Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Prezentuje : Kamil Cygański

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Prezentuje : Kamil Cygański"— Zapis prezentacji:

1 Prezentuje : Kamil Cygański
Oszustwa internetowe Prezentuje : Kamil Cygański

2 Internet  Ogólnoświatowa sieć komputerowa, określana również jako sieć sieci. Z Internetu korzysta 40 % populacji światowej …. Zadajmy sobie pytanie ile to osób ? Ta liczba to prawie 3 miliardy ludzi

3 Oszustwa w Internecie Oszustwa internetowe istniały niemal od początku Internetu. Każdego roku cyberprzestępcy wymyślają nowe techniki i taktyki mające na celu oszukanie użytkowników Rodzaje oszustw Najpopularniejszy phishing Wiadomości phishingowe obejmują fałszywe powiadomienia od banków, systemów płatności elektronicznych, operatorów poczty , portali społecznościowych, portali z grami online itd. Celem tych wiadomości jest uzyskanie poufnych informacji użytkowników (loginów, haseł itd.). Phishing bankowy jest jedną z najpowszechniejszych taktyk stosowanych w celu uzyskania dostępu do konta w banku online lub danych dotyczących konta w systemie płatności elektronicznych. Gdy szkodliwy użytkownik przejmie twój login i hasło, będzie mógł uzyskać dostęp do twojego konta.

4 rodzaje oszustw Fałszywe powiadomienia o wygranych na loterii .
Są to wiadomości, które informują cię o rzekomej wygranej na loterii. W rzeczywistości, oszust chce wyłudzić od ciebie pieniądze, żądając zapłaty za "przelanie" wygranej. Elektroniczne żebractwo . W tym oszustwie wykorzystuje się e, które wyglądają, jakby pochodziły od organizacji charytatywnych lub osób potrzebujących. W rzeczywistości stanowią one bezczelne fałszerstwo lub zawierają odsyłacze do prawdziwych organizacji i fundacji, ale przy podawaniu danych wymaganych do dokonania płatności, oszuści sprawiają, że wpłacane datki lądują w ich kieszeni.

5 Przykłady : zdjęcia

6 Statystyki w Polsce 2005 r. Policja odnotowała ponad 3400 oszustw internetowych 2008 r. – 4 tys. 2012 r. – 19 tys. 2014 r. – 22 tys. Jak widzimy co roku przyrost oszustw online zwiększa się o kilka tysięcy. W 2014 r. udało się zamknąć 5 tys. oszustów z 22 tys.

7 Wskazówki , które pozwolą na uniknięcie oszustwa :
Korzystaj z programu antywirusowego: współczesne programy antywirusowe, które są aktualizowane regularnie, zapewniają skuteczną ochronę przed wieloma różnymi zagrożeniami internetowymi. Regularnie pobieraj aktualizacje: aktualizacje programów łatają luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. Nie podawaj swoich osobistych danych na otwartych zasobach: dane, które pozostawiasz w Internecie, są gromadzone przez roboty, które wysyłają je cyberprzestępcom, ci z kolei wykorzystują je do własnych celów (na przykład, żeby wysyłać więcej spamu na twój adres ). Nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych: istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz z pobieranym programem, książką czy filmem dostaniesz również szkodliwe oprogramowanie. Nie klikaj żadnych odsyłaczy w u: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami. Nie otwieraj załączników do wiadomości , jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy: istnieje duże prawdopodobieństwo, że załącznik będzie zawierał szkodliwy program (nawet jeśli jest to dokument Worda). Nie próbuj "wypisać się" z listy spamowej (szczególnie gdy wiadomość spamowa posiada odsyłacz, którego należy użyć w tym celu):  w ten sposób nie odetniesz spamu - wręcz przeciwnie, będziesz dostawał jeszcze więcej niechcianych wiadomości. Istnieją dwie możliwości: twój adres może zostać dodany do bazy osób, które naprawdę chcą czytać e, a tym samym, w przyszłości będziesz dostawał więcej spamu. Lub, jeżeli klikniesz rzekomy odsyłacz "Chcę wypisać się z listy mailingowej", wylądujesz na zainfekowanej stronie. Nie nabieraj się na pozornie atrakcyjne oferty, szczególnie jeśli obiecują ci łatwe pieniądze: takie oferty to w rzeczywistości przynęta, przy pomocy której ktoś chce pozbawić cię pieniędzy lub wmanewrować w podjęcie niezgodnego z prawem działania, za które możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

8 Co zrobić gdy padliśmy ofiarą oszustwa ?
Jeśli to my padliśmy ofiarami oszustwa internetowego nie bójmy się zgłosić tego faktu na policję. Jest tam bowiem specjalna komórka, która zajmuje się przestępczością internetową. Dzięki korzystaniu z najnowszego sprzętu, oprogramowania i metod może spokojnie stawić czoło internetowym zagrożeniom i wykrywać je w miarę szybko i skutecznie.

9


Pobierz ppt "Prezentuje : Kamil Cygański"

Podobne prezentacje


Reklamy Google