Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ELEKTROMAGNESY. Co to jest elektromagnes??? Jest to przyrząd wytwarzający pole magnetyczne pod wpływem prądu elektrycznego. Składa się z ferromagnetycznego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ELEKTROMAGNESY. Co to jest elektromagnes??? Jest to przyrząd wytwarzający pole magnetyczne pod wpływem prądu elektrycznego. Składa się z ferromagnetycznego."— Zapis prezentacji:

1 ELEKTROMAGNESY

2 Co to jest elektromagnes??? Jest to przyrząd wytwarzający pole magnetyczne pod wpływem prądu elektrycznego. Składa się z ferromagnetycznego rdzenia i umieszczonej na nim cewki elektrycznej. Ma zwykle postać cewki osadzonej (nawiniętej) na rdzeniu z materiału silnie magnetycznie czynnego, np. ferromagnetyka, ferrytu.

3 W jaki sposób dzia Ł a??? Przepływ prądu elektrycznego przez cewkę wytwarza pole magnetyczne, które magnesuje rdzeń, ulegając tym samym znacznemu wzmocnieniu; gdy prąd przestaje płynąć, pole cewki znika, rdzeń rozmagnesowuje się i elektromagnes przestaje być źródłem pola magnetycznego.

4 Od czego zale Ż y warto ŚĆ Pola magnetycznego? Pole magnetyczne wytwarzane przez elektromagnes wzrasta po zwiększeniu liczby zwojów lub natężenia przepływającego prądu przy stałej długości cewki.

5 Zastosowanie silnik elektryczny (najpowszechniejsze wykorzystanie elektromagnesu) budowa słuchawek, dzwonków, styczników medycyna (W okulistyce do wyciągania żelaznych opiłków tkwiących w oku, a także do usuwania za pomocą sondy, różnych przedmiotów żelaznych z żołądka pacjenta.) dźwigi elektromagnetyczne huty (przenoszenie złomu żelaznego) stocznie (transport blach stalowych) hale (utrzymywanie ciężkich części stalowych) instalacje alarmowe

6 chwytaki elektromagnetyczne

7 huty (przenoszenie złomu żelaznego)

8 instalacje alarmowe

9 medycyna

10 Jak wykona ć elektromagnes???

11 Krok pierwszy…

12 Krok drugi…

13 Krok trzeci…

14 Krok czwarty…

15 Krok piąty…

16 Sprawdz co potrafisz… 1.Na rdzeń elektromagnesu najlepiej wybrać: A. aluminium. B. stal miękką. C. stal twardą. D. drewno 2. W punktach 1 i 2 wytworzone zostaną bieguny: A. w punkcie 1 biegun S, w punkcie 2 biegun N. B. w punkcie 1 biegun N, w punkcie 2 biegun S. C. w punkcie 1 biegun S, w punkcie 2 biegun S. D. w punktach 1 i 2 nie ma żadnych biegunów.

17 Sprawdz co potrafisz…c.d. 3. Elektromagnes jest przedstawiony: A. tylko na rysunku A. B. tylko na rysunku B. C. na rysunku A i B. D. na obu rysunkach. 4.Silniejsze pole magnetyczne wytwarza elektromagnes: ] A. A. B. B. C. żaden D. nie ma to różnicy

18 Bibliografia: Odp. do testu: 1. B 2. A 3. A 4. B  http://gotowce.com.pl/prace/3775.htm http://gotowce.com.pl/prace/3775.htm  http://www.wynalazki.mt.com.pl/wyn/elek.htmlhttp://www.wynalazki.mt.com.pl/wyn/elek.html  http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektromagnes\http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektromagnes\  http://fizyka.ckumm.edu.pl/magnetyzmielektromagnetyzm/cable.htm  http://sciagi.bajo.pl/prace/fizyka/128,elektromagnes.html  http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://z.about.com/d/inventors/1/0/s/H/electromagnet  Ken Dobson Fizyka tom 2, Wyd. Szkolne PWN


Pobierz ppt "ELEKTROMAGNESY. Co to jest elektromagnes??? Jest to przyrząd wytwarzający pole magnetyczne pod wpływem prądu elektrycznego. Składa się z ferromagnetycznego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google