Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Humanizm i odrodzenie. 1. Geneza humanizmu i odrodzenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Humanizm i odrodzenie. 1. Geneza humanizmu i odrodzenia."— Zapis prezentacji:

1 Humanizm i odrodzenie. 1. Geneza humanizmu i odrodzenia.
2. Renesansowi twórcy oraz ich dzieła. 3. Styl renesansowy. 4. Rewolucja intelektualna.

2 Humanizm. Homo sum, humani nihil a me alienum puto
Humanizm – prąd filozoficzny, etyczny i kulturowy odrodzenia, uznający człowieka za najwyższą wartość i podkreślający jego godność., głoszący troskę o pełny rozwój jednostki, jej szczęście i godność w myśl hasła Terencjusza Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce Homo sum, humani nihil a me alienum puto

3 Humanizm zaczął rozwijać się we Włoszech począwszy od końca XIII wieku, a którego rozwój przypada na XV w., a częściowo także i XVI, przy czym począwszy od schyłku XV w. stał się on zjawiskiem o charakterze ogólnoeuropejskim.

4 Przyczyny - od XV wieku (bardziej intensywnie po upadku Konstantynopola – 1453 r.) rozwinęły się studia nad kulturą rzymską i grecką oraz językami: greką, łaciną, hebrajskim, chaldejskim, - powstanie nowych sił społecznych, które burzą dawne stosunki feudalne, - wielkie odkrycia geograficzne końca XV w., - walki religijne i tendencje narodowe.

5 Renesans Z języka francuskiego renaissance, z języka włoskiego rinascita - "odrodzenie", w sztuce okres rozwoju kultury europejskiej od schyłku średniowiecza do początków doby nowożytnej, obejmujący XV i XVI w. - we Włoszech od XIV w. Charakteryzowały go m.in.: - fascynacja antykiem, - odrodzenie nauki, - humanizm, - zeświecczenie życia społecznego, - indywidualizm, - docenienie roli artysty w kształtowaniu kultury.

6 Przyczyny renesansu. - wielkie odkrycia geograficzne,
- wynalezienie druku ok r. przez Jana Gutenberga, - reformacja, - mecenat, - zainteresowanie dorobkiem i językami antyku, - kształtowanie się silnych państw narodowych.

7 Leonardo da Vinci - (1452-1519)‏
Włoski malarz, rzeźbiarz, architekt, konstruktor, teoretyk sztuki, filozof, wszechstronny i najdoskonalszy przedstawiciel renesansu. Uczeń A. del Verrocchio we Florencji, od członek cechu malarzy. W 1516 na zaproszenie Franciszka I wyjechał do Francji, gdzie zajął się głównie budową kanałów osuszających bagna nad Loarą. Zmarł w Amboise 2 V 1519.

8 Malarstwo Dama z gronostajem

9 Malarstwo Mona Liza

10 Malarstwo Madonna wśród skał

11 Malarstwo Wieczerza Pańska - fresk

12 Szkice Leonarda da Vinci

13 Szkice Leonarda da Vinci

14 Michał Anioł - ( )‏ Właściwie Michelangelo Buonarroti. jeden z najwybitniejszych artystów włoskich i europejskich epoki renesansu. Wykształcony we florenckim warsztacie malarza D. Ghirlandaio, a w dziedzinie rzeźby w pracowni Bertolda di Giovanni. Jego działalność artystyczna jest związana z Bolonią, Florencją, a przede wszystkim z Rzymem, gdzie twórczość artysty objęto mecenatem papieskim..

15 Freski w Kaplicy Sykstyńskiej

16 Freski w Kaplicy Sykstyńskiej

17 Rzeźby – Pieta Watykańska

18 Rzeźby – Dawid

19 Rzeźby – Mojżesz

20 Architektura – Bazylika św. Piotra

21 Rafael Santi Znany jako Rafael, Rafael Sanzio, wł. Raffaello Santi, Raffaello Sanzio (ur. 6 kwietnia w Urbino, zm. 6 kwietnia 1520 w Rzymie) – włoski malarz i architekt. Był trzecim i najmłodszym z najsławniejszej trójki genialnych artystów (tytanów) włoskiego renesansu – obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Znany z częstych przedstawień Madonny

22 Malarstwo - Stanze Watykańskie Szkoła ateńska

23 Stanze Watykańskie - Dysputa o Najświętszym Sakramencie

24 Stanze Watykańskie - Parnas

25 Malarstwo – Madonna z Dzieciątkiem

26 Malarstwo – Madonna Sykstyńska

27 Architektura - Kaplica Chigich przy kościele Santa Maria del Popolo w Rzymie

28 KONIEC


Pobierz ppt "Humanizm i odrodzenie. 1. Geneza humanizmu i odrodzenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google