Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kronika Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kronika Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej"— Zapis prezentacji:

1 Kronika Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej w Toruniu

2 Rok szkolny 2014/2015

3 Wrzesień 2014 roku Wakacje za nami. Rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Panie bibliotekarki, Katarzyna Bublewicz i Joanna Sobczuk z radością oczekiwały na WAS KOCHANI CZYTELNICY. Jak zwykle we wrześniu bibliotekę naszą odwiedzili uczniowie pięciu klas pierwszych, ciekawie rozglądali się po wypełnionych regałach, dowiedzieli się o czekającym ich niebawem uroczystym przyjęciu w poczet czytelników oraz o tym, że do tego czasu zawsze są mile widziani w bibliotece i mogą czytać książeczki w przygotowanym specjalnie do tego „misiowym kąciku”. Wszystkie dzieci otrzymały darmowe zestawy książek do nauki – „Nasze elementarze”, ćwiczenia i książki do języka angielskiego.

4 Wrzesień 2014 roku Mamy już elementarze!

5 Październik to miesiąc, kiedy w bibliotekach szkolnych na całym świecie obchodzony jest Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Tak, można powiedzieć, że biblioteka szkolna ma swoje święto ale przecież nie o prezenty jej wtedy chodzi, ale o czytelników, bo bez nich, jaki miałoby sens jej funkcjonowanie. Uczniom klas młodszych zaproponowałyśmy zajęcia w trakcie których wspólnie zastanawialiśmy się, czy to łatwo jest być autorem jakiejś książki, zapoznaliśmy się z różnymi typami książek i razem spróbowaliśmy zrobić książkę kucharską z przepisami na pyszne dania, które wychodzą zawsze. Z uczniami klas IV-VI rozmawiałyśmy o tym, czy warto czytać książki i jakie korzyści płyną z czytania książek.

6 Październik 2014 roku Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

7 W listopadzie, tradycyjnie już, obchodzimy w naszej bibliotece Święto Pluszowego Misia.
Nasze zaproszenie do wspólnego świętowania przyjęły wszystkie dzieci z oddziałów zerowych. Gospodarzem spotkania był oczywiście Miś, który zaprosił młodsze dzieci do zapoznania się z misiami żyjącymi w przyrodzie i w bajkach. Było oczywiście czytanie misiowych książeczek, wspólna zabawa w „Stary niedźwiedź mocno śpi” oraz sprawdzenie, nabytych w trakcie trwania zajęć informacji - przedszkolaki dzieliły się wiadomościami o niedźwiedziach żyjących w przyrodzie, wykonały przepiękne puzzle z misiami w roli głównej. Miś, jak na gościnnego gospodarza przystało, poczęstował dzieci ciasteczkami i podarował kolorowankę . Wspólnie z wychowawczyniami świetlicy zorganizowałyśmy już II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Misiowej. Nasze zaproszenie przyjęły dzieci, które spędzają czas po lekcjach w świetlicach ze Szkoły Podstawowej nr 7, 11, 13 i 23. Nie zabrakło oczywiście naszych reprezentantów. Bardzo dobrze wspólnie się bawiliśmy i zapoznaliśmy się z historią niedźwiadka Wojtka, który w czasie II wojny światowej przeszedł szlak bojowy z żołnierzami generała Władysława Andersa.

8 Listopad 2014 roku II Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Misiowej dla uczniów przebywających w szkolnych świetlicach

9 Listopad 2014 roku Światowy Dzień Pluszowego Misia

10 Listopad 2014 roku Święto Katarzynki
Kim była św. Katarzyna? Skąd wzięła się nazwa toruńskich pierników „katarzynek”? Jakie przyprawy potrzebne są do wyrobu pierników? Czy łatwo jest zrobić samodzielnie pierniczkowe ciasteczko? Na te i inne pytania znaleźli odpowiedzi uczniowie zaproszeni, tradycyjnie, jak co roku, do czytelni na Święto Katarzynki. Cała biblioteka wypełniła się zapachem przypraw: cynamonu, gałki muszkatołowej, anyżu, goździków, imbiru i wanilii. W szary, listopadowy dzień wszyscy czuli już, że Boże Narodzenie tuż, tuż.

11 Pasowanie na czytelnika luty 2015
Pierwszaki nie mogły się doczekać nadejścia początku drugiego semestru, wiedziały, że wtedy odbędzie się uroczyste pasowanie na czytelnika. Wreszcie nadszedł ten dzień. Wszystkie dzieci z klas pierwszych wysłuchały, jak należy zachowywać się w bibliotece, do czego służy katalog, ile książek stoi na regałach w naszej bibliotece oraz jakie są zasady wypożyczania książek. Dzieci nie mogły się doczekać, kiedy zostaną pasowane, otrzymają kartę biblioteczną i wreszcie same będą mogły wybrać sobie pierwszą książkę. Wszyscy uroczyście obiecali przestrzegać zasad obowiązujących w bibliotece i przyrzekli książce obchodzić się z nią właściwie. Wreszcie upragniony moment, po złożeniu przysięgi pasowanie na czytelnika i już z kartą czytelniczą w rączce można podejść do regału i zabrać ze sobą ciekawą książkę.

12 Luty 2015 roku Pasowanie na Czytelnika

13 Ogólnopolskie Wybory Książek
Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Wybory Książek. Nasza biblioteka zamieniła się w lokal wyborczy z prawdziwą urną, oczywiście zaplombowaną na czas trwania głosowania. Z każdej klasy wybrana została komisja czuwająca nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Na ogólnopolskich kartach głosujący wpisywali 3 tytuły książek, które bardzo im się podobały i które powinny, ich zdaniem, znaleźć się na półkach bibliotecznych. Wasze propozycje książkowe zostaną wzięte pod uwagę w dokonywanych zakupach nowych pozycji.

