Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jakub Modrzejewski-Szeląg Vc

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jakub Modrzejewski-Szeląg Vc"— Zapis prezentacji:

1 Jakub Modrzejewski-Szeląg Vc
Potwory z głębin Jakub Modrzejewski-Szeląg Vc

2 Spis treści Rekiny: Rekin Wielorybi Żarłacz Biały Żarłacz Tygrysi
Rekin Młot Ostronos Żarłacz Rafowy Cofnięci w czasie: Megalodon!!! Źródła Polecam Podziękowania

3 Rekiny

4 Rekin Wielorybi Ważne części ciała:
Ogon ułatwia posuwanie się ryby w wodzie oraz pompuje wodę z jednej strony na drugą. Ubarwienie(żółto lub biało-niebieskie) tworzy charakterystyczny, piękny wzór wzdłuż ciała. Paszcza pomaga temu rekinowi zagarniać całe ławice planktonu.

5 Rekin Wielorybi Czy wiesz, że… ?
… rekin ten ma zdumiewająco małe oczy, gdyż nie potrzebuje dobrego wzroku. Nie ma żadnych wrogów, których musiałby się bać, a pokarmu nie lokalizuje błyskawicznie. … rekin ten jest niegroźny dla organizmów większych od krewetki, jedyne co może grozić człowiekowi z jego strony to zadrapanie się o jego twardą skórę, cios od wielkiego ogona.

6 Żarłacz Biały (Rekin Ludojad)
Ważne części ciała: Sygnały elektryczne emitowane przez system nerwowy potencjalnej ofiary są przenoszone do jego elektroreceptorów przez pory na pysku. Jego skóra wyposażona jest w receptory ciśnienia wykrywające ruch w wodzie. Wspomagany przez ogromne mięśnie boczne ogon napędza rekina zamaszystym ruchem wahadłowym. Płetwy piersiowe są niczym skrzydła unoszące rekina na wysokości przez niego pożądanej.

7 Żarłacz Biały (Rekin Ludojad)
Czy wiesz, że… ? … Rekin Ludojad jest obwiniany o największą ilość ataków na ludzi przez zwierzęta. W gruncie rzeczy eksperci uznają za najbardziej niebezpieczne zwierzę - Żarłacza Tygrysiego i Żarłacza Byczego. … żadna z jego szczęk nie jest przytwierdzona na stałe do czaszki, co świadczy o dobrym przystosowaniu „predatora” do swojej roli. … jeśli Żarłacz Biały zaatakuje człowieka, to odgryza jakąś część jego ciała, a resztę porzuca. Być może jest tak, gdyż brakuje ludziom grubej warstwy tłuszczu, która jest głównym składnikiem diety Ludojada.

8 Żarłacz Tygrysi Ważne części ciała:
Płetwa grzbietowa tego rekina działa jak stabilizator i oś obrotu oraz umożliwia precyzyjne manewry. Oczy jego patrzą prawie we wszystkich kierunkach i widzą nawet najdrobniejszy cień. Wrażliwe blaszki pod każdym płatkiem badają wodę w poszukiwaniu krwi. Każdy ząb jest piłkowaty, dzięki czemu ryba może przegryzać mięśnie i kości ofiar. Gdy tępią się lub wypadają na ich miejsce wchodzą nowe.

9 Żarłacz Tygrysi Czy wiesz, że …?
… niektóre z najbardziej niezwykłych rzeczy znalezionych w żołądkach Żarłaczy Tygrysich to puszki, siedzenia samochodów, opony, tablice rejestracyjne, dryfujące drewno, bryły węgla i głowa krokodyla. … Żarłacze Tygrysie przypływają do plaż, gdzie niosące się żółwie wychodzą na brzeg, a gdy te zanurzają się wodzie rekin, jak torpeda rzuca się na nie i przegryza ich pancerze, jak skorupy orzecha włoskiego. … rekiny te to prawdziwe kanibale. Gdy znajdą młodego Żarłacza Białego, bez wyrzutów sumienia pożerają go, o ile tylko młodszy mieści się w ich paszczy. … nazwa „Żarłacz Tygrysi” pochodzi od charakterystycznego wzoru na grzbiecie przypominającego pasy tygrysa.

10 Rekin Młot Ważne części ciała:
Płetwa ogonowa posiadająca krótszy płat dolny jest typowa dla rekinów żerujących przy dnie. Szeroko rozstawione oczy ułatwiają widzenie dwuoczne przydające się do oceny odległości. Receptory w postaci zagłębień z dużą ilością komórek wrażliwych na nacisk na skrzydłowatej głowie naprowadzają na ruchomy cel. Płetwy piersiowe pomagają temu rekinowi skierować się w górę lub w dół.

