Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ELEKTROMAGNESY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ELEKTROMAGNESY."— Zapis prezentacji:

1 ELEKTROMAGNESY

2 Co to jest elektromagnes???
Jest to przyrząd wytwarzający pole magnetyczne pod wpływem prądu elektrycznego. Składa się z ferromagnetycznego rdzenia i umieszczonej na nim cewki elektrycznej. Ma zwykle postać cewki osadzonej (nawiniętej) na rdzeniu z materiału silnie magnetycznie czynnego, np. ferromagnetyka, ferrytu.

3 W jaki sposób dziaŁa??? Przepływ prądu elektrycznego przez cewkę wytwarza pole magnetyczne, które magnesuje rdzeń, ulegając tym samym znacznemu wzmocnieniu; gdy prąd przestaje płynąć, pole cewki znika, rdzeń rozmagnesowuje się i elektromagnes przestaje być źródłem pola magnetycznego.

4 Od czego zaleŻy wartoŚĆ Pola magnetycznego?
Pole magnetyczne wytwarzane przez elektromagnes wzrasta po zwiększeniu liczby zwojów lub natężenia przepływającego prądu przy stałej długości cewki.

5 Zastosowanie silnik elektryczny (najpowszechniejsze wykorzystanie elektromagnesu) budowa słuchawek , dzwonków , styczników medycyna (W okulistyce do wyciągania żelaznych opiłków tkwiących w oku, a także do usuwania za pomocą sondy, różnych przedmiotów żelaznych z żołądka pacjenta.) dźwigi elektromagnetyczne huty (przenoszenie złomu żelaznego) stocznie (transport blach stalowych) hale (utrzymywanie ciężkich części stalowych) instalacje alarmowe

6 chwytaki elektromagnetyczne

7 huty (przenoszenie złomu żelaznego)

8 instalacje alarmowe

9 medycyna

10 Jak wykonać elektromagnes???

11 Krok pierwszy…

12 Krok drugi…

13 Krok trzeci…

14 Krok czwarty…

15 Krok piąty…

16 Sprawdz co potrafisz…
Na rdzeń elektromagnesu najlepiej wybrać: A. aluminium. B. stal miękką. C. stal twardą. D. drewno W punktach 1 i 2 wytworzone zostaną bieguny: A. w punkcie 1 biegun S, w punkcie 2 biegun N. B. w punkcie 1 biegun N, w punkcie 2 biegun S. C. w punkcie 1 biegun S, w punkcie 2 biegun S. D. w punktach 1 i 2 nie ma żadnych biegunów.

17 Sprawdz co potrafisz…c.d.
Elektromagnes jest przedstawiony: A. tylko na rysunku A. B. tylko na rysunku B. C. na rysunku A i B. D. na obu rysunkach. Silniejsze pole magnetyczne wytwarza elektromagnes: ] A. A. B. B. C. żaden D. nie ma to różnicy

18 Bibliografia: Odp. do testu: 1. B 2. A 3. A 4. B
Ken Dobson Fizyka tom 2, Wyd. Szkolne PWN Odp. do testu: 1. B 2. A 3. A 4. B


Pobierz ppt "ELEKTROMAGNESY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google