Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dokumenty Aplikacyjne CV LIST MOTYWACYJNY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dokumenty Aplikacyjne CV LIST MOTYWACYJNY"— Zapis prezentacji:

1 Dokumenty Aplikacyjne CV LIST MOTYWACYJNY
dr Renata Kowal

2 Źródła informacji na temat rynku pracy:
Urzędy pracy, agencje zatrudnienia, biura karier i pośrednictwa pracy Serwisy internetowe poświęcone pracy Ogłoszenia prasowe lub dodatki do gazet Witryny konkretnych firm Osoby zatrudnione w wybranej firmie Odwiedzając Zapoznając się z opisami stanowisk Sieć „własnych” kontaktów Targi pracy i drzwi otwarte (spotkania z pracodawcami, doradcą zawodowym)

3 Wyżej wymienione źródła pozwolą na przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych oraz na uzyskanie odpowiedzi na poniższe pytania: Jakiego wykształcenia wymaga stanowisko? Jakimi dodatkowymi umiejętnościami musisz się wykazać (komputer, języki, prawo jazdy)? Jakie cechy charakteru posiadać? Jakie są godziny pracy i forma zatrudnienia? Które czynności będziesz wykonywać codziennie, często i rzadko?

4 Dokumenty aplikacyjne

5 W przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych:
Pamiętaj, że służą one poznaniu Twojej osoby przez potencjalnego pracodawcę Staraj się zamieścić w nich coś, co różni Cię od konkurentów Pisz o swoich pasjach, zainteresowaniach i osiągnięciach nawet jeśli nie mają związku z wybranym stanowiskiem Rzetelnie opisz swoje mocne i słabe strony

6 W celu przygotowania dokumentów aplikacyjnych należy:
usystematyzować dokonania w okresie szkoły i studiów, opisać doświadczenia, jakie udało nam się zdobyć.

7 Odbyte praktyki i staże
Działalność w samorządzie uczniowskim, organizacjach studenckich czy harcerstwie Osiągnięcia w konkursach przedmiotowych lub sporcie Praca w wolontariacie Dorywcza praca wakacyjna (także na „czarno”) Praca w charakterze „Au Pair” Odbyte kursy językowe, prawo jazdy Własne zainteresowania (nawet jeśli jest to poezja)

8 CV i list motywacyjny to:
podstawowe dokumenty, którymi posługują się osoby poszukujące pracy. Nie muszą wyglądać tak samo. Podlegają pewnym standardom, stanowią narzędzie kreowania własnego wizerunku zawodowego. Ich celem jest głównie zainteresowanie potencjalnego pracodawcy kandydatem, gdyż nie mogąc spotkać się ze wszystkimi chętnymi – na ich podstawie dokonuje wstępnej selekcji.

9 Najważniejszym dokumentem jest CV czyli życiorys zawodowy
Dokument musi mieć konkretnego adresata. Zbierz informacje o firmie lub dziale, w którym chcesz pracować Dowiedz się na czym polega praca na wybranym stanowisku Poznaj nazwisko osoby kierującej firmą lub danym działem

10 Podczas pisania CV powinieneś kierować się następującymi zasadami:
Przejrzystość CV powinno wyraźnie przedstawiać atrybuty, pożądane dla pracodawcy. Każda informacja powinna być wyszczególniona, widoczna na „pierwszy rzut oka”. Estetyka CV powinno być przyjemne dla oka. Pracodawca przez pryzmat CV ocenia naszą osobę. CV należy pisać na komputerze i wydrukować na białym papierze . Czytelność Zasada ta wiąże się z zasadą przejrzystości. Dotyczy jednak bardziej sfery językowej niż wizualnej. Osoba, czytającą CV, powinna jasno rozumieć zawartą w nim treść. Ekonomia Ogólnie przyjęta zasada mówi, że CV nie powinno przekraczać 2 stron formatu A4 komputerowego wydruku (ta zasada nie obowiązuję jednak gdy piszemy CV europejskie). Konkretność CV powinno zawierać konkretne informacje o naszych osiągnięciach. Nie używa się pełnych zdań, tylko układ „punktowy” Dopasowanie W CV zawieramy informacje istotne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Logika i ciągłość Powinniśmy unikać „dziur” w karierze zawodowej (pomimo tego, iż się różnie w życiu przydarza). Z informacji zawartych o nas dobrze jest, jeśli da się wywnioskować, iż mamy określoną wizję naszej kariery i wiemy co chcemy w życiu robić. Prawdomówność W CV zawsze piszemy prawdę.

