć o sobie. 2. Nie ufaj „ znajomym” z sieci. 3. Nie rozsyłaj osobistej poczty bez zgody właściciela. 4. Zawsze sprawdzaj strony na które wchodzisz.

4 Szkodliwe treści: Rodzaje szkodliwych treści w sieci: - Przemoc,
- Wulgaryzm, - Rasizm i ksenofobia, - Pornografia, - Sekty, - Używki, - Hazard.

5 Internetowi znajomi Według ankiety Gemius, 64 % ankietowanych w wieku od 12 do 17 lat zawiera znajomości przez Internet. Według tej samej ankiety 12,2% ankietowanych spotkało się z osobą poznaną przez Internet, która podawała się za ich rówieśników a w rzeczywistości był dużo starszy.

6 Uzależnienie od sieci Uzależnienie to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. Zależność psychiczna to stan, w którym osoba dotknięta tą chorobą nie jest w stanie bez pomocy z zewnątrz przerwać określonych zachowań.

7 Na pomoc Jeśli spotka cię jakaś przykrość w Internecie, np. ktoś wypisuje kłamstwa na twój temat, ktoś próbuje wymusić na tobie podanie imienia, adresu, maila lub telefonu, dostajesz wulgarne maile, albo podałeś komuś swoje dane i teraz boisz się, co będzie, nie martw się, tylko poproś o pomoc. Wejdź na stronę: albo zadzwoń pod bezpłatny numer: , lub wyślij maila: Tam czekają na ciebie specjaliści, którzy pomogą ci w każdej sytuacji.

8 Podsumowanie... Internet to : Globalna sieć Sposób komunikowania się
Źródło wiedzy Plac zabaw Wielki śmietnik ( wg S. Lema) Każdy ma prawo korzystać z internetu choć nie każdy potrafi to prawo dobrze wykorzystać.

9 Rozpowszechnienie Internetu na świecie

10 Na niebezpieczne pytania udzielaj bezpiecznych odpowiedzi
Jak się nazywasz ? Mów mi wuju. Ile masz lat ? Tyle samo co Chuck Norris jak był w moim wieku. Gdzie mieszkasz ? Długoszczysnyce, powiat Miłtrowski Jak wyglądasz ? Wydaje mi się, że tak samo jak zwykle.

11 Z kim mieszkasz ? Nie z tym z kim bym chciał. Ile zarabiają twoi rodzice ? Nie jesteś z ZUSu ? Co masz na sobie ? Ubrania. Spotkamy się ? Mam wolny termin 30 lutego o Jaki jest twój numer telefonu ? Zdecydowanie za długi do zapamiętania.

12 Do której chodzisz szkoły ?
Do czternastej od lewej. Wyślesz mi fotkę ? Do legitymacji musisz mieć swoją. Gdzie pracują twoi rodzice ? Zależy od dnia tygodnia. Jesteś w domu sam ? Nie licząc rodziny … Chciałbyś dostać jakiś prezent ? Do świąt jeszcze kupa czasu.

13

14 Źródła http://www.http404.pl/jak-internet-to-wyszukiwarka


Pobierz ppt "Bezpieczeństwo w Internecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google