Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawa Geografia Rzeźbotwórcza działalność morza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawa Geografia Rzeźbotwórcza działalność morza"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawa Geografia Rzeźbotwórcza działalność morza
Wykonała: Małgorzata Hałoń Kl.1d

2 Wstęp: Piaszczysta, płaska plaża, na której chętnie wypoczywamy, to efekt budującej działalności morza. Z kolei na wybrzeżach wysokich jesteśmy świadkami niszczącej działalności fal zwanej abrazją. Dzięki niej powstaje klif. plaża klif

3 Wybrzeże Wybrzeże Wybrzeże La Trayas
Wąski pas na styku lądu z morzem. Jego rzeźba ulega nieustannym zmianom. Wybrzeże Adriatyku

4 Budująca działalność morza
Efektem budującej działalności morza jest plaża oraz mierzeja. plaża mierzeja Na wybrzeżach wysokich fale morskie niszczą brzeg. Z kolei na niskich wybrzeżach widoczna jest ich działalność budująca. Materiał z niszczonego brzegu jest rozkruszany przez fale i wynoszony w morze. Następnie, dzięki prądom przybrzeżnym, przemieszcza się wzdłuż brzegu i osadza w innych miejscach wybrzeża.

5 Typy wybrzeży

6 Wybrzeże Fiordowe Powstałe w wyniku zalania przez morze dolin polodowcowych. Fiordy, czyli głębokie, kręte, wąskie zatoki, ciągną się niekiedy kilkaset kilometrów w głąb lądu (np. wybrzeże Norwegii, Nowej Zelandii).

7 Wybrzeże Szkierowe (szerowe)
Utworzone w wyniku zalania przez morze obszaru polodowcowego z licznymi skalistymi pagórkami wygładzonymi przez lądolód (np. wybrzeże Szwecji, Finlandii)

8 Wybrzeże Riasowe Powstałe w skutek zalania dolin górskich o przebiegu prostopadłym do linii brzegowej. Są to wybrzeża (np. wybrzeże w południowo-wschodniej Irlandii, północno zachodniej Francji).

9 Wybrzeże Dalmatyńskie
Powstało w wyniku częściowego zalania grzbietów górskich, biegnących równolegle do linii brzegowej. Występują (np. wybrzeże Dalmacji w Chorwacji, Kalifornii czy USA).

10 Wybrzeże Lagunowe Tworzy się w skutek usypania przez fale morskie piaszczystego wybrzeża. Wybrzeża lagunowe leżą (wybrzeże stanu Teksas w USA nad Zatoką Meksykańską, adriatyckie wybrzeże Włoch).

11 Wybrzeże Zalewowe Powstaje na skutek częściowego odcięcia zatoki od otwartego morza. Występują: W zachodnim wybrzeżu Francji nad Zatoką Biskajską, występuje również u wybrzeży Polski).

12 Koralowe krążki Rafy koralowe to podwodne formy zbudowane ze szkieletów organizmów osiadłych na dnie morskim. Tworzą się w ciepłych morzach w strefie międzyzwrotnikowej. Archipelag Malediwy

13 Informacje: Podręcznik do geografia dla klasy pierwszej gimnazjum ,, Planeta Nowa” Wyszukiwarka

14

15 Bardzo Dziękuję za uwagę!!!
Wykonała: Małgorzata Hałoń Klasa 1 d


Pobierz ppt "Ciekawa Geografia Rzeźbotwórcza działalność morza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google