11 Rodzaje CV

12 Curriculum Vitae (CV) - WZÓR
1. Dane personalne: imię i nazwisko, adres kontaktowy, numer telefonu (pod którym jesteś najszybciej osiągalny), 2. Wykształcenie: wymieniamy od ostatnio uzyskanego (cofamy się tylko do szkoły średniej), podając nazwę uczelni i kierunek studiów, pamiętaj o datach ich rozpoczęcia i ukończenia oraz o nazwie ukończonej specjalności wspomnij o odbytych kursach, szkoleniach, podaj nazwy uzyskanych certyfikatów 3. Umiejętności: prawo jazdy, umiejętność obsługiwania programów komputerowych (podaj jakich) i programowania (w jakich językach), znajomość języków obcych (podstawowa, średnia, komunikatywna czy biegła w mowie lub/ i w piśmie) - będzie sprawdzana! 4. Osiągnięcia: stypendia (naukowe), publikacje, projekty, postery i komunikaty na konferencjach, patenty osiągnięcia pozanaukowe świadczące o Twoim zaangażowaniu (sportowe, artystyczne) 5. Doświadczenia zawodowe: dla osób podejmujących pierwszą pracę: praktyki studenckie, staże, prace dorywcze, prace wakacyjne w kraju i za granicą, wolontariat, aktywność społeczna np. w Samorządzie Studenckim, NKCh, dla osób zmieniaj ących pracę: poprzednie miejsca pracy (począwszy od ostatniego) - data, nazwa firmy, stanowisko, zakres obowiązków 6. Zainteresowania: w tym punkcie masz okazję, aby zaciekawić czytającego swoją osobą, niezbyt ogólnie 7. Referencje (ewentualnie): - można podać nazwiska uprzedzonych o tym fakcie osób lub napisać, że referencje zostaną dostarczone na życzenie Wyrażam zgodę na przetwarzanie zawartych danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia o ochronie danych osobowych Dz.U. Nr 133, poz. 833. Podpis

13 CV CHRONOLOGICZNE Cechuje je organizacja doświadczeń zawodowych w kolejności od najświeższych do najbardziej oddalonych w czasie; obrazuje dokładny przebieg kariery; polecany osobom, które posiadają i konsekwentnie realizują swoje cele zawodowe oraz chcą nadal rozwijać się w wybranym kierunku.

14 Schemat CV w układzie chronologicznym:
Dane persolane: imię oraz nazwisko, aktualny adres zamieszkania, telefon, adres (jeżeli posiadasz adres możesz lecz nie musisz go podawać); data urodzenia (np. 5 marca (nie „marzec”) 1979 r.); stan cywilny (w przypadku rozwodu lub wdowieństwa lepiej operować formą wolny/wolna lub kawaler / panna) Doświadczenie zawodowe Wykształcenie Kursy i szkolenia Znajomość języków obcych Umiejętności Zainteresowania Referencje Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

