Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Stary Rynek pochodzi z 1253 roku. Ma formę kwadratu, do którego z każdej strony dochodzą boczne uliczki. W centralnej części placu znajduje się renesansowy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Stary Rynek pochodzi z 1253 roku. Ma formę kwadratu, do którego z każdej strony dochodzą boczne uliczki. W centralnej części placu znajduje się renesansowy."— Zapis prezentacji:

1

2 Stary Rynek pochodzi z 1253 roku. Ma formę kwadratu, do którego z każdej strony dochodzą boczne uliczki. W centralnej części placu znajduje się renesansowy ratusz, jeden z najpiękniejszych i największych w Polsce.

3 Na Starym Rynku stoją fontanny z rzeźbami Prozerpiny, Apolla, Neptuna i Marsa.

4

5 Stary Rynek jest trzecim co do wielkości rynkiem w Polsce. Wokół Rynku znajdują się zabytkowe kamienice i pałace (Działyńskich, Mielżyńskich, Górków

6 Znanym symbolem miasta są także domki budnicze, które należały do poznańskich kupców.

7

8

9 Przy Starym Rynku znajdują się muzea: Archeologiczne, Instrumentów Muzycznych, Sztuk Użytkowych oraz Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza.

10 . Do ważnych elementów małej architektury należy też pręgierz i pomnik Bamberki, a także pomnik Jana Nepomucena

11 Dziewczynie w stroju bamberskim pomnik ufundował w 1915 roku kupiec F. Goldenring. Osadnicy z okolic Bambergu w niemieckiej Bawarii przybyli do Poznania w pierwszej połowie XVIII wieku. Zamieszkali w wyludnionych wojną podpoznańskich wsiach. Szybko się spolonizowali, zachowując jednak pewne elementy swojej kultury, ułatwiał im to fakt, że byli katolikami

12 Muzeum instrumentów muzycznych

13

14

15

16

17

18

19

20 Oskar Jana A. P. Kaczmarka za muzykę do filmu Marzyciel

21 Ratusz Według wielu zarówno jeden z najpiękniejszych, jak i najcenniejszych zabytków architektury renesansu. Jedno z pierwszych miejsc, które kojarzy się z miastem, i słynnymi nie tylko na całą Polskę „koziołkami poznańskimi”. W pierwotnej wersji gotycki ratusz zbudowano na przełomie XIII i XIV wieku, lecz w wyniku pożaru spłonął on doszczętnie w 1536 roku. Został przebudowany w latach 1550-1560 przez włoskiego architekta Jana Baptysta Quadro

22 Ściana frontowa zdobiona jest szesnastowiecznym, trójkondygnacyjnym loggie, a między łukami znaleźć możemy połączone w pary kobiece alegorie cnoty: Miłość i Sprawiedliwość, Cierpliwość i Roztropność, Wiarę i Nadzieję oraz Męstwo i Umiarkowanie. Fasadę zdobią również wizerunki postaci antycznych, władców wywodzących się z dynastii Jagiellonów oraz wizerunki Piastów.

23

24

25 W ratuszu od 1954 roku znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania.

26 W środkowej wieży umieszczono zegar, nad którym w samo południe ukazują się dwa „walczące” ze sobą koziołki.

27

28

29

30 Za najbardziej okazałą i według wielu uważaną za najpiękniejszą jest Wielka Sień zwana również Wielką Salą

31 . Zdobią ją stiuki i kasetonowe sklepienia przestawiające m.in. Herkulesa czy Dawida walczącego z Goliatem.

32

33

34

35 Sala Królewska

36 W Sali Królewskiej zwraca uwagę przeniesiony w końcu XIX wieku z budynku dawnej wagi, renesansowy kominek ozdobiony herbem miasta.

37

38

39

40 Sala Sądowa W sali urzędowała ława i wójt odprawiający sądy.

41

42

43 W Sali Sądowej zachowały się, pochodzące z różnych czasów, fragmenty dekoracji malarskiej sklepienia z wizerunkami założycieli Poznania, książąt Przemysła I i Bolesława Pobożnego oraz wyobrażeniami symbolizującymi Afrykę, Amerykę, Azję i Europę.

44

45 Zdjęcia: Bognika maj 2015 rok


Pobierz ppt "Stary Rynek pochodzi z 1253 roku. Ma formę kwadratu, do którego z każdej strony dochodzą boczne uliczki. W centralnej części placu znajduje się renesansowy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google