Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Fazowość cyklu menstruacyjnego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Fazowość cyklu menstruacyjnego"— Zapis prezentacji:

1 Fazowość cyklu menstruacyjnego
Cykl Miesiączkowy

2 Wstęp Kiedy rodzi się dziewczynka, w jej jajnikach jest ok. 2 mln pęcherzyków pierwotnych, w których znajdują się niedojrzałe komórki jajowe. Dojrzałość w całym okresie rozrodczym kobiety, czyli od wieku dojrzewania do menopauzy, osiągnie tylko około 400. Przygotowanie do owulacji konkretnej komórki jajowej zaczyna się trzy cykle wcześniej, kiedy 50 do 300 pęcherzyków pierwotnych zaczyna wzrost, przechodząc w fazę pęcherzyków wzrastających. Po 10 tygodniach tylko jeden z nich osiąga fazę pęcherzyka dominującego.

3 Przemiany hormonalne w cyklu

4 Przemiany zachodzące w cyklu miesiączkowym:
jajniki, hormony, śluz, temperatura, krwawienie.

5 Faza folikulotropowa Przedni płat przysadki mózgowej wytwarza FSH, pod wpływem którego dojrzewają pęcherzyki Graafa. Rozpoczynają one produkcję estrogenów wpływających na regenerację błony śluzowej macicy. Pod koniec tego etapu wysoki poziom estrogenu hamuje wydzielanie FSH. We krwi pojawia się LH.

6 Faza folikulotropowa - działanie estrogenów
wzrost, regeneracja, zwiększenie objętości i masy, Błona śluzowa macicy unosi się otwiera się, staje się miękka, Szyjka macicy zmienia się z wilgotnego, gęstego, mętnego na rozciągliwy, przejrzysty i śliski, Śluz za niższym poziomie, Podstawowa temperatura ciała mniej pełne. Piersi

7 Owulacja Jajeczkowanie to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa. Owulacja występuje zawsze dni przed końcem cyklu. Pod wpływem LH następuje pęknięcie pęcherzyka Graafa. Do jajowodu dostaje się komórka jajowa.

8 Faza lutealna W miejscu po pękniętym pęcherzyku Graafae ciałko żółte. LH stymuluje ciałko żółte do produkcji progesteronu, ten z kolei wpływa na dalszy wzrost śluzówki macicy, co umożliwia implantację jaja płodowego.

9 Brak zapłodnienia gdy nie dojdzie do zapłodnienia, wysoki poziomu progesteronu hamuje czynności wydzielnicze ciałka żółtego, któro zanika. zanik ten wywołuje gwałtowny spadek progesteronu, doprowadza to do zmian martwiczych w błonie śluzowej macicy , złuszczanie górnej warstwy  krwawienie.

10 Działanie progesteronu
przemiany wydzielnicze (gromadzony jest glikogen), Błona śluzowa macicy obniża się, zamyka, twardnieje, Szyjka macicy tworzy się czop gęstego śluzu zabezpieczającego macicę przed wnikaniem drobnoustrojów, Śluz na wyższym poziomie, Podstawowa temperatura ciała pełne. Piersi

11 Temperatura w czasie cyklu
Nazwa Czas trwania [dni] Temperatura ciała [o C] Menstruacja 4 Ok. 36,4 – 36,6 Faza folikulotropowa 9 ok. 36,4 – 36,6 Owulacja 1 Wzrost o 0,5; pod koniec może nieznacznie spadać Faza lutealna 14 36,9 – 37,1

12 Inne objawy płodności:
napięcie piersi, wrażliwość brodawek, ból w podbrzuszu, po jednej lub po drugiej stronie, zwany bólem owulacyjnym, plamienie owulacyjne.

13 Jak obliczyć dni płodne
bierze się dane z sześciu cykli występujących po sobie, od najkrótszego z nich odejmujemy 16 (najdłuższą fazę lutealną), a od najdłuższego 10 (możliwie najkrótszą fazę lutealną), rozpiętość wyników wskazuje dni płodne, przykładowo, jeśli długość cykli w ciągu badanego czasu waha się od 27 do 31 dni, odejmuje się od 27 fazę 16-dniową, co daje owulację w 11 dniu cyklu, odjęcie 10 dni z cyklu liczącego 31 wskazuje na owulację 21 dnia. Zatem miedzy 11 a 21 dniem dochodzi do jajeczkowania u danej kobiety.

14 Zaburzenie cyklu mogą być wynikiem
operacji, urazów, uszczerbku na zdrowiu, w dużej mierze współistnieją z niepłodnością, silnych przeżyć, stresu, depresji, zaburzeń hormonalnych, chorób i infekcji narządów rozrodczych, środków antykoncepcyjnych, niektórych leków, poronieniem, ciążą pozamaciczna (ciąża rozwijająca się poza macicą).

15 Koniec 


Pobierz ppt "Fazowość cyklu menstruacyjnego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google