15 Data i miejsce urodzenia: 13.09.1968r. Katowice
Joanna Kowalska DANE OSOBOWE: Data i miejsce urodzenia: r. Katowice Adres: Katowice, ul. Słoneczna 31 Telefon: WYKSZTAŁCENIE: R. Technikum Handlowe w Katowicach, technik handlowiec DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE: 2008 r. – nadal Obecnie poszukuję pracy, posiadam status osoby bezrobotnej 1996–2007 r Sklep spożywczo-przemysłowy „Mini-Sam”, Siemianowice Śląskie, Stanowisko: sprzedawca; Zakres obowiązków: obsługa klienta, przyjmowanie i zamawianie towarów, ekspozycja towarów na półkach, rozliczanie utargów, obsługa wagi elektronicznej; obsługa kasy fiskalnej 1990– r. Sklep odzieżowy „Styl”, Gliwice, Stanowisko: sprzedawca Zakres obowiązków: obsługa klienta, zamawianie asortymentu, przygotowywanie wystawy sklepowej UMIEJĘTNOŚCI: Obsługa kasy fiskalnej i umiejętność fakturowania komputerowego Układanie towarów z pomysłem Komunikatywność Szybka adaptacja do nowych warunków pracy Znajomość języka angielskiego w stopniu podstawowym ZAINTERESOWANIA: Haft Uprawa kwiatów i pielęgnacja ogrodu Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych ( Dz.U. z 2002r. Nr.101, poz.926 z późn. zm.)

16 CV CELOWE (ukierunkowane)
Charakteryzuje się uporządkowaniem pod kątem umiejętności i kwalifikacji potrzebnych na stanowisku, na które kandydat aplikuje; taki typ CV jest najlepszy dla osób, które posiadają liczne i różnorodne doświadczenia zawodowe, nie układające się w uporządkowany plan kariery zawodowej.

17 Schemat CV w układzie celowym:
Dane persolane: imię oraz nazwisko, aktualny adres zamieszkania, telefon, adres (jeżeli posiadasz adres możesz lecz nie musisz go podawać) Cel zawodowy Kwalifikacje Doświadczenie zawodowe Dane osobiste: wiek, stan cywilny, dzieci Podsumowanie Umiejętności Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

18 Jan KOWALSKI 35 – 000 Rzeszów ul. Jodłowa 8 A tel. 123456789
CEL ZAWODOWY stanowisko kierownika działu handlowego PIEKARMED, nr ref. K/27 KWALIFIKACJE gruntowna znajomość techniczna sprzętu piekarniczego produkowanego w Europie, jego zastosowań i eksploatacji zdolności negocjacyjne umiejętność przygotowania kampanii reklamowej umiejętność kierowania zespołami ludzkimi DOŚWIADCZENIE kierowanie 30 osobowym działem handlowym w Fabryce Maszyn Piekarniczych - zwiększenie sprzedaży w ciągu 3 lat o 45% ( ) kierowanie 15 osobową sekcją eksportu w Centrali Obrotu Maszynami - wynegocjowanie serii kontraktów eksportowych do krajów Azji, Ameryki Łacińskiej na sumę 2 mln. 200 tys. ( ) kontrakt we Francji - kierowanie działem technicznym (25 osób) największej piekarni "SUMI" ( ) - zapewnienie bezawaryjności i ciągłości produkcji, usprawnienia racjonalizatorskie DANE OSOBISTE Mam 46 lat, jestem żonaty i mam jedno dziecko. Moja rodzina gotowa jest przenieść się do Poznania, gdzie mieści się siedziba firmy. Będę również mógł odbywać podróże służbowe na terenie całego kraju jaki i zagraniczne. PODSUMOWANIE Jestem gotów podjąć wyzwania związane z objęciem stanowiska kierownika działu handlowego firmy PIEKARMED oraz dążyć do zwiększania sprzedaży w ciągu 2 lat o ok. 20% i obniżenia kosztów funkcjonowania działu o 6%. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych ( Dz.U. z 2002r. Nr.101, poz.926 z późn. zm.)

19 CV FUNKCJONALNE Zbudowane w sposób porządkujący doświadczenia zawodowe od najbardziej zbliżonych do charakteru pracy, o którą ubiega się kandydat; taką organizację CV powinny wybrać osoby, które wykonywały podobne obowiązki jak na stanowisku, które teraz chcą objąć, ale nie w ostatnim okresie zatrudnienia.

