Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTACJA TEMAT: BORELIOZA. JORGE GUEDES FERNANDO ANTÓNIO. GRUPA: 16

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTACJA TEMAT: BORELIOZA. JORGE GUEDES FERNANDO ANTÓNIO. GRUPA: 16"— Zapis prezentacji:

1 PREZENTACJA TEMAT: BORELIOZA. JORGE GUEDES FERNANDO ANTÓNIO. GRUPA: 16 KWIECIEN, 2015

2 Ixodes_hexagonus Rumień wędrujący

3 I. BORELIOZA Borelioza (choroba z Lyme, krętkowica kleszczowa, łac. Borreliosis) – wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków, przenoszona na człowieka i niektóre inne zwierzęta przez kleszcze. Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rumień wędrujący jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy, osłabienie. 

4 II. ETIOLOGIA Borelioza w Europie jest wywoływana przez krętki Borrelia garinii, Borrelia afzelii rzadziej przez Borrelia burgdorferi, która dominuje w Ameryce Północnej. Tylko niektóre zwierzęta pełnią równocześnie rolę żywicieli kleszcza i rezerwuaru krętków. Bakterie są przenoszone głównie ze śliną kleszczy z rodzaju Ixodes. III. EPIDEMIOLOGIA III.1. EUROPA Borelioza występuje w prawie każdym kraju Europy. Najwięcej przypadków zachorowań występuje w Europie Środkowej, a znacznie rzadziej w Europie Południowej.

5 III.1.1.POLSKA Większość nowych przypadków boreliozy jest notowana między 1 maja a 30 listopada a 80% przypadków występuje w czerwcu i lipcu w okresie żerowania mikroskopijnych, trudnych do zauważenia nimf kleszczy. III.2. AMERYKA W Ameryce, najwięcej zachorowań występuje w krajach: USA Kanada Brazil; etc... III.3. AZJA Borelioza jest rozpoznawana w Japonii, północno-zachodnich Chinach oraz wschodnim obszarze Rosji.

6 III.4. Afryka W Afryce rozpoznano pojedyncze przypadki boreliozy w Maroku i Tunezji. IV. PATOMECHANIZM Borrelia dostaje się do organizmu w wyniku ukłucia kleszcza. Ślina kleszcza zawiera składniki, które zakłócają reakcję odpornościową w miejscu ukłucia, co znacznie ułatwia infekcję. Borrelia żyje wewnątrzkomórkowo oraz przekracza barierę krew-mózg, co stwarza pewne problemy w czasie leczenia (tylko niektóre antybiotyki penetrują barierę krew-mózg i tylko niektóre działają wewnątrzkomórkowo). W ciągu kilku tygodni po ukłuciu kleszcza krętki rozprzestrzeniają się za pośrednictwem krwi do odległych miejsc – stawów, serca, układu nerwowego.

7 PATOMECHANIZM BORELIOZY

8 V. OBJAWY KLINICZNE I PRZEBIEG
Nieleczona infekcja może być obecna przez wiele miesięcy lub nawet lat, mimo wytwarzania przeciwciał przeciw borrelii. Borrelia zwykle usadawia się w tkance łącznej (skóra, ścięgna, ściany naczyń krwionośnych, w tym w naczyniach mózgowych), w mięśniach i w tkance nerwowej (w komórkach glejowych i nerwowych). V. OBJAWY KLINICZNE I PRZEBIEG W ciągu od 1 do 3 tygodni od ukłucia pojawia się pojedynczy rumień wędrujący, który jest pierwszym objawem choroby. Rumieniowi mogą towarzyszyć objawy grypopodobne. Może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo (rzadziej) zapalenia mięśnia sercowego. Zapalenie stawów rozwija się u około 60% nieleczonych pacjentów.

9

10 Najczęstszym powikłaniem neurologicznym jest porażenie nerwu twarzowego. Powikłania kardiologiczne są jeszcze rzadsze, dotyczą około 5% nieleczonych osób. Nieleczona borelioza przebiega u człowieka w trzech etapach: 1. Etap infekcji zlokalizowanej: Rumień wędrujący: jest najczęstszym objawem boreliozy; Naciek limfocytarny:  przebiega jako niebolesny czerwony guzek; Objawy grypopodobne. 2. Etap infekcji rozproszonej: Nawracające zapalenie stawów: ujawnia się od 2 tygodni do 2 lat od wystąpienia pierwszych objawów boreliozy. Objawy podrażnienia lub limfocytarne zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i nerwów obwodowych; Zapalenie nerwów czaszkowych – w stadium wczesnym najczęściej porażenie nerwu twarzowego; Zapalenie mięśnia sercowego.

11 3. Etap infekcji przewlekłej:
- Zanikowe zapalenie skóry - Neuroborelioza - polineuropatia obwodowa - zapalenie korzeni nerwowych i nerwów obwodowych - zaburzenia funkcji poznawczych i pamięci - Przewlekłe zapalenie stawów, rzadko trwałe uszkodzenie. Łagodne zapalenie mięśni, ścięgien, kaletek maziowych. VI. ROZPOZNANIE Podstawową rolę w diagnostyce boreliozy odgrywa diagnostyka serologiczna za pomocą testów ELISA, test immunofluorescencyjny (IIFT), technika jakościowa ELFA.

12 VII. LECZENIE Boreliozę leczy się za pomocą antybiotyków. Wybór leku zależy od postaci (etapu) choroby. W leczeniu znajdują zastosowanie: penicyliny, cefalosporyny oraz tetracykliny. Czas trwania leczenia również zależy od postaci choroby – waha się od 21 do 28 dni.

13 IX. ZAPOBIEGANIE(PROFILAKTYKA)
Polega, przede wszystkim, na unikaniu ukaszenie kleszczy przez: noszenie ubioru okrywającego możliwie szczelnie ciało; unikanie wypraw w rejony, w których jest dużo kleszczy; unikanie chodzenia poza drogami po lesie, w zaroślach i łąkach; stosowanie środków odstraszających kleszcze (repelenty); sprawdzanie ciała po pobycie w lesie. etc... IX.1. Usuwanie kleszcza W przypadku znalezienia kleszcza na ciele należy go niezwłocznie usunąć pęsetą. Kleszcza trzeba chwycić tuż przy skórze i pociągnąć wzdłuż osi wkłucia, a miejsce po ukąszeniu dokładnie przemyć spirytusem.

14 JORGE GUEDES FERNANDO ANTÓNIO.
=KONIEC= BARDZO DZIEKUJE!!!! JORGE GUEDES FERNANDO ANTÓNIO.


Pobierz ppt "PREZENTACJA TEMAT: BORELIOZA. JORGE GUEDES FERNANDO ANTÓNIO. GRUPA: 16"

Podobne prezentacje


Reklamy Google