Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Transmisja pakietowa a komutowana

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Transmisja pakietowa a komutowana"— Zapis prezentacji:

1 Transmisja pakietowa a komutowana

2 Transmisja z komutacją połączeń
Przykład sieci z komutacją połączeń (np. sieć telefoniczna TP SA lub GSM). Komutacja połączeń oznacza, że na czas połączenia (np. rozmowy telefonicznej lub połączenia z Internetem przez modem telefoniczny) użytkownicy zajmują jeden kanał transmisyjny i jest on zajęty niezależnie od tego czy w danym przedziale czasu sygnały są przesyłane (rozmawia się) czy też nie są (akurat obie strony milczą). Opłata naliczana jest za czas zajmowania łącza (całkowity czas rozmowy).

3 Transmisja z komutacją połączeń
Łatwo zauważyć, że w takim rozwiązaniu marnują się możliwości przesyłowe sieci. Gdy wszystkie łącza (kanały) międzycentralowe (na rysunku - pomiędzy czterema niebieskimi punktami w centralnej części) są zajęte nie można nawiązać nowych połączeń (w słuchawce słyszymy sygnał zajętości) musimy próbować tak długo, aż co najmniej jeden kanał się zwolni.

4 Transmisja pakietowa Rozwiązaniem jest transmisja pakietowa. W komutacji pakietów informacja dzielona jest na części tzw. pakiety (z których każdej przypisuje się numer kolejny i adresata), a następnie pakiety przesyłane są po dowolnych (różnych) drogach łączących nadawcę z odbiorcą. Po stronie odbiorcy pakiety są szeregowane w odpowiedniej (pierwotnej) kolejności (bo mogą dotrzeć w innym porządku) i udostępniane odbiorcy informacji.


Pobierz ppt "Transmisja pakietowa a komutowana"

Podobne prezentacje


Reklamy Google