Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Środki stylistyczne… czyli na tropach poetyckich tropów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Środki stylistyczne… czyli na tropach poetyckich tropów."— Zapis prezentacji:

1 Środki stylistyczne… czyli na tropach poetyckich tropów

2 Środki stylistyczne Określenia synonimiczne:  środki językowe  środki poetyckie  środki wyrazu  chwyty poetyckie  figury retoryczne Funkcje:  wyrażenie emocji  rozbudzenie emocji u odbiorcy wiersza  pobudzenie wyobraźni czytelnika  budowanie nastroju w utworze  budowanie świata przedstawionego

3 Porównanie Definicja i funkcja  Co to jest porównanie? Zestawienie dwóch zjawisk ze względu na pewną wspólną im cechę  Znaki szczególne: obecność spójników: jak, jakby, niby, jak gdyby, na kształt  Jaki jest cel użycia? Pobudzenie wyobraźni Przykład  Wiewiórki lubią jesienie, bo same są jak rude płomienie.  Płyną liście w powietrzu jesieni niby zielona łódka.  Mrok gęstniał i tylko w gaju i około w łozach, błyskały wilcze oczy jako świeczki.

4 Przenośnia (metafora) Definicja i funkcja  Co to jest przenośnia? Nietypowe połączenie wyrazów, które zmienia ich dosłowne znaczenie  Znaki szczególne Niedosłowność  Jaki jest cel użycia? Pobudzenie wyobraźni i budowanie nastroju Przykłady:  Niebo mam pod ręką.  Siano pachnie snem.  Noszę w sercu Twój obraz.

5 Metafora czysta odmęt zieloności (rozległe miejsce porośnięte gęstą, intensywnie zieloną roślinnością) odmęt (głęboka, wzburzona woda, otchłań, toń) zieloność - zieleń (zielone rośliny, tereny pokryte roślinami)

6 Ożywienie (animizacja) Definicja i funkcja  Co to jest ożywienie? Nadanie przedmiotom nieożywionym lub pojęciom abstrakcyjnym cech istot żywych  Znaki szczególne Rodzaj metafory  Jaki jest cel użycia? Pobudzenie wyobraźni i budowanie nastroju Przykłady:  Skacze dżdżu wodnisty puszek.  Odfruwają od okien wspomnienia.  Przeciągają się fale, mruczą.

7 Uosobienie (personifikacja) Definicja i funkcja  Co to jest uosobienie? Przedstawianie zwierząt i roślin, przedmiotów nieożywionych, zjawisk lub idei jako osób ludzkich  Znaki szczególne Rodzaj metafory  Jaki jest cel użycia? Pobudzenie wyobraźni i budowanie nastroju Przykłady:  Chmurki siedzą przed progiem w murawie.  Czy to śpiewa wilga, czy ja?  Stoi na stacji lokomotywa, Ciężka, ogromna i pot z niej spływa -  Pan pomidor wlazł na tyczkę I przedrzeźnia ogrodniczkę.  Księżyc idzie srebrne chusty prać.  Każdy kwiat o usta pszczół prosi.

8 Epitet Definicja i funkcja  Co to jest epitet? Określenie rzeczownika  Jaki jest cel użycia? Pobudzenie wyobraźni, uplastycznienie opisu, budowanie nastroju Przykłady:  Ach, te inne uczucia – cherlawe i ślamazarne.  Dzieciństwo sielskie, anielskie.  Żarząca paszcza fabryk.

9 Wyraz dźwiękonaśladowczy Definicja i funkcja  Co to jest wyraz dźwiękonaśladowczy? Użycie wyrazu, który swoim brzmieniem naśladuje zjawiska i wydawane przez niego dźwięki  Jaki jest cel użycia? Budowanie nastroju, budowanie brzmienia utworu Przykłady:  I dudni, i stuka, łomocze i pędzi.  Że pędzi, że wali, że bucha buch, buch?  I koła turkocą, i puka, i stuka to: Tak to to tak, tak to to tak, tak to to tak, tak to to tak!

10 Jakie chwyty odnajdujesz w wierszu? Rosła kalina z liściem szerokim, Nad modrym w gaju rosła potokiem, Drobny deszcz piła, rosę zbierała, W majowym słońcu liście kąpała. W lipcu korale miała czerwone. W cienkie z gałązek włosy wplecione Tak się stroiła jak dziewczę młode I jak w lusterko patrzyła w wodę. (Tadeusz Lenartowicz, Rosła kalina)

11 Epitety Rosła kalina z liściem szerokim, Nad modrym w gaju rosła potokiem, Drobny deszcz piła, rosę zbierała, W majowym słońcu liście kąpała. W lipcu korale miała czerwone. W cienkie z gałązek włosy wplecione Tak się stroiła jak dziewczę młode I jak w lusterko patrzyła w wodę. (Tadeusz Lenartowicz, Rosła kalina)

12 Epitety Cytat: liść szeroki modry potok drobny deszcz majowe słońce korale czerwone cienkie włosy z gałązek włosy wplecione korale dziewczę młode Funkcja  budowanie świata przedstawionego  nadawanie plastyczności  uwydatnianie cech przyrody  budowanie nastroju (sielski, pogodny, miły)

13 Porównania Rosła kalina z liściem szerokim, Nad modrym w gaju rosła potokiem, Drobny deszcz piła, rosę zbierała, W majowym słońcu liście kąpała. W lipcu korale miała czerwone. W cienkie z gałązek włosy wplecione Tak się stroiła jak dziewczę młode I jak w lusterko patrzyła w wodę. (Tadeusz Lenartowicz, Rosła kalina)

14 Porównania Cytat: Tak się stroiła jak dziewczę młode I jak w lusterko patrzyła w wodę Funkcja  pobudzenie wyobraźni  budowanie świata przedstawionego  oddanie plastyczności  uwydatnianie cech przyrody  budowanie nastroju (sielski, pogodny, miły)

15 Przenośnie Rosła kalina z liściem szerokim, Nad modrym w gaju rosła potokiem, Drobny deszcz piła, rosę zbierała, W majowym słońcu liście kąpała. W lipcu korale miała czerwone. W cienkie z gałązek włosy wplecione Tak się stroiła jak dziewczę młode I jak w lusterko patrzyła w wodę. (Tadeusz Lenartowicz, Rosła kalina)

16 Przenośnie Cytat: Drobny deszcz piła, rosę zbierała W majowym słońcu liście kąpała W lipcu korale miała czerwone. W cienkie z gałązek włosy wplecione Tak się stroiła Funkcja  pobudzenie wyobraźni  budowanie świata przedstawionego  oddanie plastyczności  uwydatnianie cech przyrody  budowanie nastroju (sielski, pogodny, miły) Przedstawienie kaliny jako młodej dziewczyny to uosobienie (personifikacja)


Pobierz ppt "Środki stylistyczne… czyli na tropach poetyckich tropów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google