Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ANDRZEJKI 2013 SP Drawsko Pom.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ANDRZEJKI 2013 SP Drawsko Pom."— Zapis prezentacji:

1 ANDRZEJKI 2013 SP Drawsko Pom.
„Czary-mary, wosku lanie, co ma stać się, niech się stanie” ANDRZEJKI 2013 SP Drawsko Pom.

2 Nalejcie wosku na wodę, ujrzycie swoją przygodę
Nalejcie wosku na wodę,  ujrzycie swoją przygodę. Słuchałam od swej macierze,  gdy która mówi pacierze w wigiliją Jędrzeja świętego, ujrzy oblubieńca swego. W dzień świętego Andrzeja pannom z wróżby nadzieja.

3 Lanie wosku Jest to jedna z najpopularniejszych wróżb, kojarząca się z wieczorem andrzejkowym.Do przeprowadzenia wróżby należy roztopić świeczkę w małym naczyniu i nalać wosk na wodę przez ucho od klucza. Według dawnych wierzeń klucz ułatwia nawiązywanie kon-taktu z zaświatami, ale tylko dobre duchy przodków mogą odsłonić nam przyszłość. Kształt woskowej figurki może wydawać się nieczytelny, ale po obej-rzeniu jej cienia na ścianie. Dzięki tej wróżbie może-my dowiedzieć się co czeka nas w nadchodzącym roku. 

4 ANIOŁ – przed tobą spokojny rok w rodzinie, w szkole/w pracy, wśród przyjaciół – wszędzie czeka cię powodzenie. BUT – przed tobą nowe wyzwania i szansa na wielki sukces, nie bój się podejmować trudnych decyzji. DRZEWO – w twoim życiu szykuje się poważna zmiana, zacieśnij kontakty z najbliższymi osobami GÓRA – musisz być cierpliwa i ostrożna, czekają cię trudne chwile, jednak zła passa wkrótce się odwróci. GWIAZDA – czekają cię zmagania z losem, ale odnajdziesz w sobie siłę, by walczyć z przeciwnościami JAJKO – przed tobą całkiem nowe możliwości, ale i nowe zagrożenia KAMIEŃ – nie ryzykuj i pamiętaj: jeśli zrobisz coś złego, los szybko odpłaci ci tym samym KLUCZ – w twoim życiu wydarzy się coś nieoczekiwanego, co może zupeł-nie odmienić twoje poglądy KWIAT - masz sentymentalną naturę, marzysz o wielkiej miłości, OBŁOK – spełnią się twoje marzenia, ale dopiero wtedy, gdy pokonasz wszystkie napotkane trudności PTAK – czekają cię: pomyślność w sprawach sercowych, miłosne podboje i nowe, interesujące znajomości SERCE – zakochasz się z wzajemnością, poznasz osobę, która przez wiele lat będzie ci bliska

5 Jabłkowa wróżba W mitologii greckiej jabłko jest wyraźnym symbolem miłości i płodności – atrybutem Ateny i trzech Gracji. Wśród naszych prababć i babć bardzo popularna była wróżba z użyciem skórki od jabłka. Należało rzucić za siebie obierkę jabłka (najlepiej, by była jak najdłuższa) i sprawdzić, w jaką literę alfabetu się ułożyła. Będzie to bowiem pierwsza litera imienia przyszłego męża.

6 Szpilki Do tej wróżby potrzebne jest 7 lub 13 szpilek
Szpilki Do tej wróżby potrzebne jest 7 lub 13 szpilek. Następnie trzeba włożyć je do kubeczka, potrząsnąć i wysypać na stół pokryty obrusem. Następnie należy odczytać, jakie literki zostały utworzone przez rozsypa-ne szpilki.

7 Oto ich znaczenie: A - przed tobą podróż lub przeprowadzka E - pomyślność w szkole H - szczęście w miłości K - sukcesy w nauce i towarzystwie L - uważaj na złodziejaszków kieszonkowych (jeżeli litera jest odwrócona - ostrzega przed chorobą lub wypadkiem) M - wyjątkowo korzystna propozycja N - dobra passa w najbliższej przyszłości T - pomoc oddanych przyjaciół W - uważaj na oszustów wokół ciebie V - ktoś będzie chciał cię wykorzystać X - szczęście sprzyja ci we wszystkim.

8 Spodeczki, kubeczki, filiżanki Pod trzema spodeczkami należy schować: obrączkę, monetę i listek. Czwarty spodeczek należy pozostawić pusty. Następnie należy spodeczki zamienić miejscami oraz wybrać jeden z nich. Jeżeli trafimy na: obrączkę - czeka nas miłość, listek - ślub, monetę - pieniądze. pusty - nowy rok nie przyniesie nic nowego w życiu. 

9 Serce Na wyciętym z papieru sercu należy napisać imiona męskie i żeńskie. Następnie serce odwrócić zapisaną stroną do dołu i przekłuć je igłą. Imię, na które natrafimy należy do naszego przyszłego ukochanego/ukochanej. Jeżeli nie przekłujemy żadnego, to oznacza, że na miłość trzeba jeszcze poczekać...

10 But za progiem Dzięki niej możemy dowiedzieć się, która z pa-nien pierwsza wyjdzie za mąż.  Należy ustawić buty (z lewej nogi) rzędem na przeciw drzwi. Właścicielka buta, który jako pier-wszy przekroczy próg, może liczyć na błyska-wiczną zmianę stanu cywilnego. 

11 Andrzejkowe przysłowia
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży. Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja. Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima. Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota. Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście. 

12 Źródła:


Pobierz ppt "ANDRZEJKI 2013 SP Drawsko Pom."

Podobne prezentacje


Reklamy Google