Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

USA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "USA."— Zapis prezentacji:

1 USA

2

3 Statuła Wolności Właściwie wolność opromieniająca świat (ang Liberty enlightening the world, fr.La liberté éclairant le monde) – posąg na wyspie wolności w Nowym Jorku ujścia rzeki Hudson. Symbol wolności, Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników nie tylko w USA, ale też na całym świecie. Ten monumentalny, neoklasycystyczny obiekt, został wzniesiony w latach 1884–1886 według projektu frédérica auguste'a bartholdiego, Gustawa Eiffla (konstrukcja) i Richarda Morrisa Hunta (postument).

4 WYSPY

5 Grenlandia Autonomiczne terytorium zależne Danii położone na wyspie o tej samej nazwie, o obszarze 2175,6 tys. km²(największa wyspa na świecie), pokrytej w 84% przez lądolód (tylko 341,7 tys. km² jest wolnych od lodu) i o ludności 57,6 tys. (prawie 90% to Inuici). Stolicą Grenlandii jest Nuuk (duńska nazwa Godthåb). W 1978 duński parlament przyznał Grenlandii autonomię. W 1985 wyspa wystąpiła z Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i nie jest członkiem Unii Europejskiej. Grenlandia jest członkiem Rady Nordyckiej.

6 Ziemia Baffina Największa wyspa Archipelagu Arktycznego druga pod względem wielkości wyspa Arktyki po Grenlandii oraz 5. na świecie. Jej powierzchnia wynosi km². W większej części położona jest za kołem podbiegunowym. Populacja wyspy wynosi ok. 12,7 tys. osób (2005). Jej nazwa pochodzi od nazwiska angielskiego odkrywcy Williama Baffina, który badał wyspę na początku XVII wieku. Pod względem politycznym stanowi część Kanady, dokładniej jej terytorium Nunavut. Położona na północ od Cieśniny Hudsona, która oddziela ją od półwyspu Labrador. Największa osada na wyspie to Iqaluit, stolica terytorium Nunavut.

7 Wyspy królowej Elżbiety
Grupa ponad 2100 wysp stanowiąca północną część Archipelagu Arktycznego. Od grupy południowej oddzielone są ciągiem południkowo ułożonych cieśnin. Począwszy od wschodu są to: Cieśnina Lancastera, Cieśnina Barrowa, Cieśnina Vincentusa Melville’a i Ciesnina Maclure’a. Wyspy zajmują powierzchnię km². Najwiekszą wyspą grupy jest Wyspa Ellesmere'a. Do mniejszych należą Devon, Cornwallisa, Wyspa Bathursta oraz dwie inne grupy wysp Wyspy Sverdrupa i Wyspy Parry'ego.

8 Wyspa Wiktorii Wyspa wchodząca w skład Archipelagu Arktycznego, jedna z największych wysp świata - jej powierzchnia wynosi km². Najwyższy punkt (655 m n.p.m.) znajduje się w paśmie wzniesień Shaler Mountains. Wyspa leży między Zatoką Coronation, Zatoką Amundsena i Cieśniną Mellvilla. Linia brzegowa silnie rozczłonkowana, wielkie półwyspy, m.in. Wollaston, Diamond Jennes, Księcia Alberta. Wyspa należy do Kanady, jej część zachodnia wchodzi w skład Terytoriów Północno-Zachodnich, a wschodnia - terytorium Nunavut. Według danych z 2006 wyspę zamieszkiwało osób. Na wyspie znajdują się dwie niewielkie osady: większa, licząca mieszk. Cambridge Bay na południowo-wschodnim krańcu oraz mniejsza Holman Island - na zachodnim. Klimat bardzo surowy (subpolarny), dominuje formacja roślinna bezdrzewna typu tundra.

9 Wyspa Ellesmere'a Należąca do Kanady wyspa w Archipelagu Arktycznym na Oceanie Arktycznym. Administracyjnie należy do kanadyjskiego terytorium Nunavut. Jej powierzchnia wynosi ok. 196,2 tys. km², co czyni ją trzecią co do wielkości wyspą Kanady i największą wyspą archipelagu Wyspy Królowej Elżbiety. Jest najbardziej wysuniętą na północ kanadyjską wyspą, najbliższą Arktyce. Położona niedaleko Grenlandii, oddzielona jest od niej cieśninami: Smith Sound, Strait Nares i Robeson Channel. Krajobraz górzysty, znaczny obszar wyspy zajmują pokrywy lodowe. Na pozostałych terenach występuje roślinność typu tundrowego. Linia brzegowa dobrze rozwinięta, z licznymi, głęboko wciętymi fiordami.

10 Nowa Fundlandia Duża wyspa u wschodnich wybrzeży Ameryki Północnej i jednocześnie najgęściej zaludniona część kanadyjskiej prowincji Nowa Fundlandia i Labrador. O wyspie tej potocznie mówi się, że "leży pośrodku Atlantyku", jednakże w rzeczywistości jest od niego oddalona o ok  km (współrzędne geograficzne: 49°00'N 56°00'W / 49, -56 (pokaż mapę) ). Wyspa Nowa Fundlandia pierwotnie nazwana została Terra Nova przez Wenecjanina w służbie brytyjskiej, Giovanniego Caboto (Johna Cabota), w Prowincja, w skład której wchodzi wyspa, również nosiła nazwę "Nowa Fundlandia" aż do 2001, kiedy to zmieniono ją na "Nowa Fundlandia i Labrador" (nieco później zmieniono w ślad za tym kod pocztowy z NF na NL). Nowa Fundlandia jest oddzielona od Półwyspu Labrador cieśniną Belle Isle, a od wyspy Cape Breton cieśniną Cabota. Zamyka ujście rzeki Świętego Wawrzyńca, która tworzy Zatokę Świętego Wawrzyńca – największe na świecie estuarium. Nowa Fundlandia sąsiaduje z niewielką zbiorowością zamorską Francji – Saint-Pierre i Miquelon.

11 Kuba Wyspa na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Wyspa ta stanowi wraz z licznymi otaczającymi ją znacznie mniejszymi wyspami, m.in. Pinos i wysepkami trzon terytorium państwa Kuby. Wyspa położona jest równoleżnikowo i oddzielona jest od Florydy Cieśniną Florydzką, od Haiti Cieśniną Zawietrzną, oraz Rowem Kajmańskim od Jamajki, a od Jukatanu – Cieśniną Jukatańską. Powierzchnia wyspy: 110,86 tys. km² (16. lokata na świecie) Długość wyspy: ok km Szerokość wyspy: km Linia brzegowa wyspy jest bardzo urozmaicona z licznymi półwyspami (m.in. Zapata), zatokami (największe to Batabano i Zatoka Świń) i archipelagami.

12 GÓRY

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22 Miasta

23

24

25

26

27

28

29

30


Pobierz ppt "USA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google