20 Schemat CV w układzie funkcjonalnym:
Dane persolane: imię oraz nazwisko, aktualny adres zamieszkania, telefon, adres (jeżeli posiadasz adres możesz lecz nie musisz go podawać); kwalifikacje Historia zatrudnienia Wykształcenie Dodatkowe umiejętności i certyfikaty Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

21 ul. Jodłowa 8 35 -000 Rzeszów tel. 502-666-519 KWALIFIKACJE
JOANNA JANOWSKA ul. Jodłowa Rzeszów tel KWALIFIKACJE Praktyczna umiejętność analizy i diagnozy rynku ubezpieczeniowego. Wiedza z zakresu prawa ubezpieczeniowego i matematyki ubezpieczeniowej oraz bankowości i finansów przedsiębiorstw. Wiedza i doświadczenie w zakresie marketingu usług finansowych. Umiejętność przeprowadzania analizy ekonomiczno- finansowej przedsiębiorstwa oraz oceny projektów inwestycyjnych za pomocą różnych metod ekonometrycznych, finansowych i statystycznych. HISTORIA ZATRUDNIENIA Kancelaria Podatkowa Ryszard Jabłoński w Rzeszowie Stanowisko: sekretarka - asystentka doradcy podatkowego przepisywanie i redagowanie pism, tłumaczenie anglojęzycznej dokumentacji, prowadzenie księgi podatkowe, obsługiwanie poczty, udzielanie informacji, przyjmowanie klientów Kancelarii, także obcokrajowców Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA S.A. w Rzeszowie Stanowisko: rejestrator rozliczanie agentów, rejestrowanie polis ubezpieczeniowych w zintegrowanym systemie informatycznym, obsługiwanie bazę danych o klientach towarzystwa ubezpieczeniowego WYKSZTAŁCENIE 1997 Uniwersytet Rzeszowski studia magisterskie - Wydział Ekonomiczny, kierunek marketing i zarządzanie. Temat pracy magisterskiej: Rynek ubezpieczeń na życie w Polsce - diagnoza i perspektywy rozwoju. DODATKOWE UMIEJĘTNOŚCI I CERTYFIKATY Znajomość oprogramowania komputerowego: Word, Excel, Corel. Znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym oraz języka niemieckiego i rosyjskiego na poziomie podstawowym. Licencja Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń. Prawo Jazdy kategorii B. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych ( Dz.U. z 2002r. Nr.101, poz.926 z późn. zm.)

22 Ważne

23 Wykształcenie Informacje na temat wykształcenia należy wpisać w odwróconej kolejności chronologicznej - zaczynając od tego, co miało miejsce ostatnio. Trzeba podać datę rozpoczęcia i zakończenia nauki, pełną nazwę szkoły czy uczelni, wydział i kierunek. (Warto zaznaczyć także specjalizację, wiodące przedmioty na studiach, ewentualnie tematykę pracy dyplomowej). Nigdy nie umieszczamy w tym punkcie informacji o ukończonej szkole podstawowej.

24 Doświadczenie zawodowe:
Należy tu umieścić w odwróconej kolejności (od ostatniego) wszystkie miejsca pracy i stanowiska, na których pracowaliśmy. Możemy też napisać za jakie zadania i przedsięwzięcia odpowiadaliśmy Piszmy w pierwszej osobie ( „ ja organizowałem, odpowiadałem”), Pamiętajmy by nie przypisywać sobie cudzych zadań. (Nasze kłamstwo zadziała przeciw nam na rozmowie kwalifikacyjnej)

25 Dotychczasowe osiągnięcia :
Zamieszczamy tutaj osiągnięcia naukowe (np. publikacje, stypendia naukowe), sportowe, społeczne (np. funkcje w organizacjach studenckich i innych). Osoby będące na początku kariery zawodowej powinny napisać o jakichkolwiek doświadczeniach, które udało im się zdobyć. Są to bardzo cenne informacje zarówno dla pracodawcy, jak i dla doradców personalnych. Mogą bowiem świadczyć o zaangażowaniu w pracy zespołowej, umiejętności podejmowania samodzielnych decyzji.

26 Dodatkowe kwalifikacje:
Prawo jazdy, znajomość języków obcych, (Nawet, gdy wydaje się nam, że oferowana praca nie będzie wymagać posługiwania się angielskim czy niemieckim, należy o tych umiejętnościach napisać. ) Trzeba podać w miarę dokładny stopień ich znajomości – w mowie i piśmie. Warto wspomnieć też o kursach odbytych za granicą, a jeśli posiadamy certyfikaty potwierdzające nasze umiejętności, to również je wymienić umiejętność obsługi komputera, pracy w grupie, organizowania pracy, kierowania, komunikowania się, łatwość nawiązywania kontaktów.

