Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Raciąż, moje miasto w liczbach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Raciąż, moje miasto w liczbach"— Zapis prezentacji:

1 Raciąż, moje miasto w liczbach

2 Dane Ogólne Miasto zajmuje niewielką powierzchnie 3,82 km2, stanowi to 0,28% powierzchni powiatu. Choć nie jest dużym miastem, to znajdują się w nim 52 (nazwane) ulice.

3 Trochę z przeszłości Ślady osadnictwa sięgają X wieku. Między XIII, a XVII wiekiem Raciąż był siedzibą kasztelanii. W 1254 doszło w Raciążu do układu Siemowita i Daniela Halickiego z zakonem krzyżackimPrawa miejskie otrzymał w 1425 roku z rąk księcia Ziemowita IV. Po 1495 r. miasto stało się siedzibą powiatu. W 1512 r. Raciąż przeszedł na własność biskupa płockiego. W XVI wiek liczył ponad 1000 mieszkańców i był jednym z najludniejszych w województwie płockim. W Raciążu odbywały się sejmiki województwa płockiego. Upadek znaczenia miasta nastąpił w wyniku wojen w XVII wieku. Raciąż prawa miejskie utracił po upadku powstania styczniowego, a odzyskał je w 1922 roku.

4 Populacja W Raciążu mieszka 4585 osób – 2398 kobiet (52,3%) i 2187 mężczyzn (47,7%). Gęstość zaludnienia wynosi ok os/km2

5 Budżet miasta Budżet miasta w 2012r. wyniósł 15,5 mln zł. W tym dziura budżetowa 930,5 tys. złotych.

6 Bezrobocie Jak wszyscy dobrze wiemy, na całym świecie panuje kryzys, w związku z tym rośnie bezrobocie. W Raciążu na początku roku 2011 wyniosło ono 10,6%. Największą grupę stanowiły osoby poniżej 35 roku życia (ponad 50% bezrobotnych), a wśród nich większość stanowili absolwenci szkół zawodowych i z wykształceniem gimnazjalnym.

7 Błękitni Raciąż Miasto posiada swoją drużynę, która powstała w 1922r., w tym sezonie wygrała 55% rozegranych meczy, stadion błękitnych może pomieścić 350 osób (siedzących).

8 Nasze rzeki Przez Raciąż przepływają 2 rzeki – Raciążnica i Karsówka.
Raciążnica to rzeka o długości 56,9 km. Wypływa z okolicy Kusek na wysokości 115 m.n.p.m., a swój bieg kończy jako prawy dopływ wkry. Karsówka to prawy dopływ Raciążnicy, wypływa w okolicy wsi Małachowo.

9 Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji
Raciąski Dom Kultury rozpoczął działalność 14 września 1958 roku. Budynek placówki wybudowano kosztem miliona złotych. W późniejszych latach rozszerzono jego działalność o sport i rekreacje. Dziś budżet MCKSiR wynosi ok tyś.

10 Kościół parafialny św. Wojciecha
Parafia raciąska jest jedną z najstarszych parafii mazowieckich. Jej początki sięgają czasów tworzenia się Państwa Polskiego. Według niektórych źródeł w Raciążu w roku 997 zatrzymał się biskup Wojciech w czasie swojej wędrówki do Prus. Obecny kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, neogotycki został wybudowany w latach według projektu architekta Jana Górskiego.

11 Polskie drogi, czyli o obwodnicy Raciąża
Obwodnica Raciąża ma 4,59 km długości. Jej wartość to 78,6 mln zł. Ekrany akustyczne wzdłuż obwodnicy rozciągają się na długości 135m. Zbudowane zostały także: 3 wiadukty 2 mosty 6 przepustów drogowych.

12 ZS w Raciążu W tym roku uczęszczam do zespołu szkół w Raciążu, jest to jeden z największych budynków w mieści, dlatego myślę, że warto mu się przyjrzeć z bliska.

13 O szkole Budynek szkoły jest dość nowy, powstała w 2006r. Ma już prawie 7 lat. Koło szkoły wybudowano kompleks boisk, typu „Orlik”, który istnieje od 2009 r.

14 Uczy w niej 52 nauczycieli
Uczy w niej 52 nauczycieli. Większość z nich to panie, które stanowią ¾ grona pedagogicznego. Szkoła składa się z liceum ogólnokształcącego, technikum i szkoły zawodowej.

15 Uczniowie Do naszej szkoły uczęszczają 562 osoby. Większość uczniów stanowią dziewczyny(292), natomiast chłopców jest 270. Większość uczniów, bo ok. 2/3 nie pochodzi z Raciąża, lecz do szkoły dojeżdża.

16 Biblioteka Jednym z ciekawych miejsc w naszej szkole jest biblioteka. Można w niej nie tylko czytać, czy wypożyczać książki, ale także skorzystać z internetu.

17 Klasa językowa W szkole istnieją 2 sale językowe, każda wyposażona jest w 16 stanowisk ze słuchawkami. W szkole istnieją 2 dobrze wyposażone sale językowe.

18 Sale komputerowe Sale komputerowe mogą pomieścić 67 uczniów.
Oferują Internet z prędkością do 8 Mb/s.

19 Internat Nasz internat zapewnia zakwaterowanie 31 osobom.
Koszt zakwaterowania wynosi 92 zł miesięcznie.

20 Matura… Nasza szkoła co roku uzyskuje bardzo dobre wyniki z matury, jednak wyniki klasy matematyczno-fizycznej od zawsze są chlubą i wizytówką szkoły. Na poziomie podstawowym z matematyki, zdawalność wynosiła 100%. Maksimum punktów zdobyły aż 3 osoby.

21 MATURA CZ.2 Na poziomie rozszerzonym także dajemy sobie świetnie radę średnio każdy uczeń klasy matematycznej uzyskał ok. 70%


Pobierz ppt "Raciąż, moje miasto w liczbach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google