Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zastosowanie matematyki w sztuce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zastosowanie matematyki w sztuce"— Zapis prezentacji:

1 Zastosowanie matematyki w sztuce
Autorzy: Julia Szafarowicz, Marta Radziszowska, Dominik Jucha

2 Czy matematyka jest wszędzie?
Większość osób mówi, że matematyka jest wszędzie. I mają rację! Mamy z nią do czynienia na co dzień i nawet tego nie zauważamy. Figury możesz dostrzec we wszystkim co się otacza: prostokątne tablice, okrągłe koła od samochodu itp. A z tych przykładów, które podałam to i tak nie wszystko! Przecież cokolwiek cię otacza, a jest wytworzone przez człowieka było kiedyś rysunkiem na papierze. A żeby to zaprojektować trzeba było uwzględnić wymiary. Tak więc matematyka jest wszędzie, a my przechodzimy dalej.

3 Matematyka w sztuce Matematykę w sztuce możemy podzielić na wiele części. My postanowiliśmy się skupić na trzech z nich: Tak, więc zaczynajmy…

4 Matematyka w architekturze
Matematyka tworzy solidną podstawę w każdej budowli. Architekci korzystają z niej cały czas. Żeby najpierw zrobić projekt trzeba użyć skali. Później podczas projektowania trzeba uwzględnić rzeczywiste wymiary. Trzeba także użyć takich materiałów, żeby konstrukcja nie zawaliła się. Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że parkietaż (płaszczyzna szczelnie wypełniona figurami) to na przykład nasza kostka brukowa na chodnikach. Teraz parę przykładów matematyki w architekturze:

5 kostka brukowa parkietaż, symetria rozeta koło, symetria piramidy ostrosłupy wieża walec bloki prostopadłościany fontanna kula

6 Boska proporcja (złoty podział)
Podział odcinka na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej. Już starożytni Grecy stosując tą zasadę wznosili świątynie na cześć bogów. Przykładem jest Partenon.

7 Matematyka w malarstwie
W malarstwie matematykę niekoniecznie możemy dostrzec. Jeśli jednak zobaczymy, jak malarz skomponował dzieło możemy zobaczyć figury na obrazie taki jak np. „Mona Lisa”. Natomiast w malarstwie „Op-Art” możemy dokładnie zobaczyć figury, a niekiedy nawet przestrzeń.

8 Przykłady "Op-Art„:

9 Inne przykłady: Iluzjonizm

10 Fraktale

11 Abstrakcja geometryczna

12 Matematyka w rzeźbiarstwie
W każdej rzeźbie możemy się dopatrzeć jakiś matematycznych elementów. Wiadomo nam jednak, że rzeźby postaci były robione według poniższej zasady. Niektóre rzeźby są odwzorowaniem matematyki np. liczby.

13 Podsumowanie Teraz już z pewnością możemy stwierdzić, że matematyka jest wszędzie. Możemy odnaleźć ją w architekturze, malarstwie, rzeźbiarstwie, a także w przyrodzie. Nie należy też zapominać o tym, że gdyby nie było matematyki nasz świat nie wyglądałby tak jak dzisiaj. Po tej prezentacji można stwierdzić, że matematyka naprawdę jest królową nauk.

14 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Zastosowanie matematyki w sztuce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google