14 Marzec 2015 roku Ogólnopolskie Wybory Książek

15 Maj 2015 roku Lekcje biblioteczne z okazji Dnia Patrona
Nasza szkoła nosi imię Armii Krajowej. W majowe dni świętowaliśmy kolejną rocznicę nadania szkole tego wyjątkowego imienia. Biblioteka włączyła się również w obchody, zapraszając uczniów klas I-VI na lekcje biblioteczne, w czasie trwania których uczniowie zapoznali się z symbolami Armii Krajowej, wojenną rzeczywistością tamtych dni i z bohaterami AK, nierzadko w ich wieku, członkami Szarych Szeregów. Starsi uczniowie, pozostawieni z pytaniem, czy w chwili zagrożenia umieliby włączyć się w walkę o wolność Ojczyzny, opuszczali czytelnię w zadumie, a młodsi przypominali sobie słowa szkolnej piosenki „Bądź mężny i dzielny, jak Armia Krajowa” i lepiej rozumieli, że taki Patron do czegoś zobowiązuje.

16 Konkurs czytelniczy dla klas III „Jaka to lektura?”
Czerwiec 2015 roku Konkurs czytelniczy dla klas III „Jaka to lektura?” Uczniowie klas III za parę dni pożegnają się ze swoją Panią Wychowawczynią i przejdą do IV klasy. Pierwszy etap edukacji za nimi… Zaprosiłyśmy jeszcze trzecioklasistów do wspólnej zabawy- konkursu czytelniczego „Jaka to lektura?” Chciałyśmy sprawdzić, czy pamiętają bohaterów lektur, które czytali w I, II i III klasie- dzieci z Bullerbyn, Anaruka, Plastusia, czy Kubusia Puchatka i ich przygody. Już niedługo poznają innych bohaterów lektur, ale przecież pierwsze książkowe przyjaźnie pamięta się bardzo długo. Konkurencje były różne, każdy uczestnik miał szansę udzielić poprawnej odpowiedzi i tym samym zwiększyć szanse na wygraną swojej klasy. Walka była zacięta, konkurs wygrała klasa III B. Gratulujemy i zapraszamy po wakacjach- Pinokio, Ania z Zielonego Wzgórza, Tomek Sawyer i inni czekają!

17 Czerwiec 2015 roku Konkurs czytelniczy dla klas III „Jaka to lektura?”

18 Akcja zbierania plastikowych nakrętek w klasach I-III i oddziałach przedszkolnych
W tym roku szkolnym po raz kolejny zaprosiłyśmy uczniów klas I-III oraz przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych do włączenia się w trwającą w naszej szkole akcję zbierania plastikowych nakrętek. W ten sposób utrwalamy ekologiczne zachowanie ale przede wszystkim możemy przysłużyć się dobrej sprawie – dochód ze sprzedaży nakrętek przeznaczony jest na cele dobroczynne. W akcji wzięły udział 232 osoby i wspólnie zebraliśmy… ponad 860 tysięcy nakrętek!!! Każdy z uczestników akcji otrzymał dyplom, a 20 uczestników akcji, którzy zebrali największą ilość nakrętek, odebrało dyplom i niespodziankę z rąk Pani Dyrektor.

19 Akcja zbierania plastikowych nakrętek w klasach III

20 Zajęcia „Małe sprawy w wielkim świecie”
W bibliotece odbywały się systematycznie 2 rodzaje zajęć: zajęcia „Małe sprawy w wielkim świecie” prowadzone przez panią Katarzynę Bublewicz oraz Bajkoprzygoda prowadzona przez panią Joannę Sobczuk. Cóż tam się dzieje? Zajęcia „Małe sprawy w wielkim świecie” Uczniowie w ramach zajęć uczą się, między innymi, właściwie korzystać z zasobów internetowych. Nabywają umiejętności korzystania z programów komputerowych (Word, Paint), uczą się tworzyć prezentacje w Power Point.

21 Bajkoprzygoda W naszej bibliotece działa Agencja Detektywistyczna Cierpliwy Molik. To kolejny sezon naszej działalności i kolejne zlecenie, które tym razem przyszło z Wielkiej Brytanii. Detektywi-uczniowie klas III zostali poproszeni o pomoc w pewnym londyńskim śledztwie. Detektywi słuchają uważnie czytanego tekstu, sporządzają wnikliwe notatki i rysopisy „podejrzanych” w specjalnie zaprowadzonym notatniku detektywa. Ze zleceniodawcą porozumiewają się za pomocą poczty internetowej. W celu wyćwiczenia sprawności, które potrzebne są detektywom, dzieci rozwiązują łamigłówki, rebusy i krzyżówki, uczą się czytać plany miast i mapy oraz właściwie korzystać z zasobów internetowych. W tym roku detektywi poszerzyli swoją wiedzę o informacje dotyczące Anglii. Czy wywiążą się na czas?

22 Zajęcia detektywistyczne - zdążyliśmy!

23 Tak minęło nam z Wami Drodzy Czytelnicy kolejne 10 miesięcy roku szkolnego 2014/15… Zaczęły się wakacje, życzymy wszystkim udanego wypoczynku i znów zapraszamy w nowym roku szkolnym do naszej biblioteki. DO ZOBACZENIA!!!! Katarzyna Bublewicz Joanna Sobczuk Kronikę przygotowała Joanna Sobczuk, w prezentacji wykorzystano zasoby internetowe (grafika Google)


Pobierz ppt "Kronika Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 32 im. Armii Krajowej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google