Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWE ZĘBY Czyli jak o nie dbać, żeby wizyta w gabinecie stomatologicznym była dla was przyjemnością a nie koniecznością walki z próchnicą.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWE ZĘBY Czyli jak o nie dbać, żeby wizyta w gabinecie stomatologicznym była dla was przyjemnością a nie koniecznością walki z próchnicą."— Zapis prezentacji:

1 ZDROWE ZĘBY Czyli jak o nie dbać, żeby wizyta w gabinecie stomatologicznym była dla was przyjemnością a nie koniecznością walki z próchnicą.

2 Czym jest próchnica? Choroba zębów wywołana przez bakterie. Bakterie powodujące próchnicę żywią się naszym pożywieniem, a w szczególności słodkimi potrawami i napojami. Przetwarzają one cukier i resztki pożywienia w agresywne kwasy

3 Sposoby zapobiegania próchnicy:
-dieta -higiena jamy ustnej -wizyty u stomatologa

4 Zalecenia dotyczące diety:
-ograniczamy słodycze i słodkie napoje -unikamy podjadania między posiłkami, zwłaszcza słodyczy -unikamy pokarmów lepkich np. krówki, chipsy, ciastka, chrupki, które utrzymują się na zębach przez długi czas -po wieczornym myciu zębów nie jemy a pijemy tylko wodę -spożywamy pokarmy, które korzystnie działają na nasze zęby: sery, ryż, kasze, mleko, ciemne pieczywo, ryby, świeże warzywa, herbata -jedzmy twarde pokarmy, marchew, jabłka aby zwiększyć wydzielanie śliny, która dodatkowo oczyszcza nasze zęby

5 Szczoteczki do zębów - odpowiednia do wieku dziecka wielkość i kształt
- mogą być manualne albo elektryczne -wymieniamy co 3 miesiące

6 Pasty do zębów z odpowiednią do wieku zawartością fluoru
fluor wzmacnia zęby i uodparnia je na działanie próchnicy

7 Szczotkowanie zębów na szczotkę nakładamy ilość pasty wielkości ziarna grochu szczotkujemy zęby 2 minuty zęby myjemy rano po śniadaniu i wieczorem przed snem starsze dzieci, z uzębieniem stałym, stosują dodatkowo nić dentystyczną do czyszczenia przestrzeni między zębami

8

9 Wizyta w gabinecie stomatologicznym
Przed wizytą szczotkujemy zęby Badanie jamy ustnej przy pomocy zgłębnika i lusterka Gabinet odwiedzamy co 3-4 miesiące

10 Ząb z próchnicą

11 Usuwamy próchnicę z zęba

12 Zakładamy plombę

13 Czyszczenie zębów szczotką ze specjalną pastą

14 Fluoryzacja Żel z fluorem Pianka do fluoryzacji Lakier z fluorem

15 Nagrody

16 Podtlenek azotu

17 Co ograniczamy w naszej diecie. Ile razy dziennie szczotkujemy zęby
Co ograniczamy w naszej diecie? Ile razy dziennie szczotkujemy zęby? Ile czasu szczotkujemy zęby? Co ile miesięcy wymieniamy szczotkę do mycia zębów? Jaka substancja jest najważniejsza w paście do zębów? Co ile miesięcy odwiedzamy gabinet stomatologiczny?


Pobierz ppt "ZDROWE ZĘBY Czyli jak o nie dbać, żeby wizyta w gabinecie stomatologicznym była dla was przyjemnością a nie koniecznością walki z próchnicą."

Podobne prezentacje


Reklamy Google