Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Adrianna Przybylska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Adrianna Przybylska"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Adrianna Przybylska
ZANIECZYSZCZENIA WÓD Autorzy: Adrianna Przybylska Patrycja Smolińska Natalia Górska

2 GŁÓWNE ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZEŃ WÓD
komunalne przemysłowe rolnicze

3 Woda to podstawowy składnik ludzkiego organizmu
Woda to podstawowy składnik ludzkiego organizmu. Organizm ludzki bez jedzenia może przeżyć około miesiąca, zaś bez wody kilka dni. Bez wody nie istniałoby życie na Ziemi. Jest niezastąpiona, podobnie jak: tlen oraz pożywienie. Z powodu braku wody może umiera każdy człowiek, zwierzę oraz roślina. Wiele krajów ma ograniczony dostęp do wody. Troska o zasoby wodne to troska o życie wszystkich żywych istot na całym globie. Woda jest bardzo cenna substancja wykorzystywana w: przemyśle, gospodarstwach domowych, rolnictwie oraz transporcie. Woda może być także wykorzystywana transporcie wodnym, sporcie, rekreacji oraz elektrowniach wodnych.

4 Ścieki to zanieczyszczone wody odpadowe
Ścieki to zanieczyszczone wody odpadowe. W skład tych zanieczyszczeń wchodzą różne składniki wprowadzone przez człowieka w wyniku działalności życiowej oraz produkcyjnej. Ścieki to wody pochodzenie przemysłowego, opadowego, bytowo-gospodarczego. W skład ścieków chodzą: bakterie, wirusy, promieniowce oraz grzyby i jaja pasożytów.

5

6 Główne grupy związków wchodzące w skład zanieczyszczeń to: kwasy mineralne, sole (azotany, fosforany, chlorki, siarczany), zasady, sole metali ciężkich (ołowiu, rtęci, miedzi, kadmu oraz arsenu i kilku innych), pestycydy, substancje powierzchniowo czynne, substancje pochodzenia organicznego, węglowodory, fenole, substancje barwnikowe, aminy aromatyczne, substancje promieniotwórcze. Zanieczyszczenia stanowią także wody podgrzane, są to tzw. zanieczyszczenia termiczne.

7 Fenole są popularnymi związkami naturalnymi, chociaż nie występują w dużym stężeniu, głównie dlatego, że są bardzo toksyczne. Fenol jest bardzo toksyczny, ma właściwości bakteriobójcze i przez długi okres czasu, pod nazwą krezolu był stosowany jako popularny  środek dezynfekujący. Obecnie nowoczesne, bardziej skuteczne preparaty, które są mniej niebezpieczne i nie tak cuchnące jak  fenol całkowicie go wyparły z tej roli. Na skórze po kontakcie z fenolem tworzą się trudno gojące pęcherze.

8 Sposoby oczyszczania wód
mechaniczne chemiczne biologiczne

9 Dbajmy o wodę!


Pobierz ppt "Autorzy: Adrianna Przybylska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google