Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjednoczonego Królestwa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjednoczonego Królestwa"— Zapis prezentacji:

1 Zjednoczonego Królestwa
„Poprzez krainy Zjednoczonego Królestwa - Irlandia Północna” 

2 Tradycje i obyczaje Rodzina w kulturze Irlandii Dla Irlandczyków rodzina jest bardzo ważna. W jednym domu zazwyczaj żyją rodzice z dziećmi, choć czasem mieszkają z nimi również starsi krewni. Więzi między rodzeństwem są zazwyczaj dość silne, zwłaszcza w zachodniej części kraju. Bracia i siostry, którzy nie weszli w związki małżeńskie, często mieszkają razem. Mimo tego, że kobiety coraz częściej aktywnie uczestniczą w życiu zawodowym, w domu tradycyjne role płciowe pozostają nierzadko zachowane.

3 Informacje podstawowe
Stolica: Belfast Języki urzędowe: Angielski, irlandzki Ustrój: anarchia Waluta: Funt

4 Całkowity obszar Północnej Irlandii wynosi 14
Całkowity obszar Północnej Irlandii wynosi kilometrów kwadratowych. Populacja Północnej Irlandii wynosi (dane z roku 2004). Irlandia jest oddzielona od Wielkiej Brytanii przez Morze Irlandzkie. Wyspa jest politycznie podzielona na dwie części: Republikę Irlandii (Eire) i Północną Irlandię, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa.

5 Zwyczaje Jednym z zadziwiających zwyczajów, który przetrwał niemalże do dnia dzisiejszego jest ten każący mieszkańcom wsi przyprowadzenie nad brzeg morza koni i ich kąpiel w morskiej wodzie. Lughnassadh było zaliczane do kategorii festiwali ognia, tak samo jak pozostałe trzy wielkie celtyckie święta. Tak jak i podczas Beltaine rozpalano na szczytach co większych wzgórz ogromne ogniska - ten zwyczaj obowiązywał w wielu irlandzkich wsiach aż do końca XIX wieku. W co niektórych regionach zielonej wyspy starsze kobiety wiązały bydłu czerwone lub niebieskie wstążki na głowach, odmawiając przy tym modlitwy. Żeby zaś pozyskiwane od krów mleko zachowywało zawsze świeżość do udojonego tego dnia wrzucano kłębek krowiej sierści. Z mleka tego przygotowywano następnie specjalny twaróg i ser. Pieczywo wypiekane tego dnia w tradycyjny sposób z przaśnej mąki otrzymywało nazwę „Moilean Maire” i poświęcone było Matce Bożej.

6 Stroje narodowe Irlandczyków

7 Sport w Irlandii Północnej
► Lekkoatletyka ► Piłka nożna ‎ ► Piłka siatkowa ► Rugby union ‎

8 Kuchnia Irlandzka Kuchnia irlandzka – zwyczaje kulinarne oraz potrawy i napoje charakterystyczne dla Irlandii. Kraj ten nie ma bogatej tradycji gastronomicznej, a dawne przepisy znane są głównie z tradycji ustnej i domowych zapisków. Typowe dla kuchni irlandzkiej są potrawy przygotowywane z ziemniaków, mleka i jego przetworów (jak masło), warzyw i mięsa oraz produkty zbożowe z owsa i pszenicy. Obecny sposób odżywania się Irlandczyków nie odbiega od powszechnej w Europie kuchni międzynarodowej, a w miastach popularne są restauracje etniczne. Kuchnia domowa w dalszym ciągu w większości opiera się na codziennie przygotowywanych potrawach ze świeżych produktów

9 Prowincja Północnej Irlandii (czasami nazywana "Ulster") składa się sześciu hrabstw: Antrim, Down, Armagh, Tyrone, Fermanagh i Londonderry. Prowincja jest otoczona przez morze od północy i wschodni, przez Republikański kraj Donegal od zachodu i Cavan i Monaghan do południa. Hrabstwa Irlandii (na zielono) oraz Irlandii Północnej (na różowo)

10 Symbole Narodowe Flaga Północnej Irlandii to Krzyż św. Patrick'a.
Narodowy symbol Północnej Irlandii to biała koniczyna (Shamrock). 17 MARCA obchodzony jest Dzień Świętego Patryka.

11 Halloween Halloween obchodzone jest głównie przez młodzież i znaczną część dzieci. Same obchody sprowadzają się do barwnych imprez młodzieżowych oraz wędrówek po domach na wzór naszych Ostatków. Imprezy organizowane są w domach lub specjalnie wynajętych salach, a podstawą jest wyjątkowo straszna dekoracja, imitująca zamek grozy. Wszyscy obowiązkowo muszą być przebrani i ucharakteryzowani na duchy, mumie, wampiry i inne istoty nie z tego świata. Dzieci na wzór naszych przebierańców wędrują od domu do domu z zabawą o nazwie „Cukierek albo psikus”. Charakterystyczne dla tradycji jest to, ze domy odwiedzane muszą posiadać halloweenowe dekoracje. Jeśli ktoś nie chce brać udziału w zabawie, nie dekoruje domu, a wówczas nikt na siłę nie zakłóca jego spokoju. Z kolei ci, którzy godzą się na odwiedziny, muszą mieć przygotowane słodycze lub drobne pieniądze. Jeśli goście nie zostaną obdarowani gospodarz może się spodziewać przysłowiowego psikusa.

12 Step irlandzki – styl tańca irlandzkiego.
Step dzieli się na set dance i tańce solowe dzielące się pod względem rytmów (jest to reel, hornpipe i jig). Tańczy się go w specjalnych butach, które mają obcas i klocek (z przodu). W trakcie tańca tancerz musi być wyprostowany, mieć ręce przy sobie, uśmiech na twarzy oraz mieć odkręcone i skrzyżowane stopy. Ważne jest, aby wystukiwać wszystkie uderzenia i tańczyć w rytmie.

13 Słynne osoby w Irlandii
Północnej Jonny Evans- piłkarz, zawodnik Manchester United Katie Melua – znana piosenkarka, spędziła większość swojego życia w Irlandii Płn.

14 KONIEC Dziękujemy za uwagę!  Ola Kmiotek Wiktoria Osiadacz
Angelika Żurawska


Pobierz ppt "Zjednoczonego Królestwa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google