Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ula Fenrych, Aleksandra Kaziów, Marysia Piotrowska, Jan Walczak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ula Fenrych, Aleksandra Kaziów, Marysia Piotrowska, Jan Walczak"— Zapis prezentacji:

1 Ula Fenrych, Aleksandra Kaziów, Marysia Piotrowska, Jan Walczak
Quatriya Ula Fenrych, Aleksandra Kaziów, Marysia Piotrowska, Jan Walczak

2 Mapa

3 Mapa z budynkami

4 Struktura ludzi Dzieci Dorośli Starcy Kobiety 9 34 4 Mężczyżni 40

5 Piramida wieku i płci

6 Podział na wykonywaną pracę
9 – władza 4 – policja 9 – lekarze 10 – rolnicy 10 – robotnicy 5 – nauczyciele 4 – matki (nie pracujące) 5 – myśliwi 4 - kowal 3 – emerytura 4 – rzeźników 4 – architekci 3 – załoga/ budowa łodzi 3 – rybacy 5 - urzędników

7 Wybieranie władzy Władzę wybraliśmy poprzez głosowanie. Wszyscy powyżej 25 roku życia mogli brać udział w nim udział. Wybraliśmy 9 najlepszych osób, którzy wspólnie ustalili, że władza będzie dzielić się na władzę ustawodawczą, sądowniczą I wykonawczą (po 3 osoby do każdej)

8 Władza Władza składa się z 9 osób nazywanych radą bądź trybunałem. Rada dzieli się na trzy grupy po trzy osoby. Każda grupa zajmuje się oddzielnym działem Sądowniczy – kontrolujący przestrzeganie prawa przez mieszkańców oraz orzekający zgodność decyzji podejmowanych przez inne organy rady z zasadami etyki Ustawodawczy – wymyślający prawo oraz ustawy Wykonawczy – wprowadzający je

9 Kontrola organu władzy i jej ograniczenia
Sprawujący sami będą siebie kontrolować (to znaczy, że ci którzy należą do władzy sądowniczej będą kontrolować tych z władzy ustawodawczej i wykonawczej itd.), a po drugie co tydzień każdy reprezentant władzy sądowniczej, wykonawczej i ustawodawczej będzie mówił o postępach i przemyśleniach, które uczynili, obywatelom. Władza (sądownicza, ustawodawcza i wykonawcza) będą miały też posiedzenia gdzie zadecydują wspólnie co będą dalej robić obywatele/ludzie.

10 Prawa i obowiązki Każdy obywatel ma obowiązek wykonywania swojej pracy lub zadań przydzielonych mu przez władzę oraz płacenia podatków. Obowiązkiem każdego jest też dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych. W trudnych sytuacjach obywatele muszą zachować spokój i są zobowiązani do współpracy z innymi i nie wzniecania buntów. W razie zagrożenia z zewnątrz, gdy władza wprowadzi stan wyjątkowy, wyznaczeni mężczyźni mają obowiązek chronienia wyspy. Mieszkańcy wyspy mają prawo zgłaszać swoje prośby, pomysły oraz skargi do przedstawicieli władzy. Każdy może uczestniczyć w handlu wymiennym oraz korzystać z usług świadczonych przez innych obywateli (np. z pomocy lekarza). Każdy ma prawo do własnych poglądów. Obywatele mają też prawo do posiadania własnej chaty oraz jednego wolnego dnia w ciągu tygodnia.

11 Kary

12 Kary W razie nieprzestrzegania zasad ustanowionych przez władzę obywatel zostaje ukarany. W zależności od wielkości przekroczenia przewidziana jest kara: noszenia wody wykonania dodatkowej pracy lub zapłacenia dodatkowego podatku więzienie, (gdy dana osoba stanowi zagrożenie dla innych)

13 Zagrożenia zewnętrzne oraz konflikty
W wypadku zagrożenia z zewnątrz wyspy bronią będą wyznaczeni przez władzę, mężczyźni. Przed konfliktami między nami nie możemy w pełni się zabezpieczyć, możemy starać się w pełni współpracować oraz ustalać kompromisy, a w razie konfliktu zwrócić się do władzy o rozwiązanie sprawy( osądzenie )