27 Zainteresowania pozazawodowe :
W części tej napisz o swoich zainteresowaniach. Jednak nie należy przesadzać i opisywać rozlegle swojej pasji, po prostu wymieniamy to co lubimy robić w wolnych chwilach - około 2-4 zainteresowań.

28 Na końcu, choć nieobowiązkowo możemy dodać:
Referencje Zgodę na przetwarzanie danych Wersja polska - Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia r. o Ochronie Danych Osobowych Dz. U. Nr 133 poz. 883) Wersja angielska - I declare, that I agree to have my personal data, if it necessary, processed for recruitment process (according to the Act of personal data protection, dated 29 of August 1997, Dz. U. Nr 133 Poz. 883). Całość obowiązkowo wieńczy: Odręczny podpis , czasem poprzedzony formułką grzecznościową Fotografia czasem może nam pomóc Aktualne zdjęcie, (byle nie kserokopia ) w prawym górnym rogu, jeśli takie jest życzenie pracodawcy

29 Najczęstsze błędy powtarzające się w CV
Niedostosowanie CV do specyfiki konkretnej firmy i stanowiska, wysyłanie wszędzie tego samego, kopiowanie CV, które znalazło się w poradnikach dla szukających pracy. Błędy w nazwach, błędy literowe, pomyłki dat itp. Brak adnotacji pozwalającej na przetwarzanie danych osobowych i podpisu.

30 List motywacyjny

31 List motywacyjny Jest rozwinięciem CV (nie jego kopią)
Jego zadaniem jest przedstawienie mocnych stron kandydata i jego przydatności na konkretnym stanowisku Ma przekonać pracodawcę, że będziesz właściwym człowiekiem na właściwym miejscu właśnie w jego firmie Jego adresatem jest prezes, dyrektor itp., a nie dział kadr

32 Forma listu motywacyjnego
Wstęp: Postaraj się przykuć uwagę czytającego, napisz na jakie stanowisko się ubiegasz . Jeżeli nie odpowiadasz na ogłoszenie, sprecyzuj o jaką prace się ubiegasz, dział, stanowisko. Utwierdź ich w przekonaniu iż będziesz dobrym pracownikiem. Rozwinięcie: W tej części postaraj się przekonać o atrakcyjności twojej kandydatury, nie rozpisuj się za bardzo gdyż dużo nie zawsze oznacza dobrze. Jeżeli nie spełniasz wymogów podanych w ofercie, zadeklaruj chęć zdobycia stosownych umiejętności lub uzupełnienia wykształcenia i wiedzy. Unikaj tutaj oklepanych zdań powtarzających się w setkach listów motywacyjnych takich Kwestie finansową zostaw na rozmowę kwalifikacyjną. Zakończenie: Wyraź chęć spotkania i zaprezentowania swojej osoby Zaznacz, że czekasz na odpowiedź Na końcu zamieść zwrot grzecznościowy, własnoręczny podpis, spis załączników oraz klauzulę o prywatności.

