Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stanisław Moniuszko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stanisław Moniuszko."— Zapis prezentacji:

1 Stanisław Moniuszko

2 Narodziny i śmierć Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819r. w majątku Ubiel niedaleko Mińska. Jego rodzina przykładała uwagę do tradycji. Umarł on na atak serca 4 czerwca 1872 r. w Warszawie. Na jego pogrzeb przybyło około 80 tysięcy ludzi.

3 Rodzina Rodzice Czesław Moniuszko Elżbieta Madżarska Żona:
Aleksandra Müller

4 Edukacja Początkowa muzyki uczyła go mama , później robili to wybitni profesorowie, W 1837 r. postanowił wyjechać do Berlina by jeszcze bardziej kształcić się muzycznie i tam w 1840r. Skończył studia. Następnie udał się do Wilna , by móc zarabiać jako organista, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego w mieście.

5 Kariera muzyczna Grał on na: Organach Pianinie Fortepianie Był on:
Dyrygentem Kompozytorem Pedagogiem Organistą

6 Znane utwory Opery: Halka Fris Hrabina Verbum Nobile Straszny dwór
Paria Balety: Na kwaterunku Figle szatana

7 Znane utwory Operetki: Beata -kantaty Widma Ballady: Dziad i Baba
Litania: I Litania Ostrobramska

8 Linki do znanych utworów:
https://www.youtube.com/watch?v=kIjiT0IS_ PI (Halka) https://www.youtube.com/watch?v=QaQy1R 6fqJg&list=PL720BC2B C (straszny dwór) https://www.youtube.com/watch?v=fausOZL vy (Hrabina) https://www.youtube.com/watch?v=P4Bh1hl MHVU (Dziad i Baba)

9 Chochlik Jestem sobie chochlik — kogo mogę, zwodzę, Kogo mogę, draźnię, nikomu nie szkodzę. Nikogo nie kocham ni téż nienawidzę, Choć mnie nikt nie widzi, ja co zechcę, widzę, Gdzie chcę, tu i tam, Jak chcę, wejdę sam. Tram, ta tam, tam, tam!

10 Krakowiaczek Wesół i szczęśliwy, Krakowiaczek ci ja! A mój konik siwy, Raźno się uwija; Uwijaj się raźno bież, Kopytkami ognia krzesz! Czapeczka czerwona Na głowie mi płonie, Pokazuje ona, Że mi gore włonie, Gore serce, pędzi koń, [A dziewczyna klaska w]1 dłoń. Z czapki pawie pióro Barwami się mieni, Jak dzionek za chmurą Gdy go świt zrumieni: Dumnie błyszczy pawi puch, I ja dumny -- i ja zuch!

11 Dziad i Baba Był sobie dziad i baba, Bardzo starzy oboje, Ona kaszląca i słaba, On skurczony we dwoje. Mieli chatkę maleńką, Taką starą jak oni, Jedno miała okienko I jeden był wchód do niej. Żyli bardzo szczęśliwie I spokojnie jak w niebie, Czemu ja się nie dziwię, Bo przywykli do siebie.

12 Opery Od zawsze Moniuszko lubił opery bo twierdził , że są najbogatszą forma muzycznej wypowiedzi. Najbardziej znanymi jego operami jest „Halka” i „Straszny Dwór”.

13 Halka Osoby wystepujace: Stolnik – bas
Zofia, jego córka – sopran/mezzosopran Janusz – baryton Dziemba herbu Ziemba, poufny Stolnika – bas Jontek, góral ze wsi Janusza – tenor Halka, góralka ze wsi Janusza – sopran Dudziarz ze wsi Janusza – rola głosowa Goście ze szlachty, drużby, druhny, wieśniacy, górale, góralki, służb

14 Treścią opery "Halka" S. Moniuszki jest dramat Halki, ukazany na tle dawnej Polsce szlacheckiej. Akcja toczy się na Podhalu. Tragiczne przeżycia Halki, doprowadzające ją do obłędu i samobójstwa, są skutkiem zawodu, jaki spotkał dziewczynę, naiwnie wierzącą w trwałość uczucia i uczciwość szlachcica. Inni przedstawiciele ludu występujący w operze, przestrzegają przed tego rodzaju naiwnością, nie wierzą szlachcie, chwilami postawa ich jest wręcz wroga. Akcenty krzywdy społecznej w "Halce" nie są dziełem przypadku. "Halka" napisana została pod wrażeniem krakowskiego powstania 1846 r. i dobitnie tłumaczyła dlaczego podburzeni przez Austriaków chłopi nie poparli powstania zbrojnego, a nawet zwrócili sie przeciwko szlachcie.

15 Straszny dwór Osoby występujące w operze: Miecznik -bas
Hanna i Jadwiga, córki Miecznika - sopran i mezzosopran Pan Damazy - tenor Stefan i Zbigniew, dwaj bracia - tenor i bas Cześnikowa, stryjenka - sopran Maciej, sługa - bas Skołuba, klucznik Miecznika - bas Marta, klucznica braci: Stefana i Zbigniewa -  sopran żołnierze, wieśniacy, myśliwi

16 Zbigniew i Stefan wracają do domu po skończonej służbie wojskowej
Zbigniew i Stefan wracają do domu po skończonej służbie wojskowej. Poprzysięgają się nie żenić. Ale inne są zamiary ich stryjenki - Cześnikowej. Bracia jednak, wbrew jej woli, odwiedzają starego przyjaciela ich ojca - Miecznika z Kalinowa i poznają tam jego piękne córki. Zaczynają się wahać. Tymczasem Cześnikowa, która chce ich wydać za inne panny, wyrabia im złą markę u Miecznika, twierdząc że to tchórze. Damazy, panny i Skołuba postanawiają przekonać się, czy panicze są faktycznie podszyci strachem.

17 Wykonała: Nikola Rybarczyk Źródło: Wikipedia Youtube Podręcznik do muzyki Muzykoteka szkolna Google grafika

18 Dziękuje Za Uwagę!


Pobierz ppt "Stanisław Moniuszko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google