Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Bazy danych Podstawy relacyjnych baz danych Autor: Damian Urbańczyk.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Bazy danych Podstawy relacyjnych baz danych Autor: Damian Urbańczyk."— Zapis prezentacji:

1 Bazy danych Podstawy relacyjnych baz danych Autor: Damian Urbańczyk

2 Bazy danych Baza danych to zbiór informacji na wybrany temat lub tematy, posegregowanych w sposób bardzo uporządkowany – w tabelach. Aby ułatwić sobie pracę, został opracowany system relacji w bazach danych, polegający na odwoływaniu się do pewnych informacji, aby nie powtarzać ich wiele razy podczas zapisu podobnych danych.

3 Relacje Relacja to pewna zależność, więź z innym elementem lub wieloma innymi elementami. Relacyjne bazy danych polegają na ustalaniu więzi pomiędzy poszczególnymi danymi w tabelach. Tworzenie relacji w bazach danych wymaga analizy zawartości tabel, aby nie powiązać ze sobą danych nie mających niczego wspólnego.

4 Twórca relacyjnych baz danych Twórcą pierwszych relacyjnych baz danych jest Edgar F. Codd. Według niego, dane w takich bazach prezentowane są jako zbiór kartotek, w których chociaż jeden element musi być unikalny, dający się rozpoznać jako ten jeden – szczególny.

5 Dane dwuwymiarowe Dane w relacyjnych bazach danych są przedstawione w sposób dwuwymiarowy, podobnie jak w arkuszu kalkulacyjnym. Element niepowtarzalności pewnego elementu jest niezbędny. Tak samo, jak w arkuszu kalkulacyjnym nie pojawią się dwie komórki o tym samym adresie, tak samo w tabelach relacyjnej bazy danych jest wymagany pewien element, który identyfikuje wprowadzone dane.

6 Klucz podstawowy Element unikalny, stosowany podczas tworzenia baz danych, to tak zwany klucz podstawowy. Jest to element, który służy twórcom baz danych do identyfikacji danego rekordu (wpisu) w tabeli i pozwala na stworzenie odpowiednich relacji.

7 Obsługa baz danych Bazy danych przechowywane są w plikach, czasem bardzo dużych – w zależności od rozmiarów bazy danych. Do obsługi baz danych wykorzystuje się specjalne systemy baz danych, które z kolei można obsługiwać, wydając im komendy w języku SQL. Jest to język, za pomocą którego można dokonywać operacji na strukturze bazy oraz danych zgromadzonych w tabelach.

8 Relacyjne bazy danych Najprostszą i dostępną dla każdego relacyjną bazą danych jest Microsoft Access lub OpenOffice Base. Za pomocą któregoś z tych programów użytkownik może tworzyć bazy danych oraz relacje. W zastosowaniach internetowych stosuje się rozbudowane systemy baz danych, najpopularniejsze to darmowe MySQL oraz PostgreSQL.

9 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Bazy danych Podstawy relacyjnych baz danych Autor: Damian Urbańczyk."

Podobne prezentacje


Reklamy Google