Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Cieszków Osada o zabudowie wiejskiej położona jest 140 m n.p.m., we wschodniej części Wysoczyzny Leszczyńskiej, przy drodze wojewódzkiej z Wrocławia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Cieszków Osada o zabudowie wiejskiej położona jest 140 m n.p.m., we wschodniej części Wysoczyzny Leszczyńskiej, przy drodze wojewódzkiej z Wrocławia."— Zapis prezentacji:

1

2  Cieszków Osada o zabudowie wiejskiej położona jest 140 m n.p.m., we wschodniej części Wysoczyzny Leszczyńskiej, przy drodze wojewódzkiej z Wrocławia do Kalisza i Jarocina. Osadnictwo istniało tu już od neolitu. W pobliżu Cieszkowa odkryto wielkie cmentarzysko z epoki brązu, datowane na około 1500-500 roku p.n.e.  Prawa miejskie Cieszków nabywa w 1448 roku. Staraniem ewangelików już w 1555 roku powstała pierwsza szkoła. W tym okresie miasto przeżywało swój największy rozwój. Od XVI wieku Cieszków przechodzi pod władanie rodziny Maltzanów z Milicza. W 1628 roku została utworzona tu ordynacja, po wojnie trzydziestoletniej w 1656 roku podniesiona przez Wilhelma von Maltzana do rangi klucza, bezpośrednio podległego głównemu urzędowi cesarskiemu. Klucz ten obejmował m.in. dwór, folwark, miasto i okoliczne wioski. Od 1660 roku Cieszków staje się siedzibą samodzielnego baronatu.

3

4  B iadaszka-jest to wieś położona 170 m n.p.m., na południe od Cieszkowa.

5  Dziadkowo, jest to wieś położona 150 m n.p.m., około 5 km na północ od Milicza. W wiosce znajdują się zabudowania folwarczne z początków XX wieku.

6  Guzowice, jest to wieś położona 133 m n.p.m., około 2 km od Cieszkowa, 300 m od drogi Milicz-Krotoszyn. W środku wioski, wzdłuż drogi znajdują się trzy stawy.

7  Góry, to wieś położona 140 m n.p.m., na skraju Wysoczyzny Leszczyńskiej. Na wschód od wsi znajduje się grodzisko, w odległości 210 m od drogi od Trzebicka.

8  Nowy folwark, miejscowość ta jest położona 108 m n.p.m., na północny wschód od Cieszkowa. Na zachód od wsi, w lesie, znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z pierwszej połowy XIX wieku. Niemiecka nazwa wsi brzmiała „Neuvorwek”.

9  Trzebicko Jest to wieś położona 161 m n.p.m., na południowy zachód od Cieszkowa, usytuowana na skraju Wysoczyzny Leszczyńskiej. Roztacza się stąd piękny widok na Kotlinę Milicką i Wzgórza Trzebnickie. Miejscowość założona została w XIII wieku na prawie polskim, a pierwsze wzmianki o niej sięgają roku 1241. W Trzebicku znajduje się drewniany kościół i ruiny dawnego pałacu.

10  Pakosławsko, to wieś położona w gminie Cieszków, 130 m n.p.m., w odległości 1 km od drogi Milicz-Cieszków. Pakosławsko to - w porównaniu z innymi wioskami w gminie – liczna miejscowość: mieszka tu blisko 400 ludzi. Do 1945 roku nosiła nazwę Bogislawitz. W Pakosławsku znajduje się pałac, kościół, dawna gorzelnia i szkoła podstawowa.

11  Jest to wieś położona 160 m n.p.m., przy drodze Milicz-Krotoszyn. Na południe od zabudowy wsi znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z około 1850 roku. Wieś ma połączenie kolejowe, a stacja nazywa się Rakoniewice Milickie. Za torem kolejowym rozciągają się połacie lasu aż po okoliczne miejscowości: Góry, Godnowo, Pomorska i Wszewilki. W języku niemieckim nazwa wsi brzmiała Rachelsdorf.

12 Ignacy Miecznikowski

13  Prace wykonali : Ada Kubik, Mateusz Królikowski, Mariusz Szmondrowski  Zdjęcia zostały zaczerpnięte ze strony: Google Grafika  Informacje zaczerpnięte z : Wikipedia.org i strony Gminy Cieszków


Pobierz ppt " Cieszków Osada o zabudowie wiejskiej położona jest 140 m n.p.m., we wschodniej części Wysoczyzny Leszczyńskiej, przy drodze wojewódzkiej z Wrocławia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google