33 WZÓR LISTU MOTYWACYJNEGO Rzeszów, 2011-01-22 Jan Kowalski
ul. Polska 1/11a Rzeszów tel. kom Szanowny Pan Andrzej Nowakowski Dyrektor d/s personalnych POLMEX Sp. z o.o. ul. Polna 1 Szanowny Panie, Dowiedziałem się z portalu Kariera.pl, że poszukujecie Państwo pracownika na stanowisko kierownika sprzedaży. Od wielu lat obserwuję działalność Państwa firmy i chciałbym wyrazić swoje zainteresowanie podjęciem pracy w firmie dającej tak duże możliwości rozwoju. Trzy ostatnie lata pracowałem w firmie przewozowej AUTP -BUS. W ciągu pierwszego roku awansowałem ze stanowiska przedstawiciela handlowego na stanowisko kierownika koordynacji sprzedaży produktu. Do moich podstawowych obowiązków należało zarządzanie pięcioosobową grupą przedstawicieli handlowych, organizacja reklamowych oraz dobór i szkolenie kadry pracowniczej. W ciągu ostatnich lat z powodzeniem pełniłem funkcje kierownicze. Jestem osobą łatwo nawiązującą kontakty z ludźmi, co jest ważnym aspektem mojej pracy. Lubię podejmować trudne wyzwania, jestem elastyczny w swoich działaniach i szybko się uczę nowych rzeczy. Obecnie szukam pracy, która da mi satysfakcję, stabilizację oraz pozwoli na rozwój zawodowy. W moim przekonaniu Państwa firma spełnia te warunki, dlatego będę wdzięczny za umożliwienie mi przedstawienia swojej kandydatury w trakcie bezpośredniej rozmowy o pracę. Z chęcią przedstawię referencję od poprzednich pracodawców. Z poważaniem Jan Kowalski Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych ( Dz.U. z 2002r. Nr.101, poz.926 z późn. zm.)

34 WZÓR LISTU MOTYWACYJNEGO Rzeszów, 2011-01-22 Teresa Kowalska
ul. Morowa 13 Rzeszów nr tel Jan Kowalski Kierownik Sklepu Spożywczo-Przemysłowego KASIA ul. Jodłowa 1 Szanowny Panie, W związku z ogłoszeniem, które ukazało się na portalu internetowym: Rzeszów 24, dnia r. pragnę przedstawić swoją kandydaturę na stanowisko sprzedawcy. Posiadam wykształcenie średnie handlowe oraz trzyletnie doświadczenie w zawodzie na stanowisku sprzedawcy w branży spożywczej i odzieżowej. Dotychczasowe zatrudnienie pozwoliło mi z powodzeniem wykorzystać w praktyce uzyskaną w szkole wiedzę oraz zdobyć umiejętności związane z profesjonalną obsługą klienta. Potrafię obsługiwać kasę fiskalną, posiadam aktualną książeczkę zdrowia. Mam nadzieję, że ta krótka charakterystyka mojej osoby zachęci Pana do bezpośredniej rozmowy ze mną, podczas której będę mogła pełniej zaprezentować swoją kandydaturę. Z wyrazami szacunku Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych ( Dz.U. z 2002r. Nr.101, poz.926 z późn. zm.)

35 Częste błędy w pisaniu dokumentów aplikacyjnych:
Wysyłanie do wielu pracodawców dokumentów wg jednego schematu „Ubarwianie” życiorysu umiejętnościami nie mającymi poparcia w przykładach Deklaracja znajomości języka na wyższym od prawdziwego poziomie Deklarowanie kwalifikacji i doświadczenia zgodnie z oczekiwaniami rekrutera nie zaś z rzeczywistością Używanie utartych zwrotów przy opisie swojej osoby (np. kreatywny, ambitny, posiadający zdolności organizacyjne) Brak określenia pożądanego stanowiska lub pomyłka w nazwie Powtarzanie w liście motywacyjnym informacji zawartych w CV Nieczytelne „ przeładowane” informacjami, nużące dokumenty Błędy ortograficzne stylistyczne i merytoryczne

36 Nawet jeśli nie od razu zostaniesz zaproszony na rozmowę nie zniechęcaj się:
Możesz wysłać aplikację nawet jeśli nie spełniasz dokładnie wszystkich wymagań na dane stanowisko Pamiętaj tylko do jakich firm i o jaką pracę aplikowałeś Możesz też zadzwonić i spytać o los swoich dokumentów (czy dotarły) Możesz sam zanieść aplikację i dać się zapamiętać Możesz wypełnić formularz aplikacyjny w firmie doradztwa personalnego (nawet przez internet) Pamiętaj jednak by określić jaka branża i jakie stanowisko Cię interesuje

37 Bibliografia: http://www.psz.praca.gov.pl/


Pobierz ppt "Dokumenty Aplikacyjne CV LIST MOTYWACYJNY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google