14 Klęski żywiołowe Powódź
Zbudować spichlerz dalej od plaży (jeszcze przed powodzią) Zorganizujemy ogólne przygotowywanie ludzi (przed powodzią) Przesiedlić się w głąb wyspy (jaskinia, gdzieś na wyżynie itd.) Wybrać osób do warty i przenoszenia żywności Strata świń Duże szanse na przeżycie Przewidywana l. Ludzi zabitych: max. 0-4osób

15 Tsunami Małe szanse na przeżycie Może zalać całą wyspę
Bieg do gór, na palmy cokolwiek żeby się ratować Przewidywana l. Ludzi zabitych: 80 – 100 osób

16 Pożar Wybrać kilka osób do przeniesienia zasobów ze spichlerza
Wybrać kilka osób do pilnowania „domków” Przewidywana l. Ludzi zabitych: 0-1 osób

17 Trzęsienie Ziemi Uświadamiać „architektom”, że możliwe będzie trzęsienie ziemi Władza będzie się nad tym zastanawiać Przewidywana l. Ludzi zabitych: 0-10 osób

18 Tajfun Schować się w jaskini Przewidywana l. Ludzi zabitych: 0-15 osób

19 Zasady Jest tylko jedna główna zasada: „Obywatele współpracują ze sobą wykonując swoje prace.” Dopiero potem będzie stopniowo tworzone i wprowadzane w życie prawo.

20 Wpływ ludności na decyzje władzy
Wszelkie decyzje będzie podejmować rada. Jednak każdy obywatel będzie mógł odwołać się od każdej decyzji władzy. Wówczas będzie potrzebował 5 innych osób popierających jego zamiary oraz będzie musiał pokazać organowi władzy, że ma pełne podstawy by nie zgadzać się z ich pomysłem. Następnie rada ma 14 dni od daty złożenia wniosku na podjęcie oficjalnego orzeczenia dotyczącego skargi. W przypadku, gdy werdykt trybunału będzie negatywny, a oskarżyciel będzie wciąż niezadowolony, to będzie potrzebował już 50 osób, by decyzja rady była albo oddalona, albo wprowadzony były do niej poprawki.

21 Życie i bezpieczeństwo mieszkańców
Bezpieczeństwo -> każda rodzina lub grupy które powstaną wśród ludzi będzie „mieszkała” blisko siebie na początku przy plaży, ponieważ jest tam najmniej jakichkolwiek dzikich zwierząt. W pierwszych dniach zorganizujemy również ekspedycje w poszukiwaniu wody zdatnej do picia w głąb wyspy. W nocy będą warty składające się z 5 lub więcej osób, będą skupieni głównie przy południowych granicach osady (nie w stronę plaży, ale w głąb wyspy)

22 Życie i bezpieczeństwo mieszkańców
Życie -> będą grupy, które będą się zajmowały swoimi wyznaczonymi pracami (rolnictwo, rąbanie drewna itd.) Zanim cokolwiek wyrośnie z naszych nasion, będziemy codziennie organizować „wycieczki” 4 osobowe lub większe w głąb w poszukiwaniu jedzenia. 1-3 os.- będą szukać, reszta będzie je ochraniać w razie ataku dzikiej zwierzyny i w razie potrzeby udzieli pomocy. Będziemy również szukać jedzenia na plaży (małże, algi itd.) oraz łowić ryby zrobioną przez siebie wędką.

23 Możliwości postępowania zgodnie z własnymi chęciami
Każdy człowiek sam wybiera zawód. W trakcie szkoły muszą zaliczyć 3 wybrane prace Nie można opuszczać samotnie wyspy, bez poinformowania władzy.

24 Wykorzystanie ocalonych produktów
Narzędzia rolnicze -> zostaną przekazane głównie rolnikom, chyba że ktoś inny będzie czegoś bardzo potrzebował Siekiera -> na początek będą mieli ją kowale by móc zrobić takich więcej, a później jej kopie będą mogły służyć innym mieszkańcom Prosiaki -> zostaną rozmnożone, hodowane, sprzedawane i jedzone Kury -> kury znoszą jaja, rozmnażają się, a gdy będzie ich wystarczająco dużo to robimy z nich rosół

25 Koniec Ula Fenrych Maria Piotrowska Ola Kaziów Jan Walczak


Pobierz ppt "Ula Fenrych, Aleksandra Kaziów, Marysia Piotrowska, Jan Walczak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google