Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szwedzka Akademia Nauk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szwedzka Akademia Nauk"— Zapis prezentacji:

1 Szwedzka Akademia Nauk
O Alfredzie Noblu O nagrodzie Nobla Szwedzka Akademia Nauk O medala`ch Literatura Medycyna i Fizjologia Fizyka i Chemia Krzewienie Pokoju Ekonomia

2 O nagrodzie Nobla Nagrody są wręczane w Filharmonii Sztokholmskiej
Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody miała miejsce w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901, pokojową nagrodę Nobla otrzymali wtedy Jean Henri Dunant, założyciel Czerwonego Krzyża i Frédéric Passy. Od 1902 nagrody są formalnie przyznawane przez króla Szwecji. Każdy z laureatów otrzymuje złoty medal i dyplom honorowy. Nagroda Nobla ma także wymiar finansowy. Laureat otrzymuje znaczną sumę pieniędzy, obecnie 10 milionów koron szwedzkich, aby mógł kontynuować swoje badania lub prace, bez konieczności zabiegania o fundusze. Corocznie, od 1901 r., są przyznawane Nagrody Nobla w następujących dziedzinach: fizyki, przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, za "najważniejsze odkrycie lub wynalazek w dziedzinie fizyki", chemii, przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk, za "najważniejsze odkrycie lub postęp w dziedzinie chemii", fizjologii lub medycyny, przez Instytut Karolińska, za "najważniejsze odkrycie w dziedzinie fizjologii lub medycyny", literatury, przez Akademię Szwedzką, za "wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji", Pokojowa Nagroda Nobla, przez Norweski Komitet Noblowski, za "najlepszą pracę na rzecz braterstwa między narodami, likwidacji lub redukcji stałych armii oraz za udział i promocję stowarzyszeń pokojowych". Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii W r zadecydowano, że nie będzie się zwiększać liczby dziedzin, w których są przyznawane te nagrody. Nagrody są wręczane w Filharmonii Sztokholmskiej

3 Alfred Nobel Alfred Bernhard Nobel (ur. 21 października 1833 w Sztokholmie, zm. 10 grudnia 1896 w San Remo) – wynalazca dynamitu, przemysłowiec i naukowiec szwedzki, fundator Nagrody Nobla. Alfred Nobel zainteresował się nitrogliceryną i możliwością jej użycia w pracy konstruktorskiej. Zdał sobie również sprawę, że problemy bezpieczeństwa przy wybuchu muszą zostać rozwiązane i że należy opracować metodę kontrolowanego wybuchu nitrogliceryny. Przełomowym pomysłem było opracowanie technologii nasączania nitrogliceryną krzemionki, w wyniku czego powstała pasta, którą można było formować w pręty o średnicy pasującej do dziur wiertniczych. W 1867 roku opatentował tę technologię i zarejestrował znak towarowy "dynamit". Żeby detonacja lasek dynamitu stała się możliwa, wynalazł także detonator i zapalnik. Te wynalazki ujrzały światło dzienne w tym samym czasie, kiedy diamentowa głowica wiertnicza i wiertło pneumatyczne weszły do powszechnego użycia. Wspólnie te wynalazki drastycznie zredukowały koszty wysadzania skał, wiercenia tuneli, budowy kanałów i wielu innych form pracy konstruktorskiej. Dzięki staraniom rodziny 19 czerwca 1900 r. zarejestrowano Fundację Nobla, do której przekazano wszystkie aktywa należące do Alfreda Nobla. Fundacja ta zgodnie z jego testamentem zarządza dawnym jego majątkiem i przeznacza procenty od niego na wypłacanie nagród jego imienia czyli Nagrody Nobla.

4 Królewska Szwedzka Akademia Nauk
Królewska Szwedzka Akademia Nauk (szw. Kungliga Vetenskapsakademien) została założona w 1739 przez króla szwedzkiego Fryderyka I. Akademia to niezależna organizacja, która działa na rzecz promowania nauki, głównie nauk przyrodniczych i matematyki. Komisje Akademii są również komisjami kwalifikacyjnymi w wyborze Nagrody Nobla z chemii i fizyki oraz Nagrody Banku Szwecji.

5 Żródło: http://polscynoblisci2004.republika.pl/other/me.html
Medale noblowskie Zgodnie z regulaminem, który obowiązuje w Fundacji Nobla uchwalonym 29 czerwca 1900 roku każdy z laureatów Nagrody Nobla oprócz nagrody pieniężnej otrzymuje dyplom i wykonany ze złota medal z odpowiednimi napisami. Wzorce medali za osiągnięcia w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny i literatury zostały stworzone przez szwedzkiego rzeźbiarza rysownika Eryka Lindberga. Medal za osiągnięcia w utrwalaniu pokoju jest dziełem norweskiego rzeźbiarza Gustava Vigelanada. Medal związany z nagrodą w dziedzinie ekonomii zaprojektował Szwed Gunvor Svensson-Lundqvist. Przednia strona medali za fizykę, chemię, medycynę i literaturę jest taka sama i zawiera portret Alfreda Nobla wraz z datą jego urodzin i śmierci NAT-MDCCCXXXIIIXCVI (łac.). Wizerunek Alfreda Nobla na medalach za krzewienie pokoju i za ekonomię wyglądają inaczej. Na odwrotnej stronie medali za fizykę, chemię, medycynę i literaturę umieszczono łaciński napis: "Inventas vitam juvat et excoluisse per artes". Medal związany z nagrodą pokojową ma napis: "Pro pace et fraternitate gentium", medal za ekonomię jest pozbawiony napisów. Przed rokiem 1980 medale za fizykę, chemię, medycynę i literaturę ważyły w przybliżeniu 200g i miały średnicę 66 mm. Wykonane były z 23-karatowego złota. Aktualnie medale te wykonane są ze złota 18-karatowego i pokryte są złotem 24-karatowym. Medale zachowują niezmieniony wygląd od 1902 roku. Na medalach za fizykę, chemie, medycynę i literaturę nazwisko laureata grawerowane jest na odwrotnej stronie medalu. W przypadku medali za pokój i ekonomię nazwisko laureata pojawia się na krawędzi odznaczenia.


Pobierz ppt "Szwedzka Akademia Nauk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google