Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z AKUPY I ICH WPŁYW NA NAS EKOROZWÓJ PRODUKTY LOKALNE 26 marca 2013r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z AKUPY I ICH WPŁYW NA NAS EKOROZWÓJ PRODUKTY LOKALNE 26 marca 2013r."— Zapis prezentacji:

1 Z AKUPY I ICH WPŁYW NA NAS EKOROZWÓJ PRODUKTY LOKALNE 26 marca 2013r

2 C ZYM JEST ŚWIADOMA KONSUMPCJA ? Świadoma konsumpcja to podejmowanie wyborów konsumenckich w oparciu o wiedzę na temat ich - społecznych, - ekologicznych, - politycznych konsekwencji.

3 C ZYM JEST ŚWIADOMA KONSUMPCJA ? 1.CZY W TWOIM DOMU PLANUJE SIĘ ZAKUPY? 2. CZY ZAWSZE KUPUJESZ TYLKO TO CZEGO POTRZEBUJESZ? KIEDY ZDARZA SIĘ CI KUPOWAĆ ZBĘDNE RZECZY? 3.CZY OPAKOWANIE MA ZNACZENIE PRZY WYBORZE TOWARÓW, KTÓRE KUPUJESZ? 4. JAKIE INFORMACJE SPRAWDZASZ NA OPAKOWANIU TOWARU, KTÓRY WYBIERASZ? 1

4

5

6 T WOJE PIENIĄDZE KSZTAŁTUJĄ ŚWIAT Przede wszystkim, bardzo niewiele konsumowanych przez nas produktów i ich składników pochodzi z Polski. Od bananów przez cięte róże po zaawansowaną elektronikę - wszystko to przyjeżdża do nas spoza Europy. Powinniśmy wspierać lokalnych producentów i kupować ich wyroby.

7

8

9

10

11 W EŹ GŁOWĘ NA ZAKUPY I NIE TYLKO 1. PO JAKIE PRODUKTY SIĘGASZ CZĘŚCIEJ REKLAMOWANE CZY NIEZNANE Z REKLAM. DLACZEGO? 2. CO KUPUJECIE NAJCZĘŚCIEJ W SKLEPIKU SZKOLNYM? 3. CZY CHCIAŁBYŚ, ABY PRODUKTY LOKALNE TRAFIŁY DO SKLEPIKU SZKOLNEGO? JEŚLI TAK TO JAKIE ?

12 P RODUKTY LOKALNE 1. JAKIE ZNACIE PRODUKTY LOKALNE? WYMIEŃCIE JE. 2. DLACZEGO POWINIŚMY SZUKAĆ LOKALNYCH PRODUKTÓW NA SKLEPOWEJ PÓŁCE? CO JEST ICH ZALETĄ? 3. JAK REKLAMOWANE SĄ NASZE PRODUKTY LOKALNE, KTO SIĘ TYM ZAJMUJE?

13 K ODEKS DOBRYCH ZAKUPÓW Kupuj mniej – rezygnuj z rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Na zakupy wybieraj się z listą zakupów. Zawsze zabieraj na zakupy własną torbę wielokrotnego użytku. Nie bierz ze sklepów jednorazowych torebek.

14 PAMIĘTAJ Zanim kupisz zastanów się, czy mógłbyś potrzebną Ci rzecz pożyczyć od kogoś lub kupić z kimś „na spółkę ˝ (np. książkę, namiot, kosiarkę). Może daną rzecz da się odkupić od kogoś lub kupić w sklepie zużywanymi rzeczami?

15 Wybieraj produkty nadające się do ponownego, wielokrotnego wykorzystania. Wybieraj produkty po zużyciu których nie pozostają odpady niebezpieczne. Zwracaj uwagę na miejsce i sposób produkcji ( kupujemy lokalnie – pamiętaj, że transport obciąża środowisko). Dokonuj świadomych zakupów, nie ulegaj bezmyślnie promocjom.

16 Rezygnuj z zakupów w barach, gdzie korzysta się z naczyń jednorazowych. Wybieraj produkty bezpieczne, zdrowe, niealergizujące. Wybieraj produkty z certyfikatami ekologicznymi. Zawsze sprawdzaj skład produktu, datę przydatności, warunki gwarancji.

17 Źródła materiałów: www.ekokonsument.pl DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "Z AKUPY I ICH WPŁYW NA NAS EKOROZWÓJ PRODUKTY LOKALNE 26 marca 2013r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google