11 Rekin Młot Czy wiesz, że …?
... jego skóra usiana jest ostrymi kolcami. Używano jej jako papieru ściernego oraz do owijania rękojeści mieczy dla pewnego uchwytu. … olej wytwarzany z jego wątroby bogaty jest w witaminę „A”. Niegdyś masowo chwytano je dla zasilenia zasobów przemysłu produkującego tran. … żywi się on głównie płaszczkami, ale jest również znany z ataków na inne rekiny. … wędkarze nienawidzą Młota za ściganie przynęt przygotowanych dla ryb, takich jak marlin. Kiedy rekin ten zlokalizuje źródło pokarmu, bardzo trudno jest go zniechęcić. Rekiny Młoty są także plagą dla rybaków rafowych, kradnąc zdobycz podczas wybierania połowu.

12 Ostronos Ważne części ciała:
Krótkie uderzenia potężnego ogona posuwają rekina do przodu. Zęby w długich rzędach są idealnym narzędziem do chwytania śliskich ryb i bezpiecznego przytrzymywania ich. Płetwy piersiowe umiejscowione na bokach ciała stabilizują ruch rekina. W nosie znajdują się komórki węchowe wychwytujące zapach ofiary.

13 Ostronos Czy wiesz, że …? … Ostronosy i ich krewni są inteligentniejsze niż większość ryb - w razie konieczności uczą się nowych sposobów odszukiwania i zdobywania zdobyczy. … Ostronosy należą do rodziny lamnowatych (Lamnidae), do której należy owiany złą sławą Rekin Ludojad znany z filmu „Szczęki”. … duże Ostronosy zabijają mieczniki, ale te potrafią się zemścić. Znaleziono kilka nieżywych rekinów Ostronosów uszkodzonych najwyraźniej przez dzioby mieczników.

14 Żarłacz Rafowy Ważne części ciała:
Jego ciało ma opływowy kształt, co pozwala mu na pływanie prawie bez oporu. Nos usiany jest porami zawierającymi receptory wykrywające ofiarę. Zęby tego „predatora” nieustannie rosną przez całe życie. Gdy któryś się złamie, zaraz wyrasta nowy. Dolna jego szczęka jest swobodnie przytwierdzona do czaszki i wypchana do przodu podczas ataku.

15 Żarłacz Rafowy Czy wiesz, że… ?
… manifestacje siły Żarłacza Rafowego są tak skuteczne, że mogą odstraszyć Żarłacza Tygrysiego, który mógłby zabić Żarłacza Rafowego pojedynczym ugryzieniem. … pewien nurek sprowokował atak Żarłacza Rafowego robiąc mu zdjęcie i zaskakując go błyskiem flesza. … naukowcy, którzy zastosowali przyrządy wykorzystujące ultradźwięki do śledzenia tras tego żarłacza, odkryli, że patroluje on codziennie obszar do 30 km2, systematycznie odwiedzając wybrane miejsca.

16 Cofnięci w czasie

17 Megalodon Na temat Megalodona (Carcharodon Megalodon lub
Carcharocles Megalodon) (na zdjęciu ściga dwa osobniki z rodziny Eobalaenoptera) wiadomo już dość dużo. Była to największa ryba świata pochodząca z rodziny chrzęstnoszkieletowych. Żył on od 15,9 do 2,6 milionów lat temu (miocen i pliocen)i mierzył ponad 18 metrów długości. Jego głównym pokarmem, jak udało się ustalić naukowcom, były wieloryby i inne wielkie ssaki morskie. Prawdopodobnie żywił się również innymi rekinami.

18 Megalodon Czy wiesz, że… ?
… wczesna rekonstrukcja szczęk Megalodona wykonana w roku 1909 przez Bashforda Deana pozwoliła oszacować długość Megalodona na ponad 25 metrów, lecz, jak się później okazało, była ona nieprawidłowa. … w roku 1996 znaleziono kieł Megalodona mający 16,8 centymetrów długości, dzięki któremu długość całego jego ciała została ustalona na ponad 18 metrów. … nazwa ,,Megalodon’’ pochodzi od greckiego mégas w formie dopełniacza, czyli megálou – wielki + odoús w formie dopełniacza, czyli odóntos – ząb.

19 Źródła Zdjęcia pobrano z zasobów internetowych Grafik Google oraz Obrazów Bing.

20 Polecam Z tej oto książki korzystałem, aby przytoczyć informacje oraz ciekawostki na temat wybranych rekinów. Polecam Jakub Modrzejewski-Szeląg

21 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Jakub Modrzejewski-Szeląg Vc"

Podobne prezentacje


Reklamy Google