Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Irlandia Północna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Irlandia Północna."— Zapis prezentacji:

1 Irlandia Północna

2 Irlandia Autonomiczna część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, w północno- wschodniej części wyspy Irlandia. Obszar km2. W skład Irlandii Północnej wschodzi 6 z 9 hrabstw należących do historycznej prowincji Ulster. Podzielona administracyjnie na 26 okręgów. Stolicą jest Belfast. Irlandie zamieszkuje tys. mieszkańców, co daje średnią gęstość zaludnienia 119 osób/km2. Ok. 70% ludności Irlandii Północnej stanowią protestanci.

3 Irlandzkie Tradycje

4 Dzień św. Patryka Głównym Świętem Narodowym i religijnym w Irlandii jest obchodzony - 17 marca Dzień Świętego Patryka, patrona kraju. Istotną tradycją podczas obchodów tego święta jest noszenie zielonych ubrań; zieleń jest kolorem narodowym, nawiązującym do krajobrazu wyspy i symbolizującym trójlistną koniczynę, przypisywaną św. Patrykowi. Irlandczycy organizują wówczas uliczne pochody i festyny. Obchody tego święta celebrowane są także w wielu krajach na świecie, gdzie dużą popularnością cieszy się kultura celtycka.

5 Leprechaun Z wyglądu, leprechaun przypomina drobnego, włochatego, starego człowieczka, o pomarszczonej twarzy i wzroście przeważnie nieprzekraczającym trzech stóp (ok. 93 cm). Nosi kapelusz, skórzany fartuch roboczy, wełnianą kamizelkę, krótkie spodnie, długie pończochy i buty ze srebrnymi sprzączkami. Zawsze nosi brodę i zwykle pali fajkę Według folkloru spotkanie leprechauna jest wydarzeniem bardzo rzadkim, i jeśli już, to ma miejsce zwykle w okolicy elfickich fortów, którymi zwykle są drumliny i starodawne fortyfikacje (takie jak szańce).

6 Irlandzkie Piwo Istnieje kilka rodzajów piwa irlandzkiego, które dzieli się na stouty (ciężkie, czarne piwo z rewelacyjną białą pianką), z których najsłynniejszym jest Guinness. Produkuje się go w Dublinie od końca XVIII w. W słynnych browarach Arthura Guinnessa.  Bittery to drugi rodzaj piwa (kolorem przypomina bursztyn – pośrednie między czarnym a jasnym), zaliczamy do nich znane w Polsce Kilkenny, jednak znacznie popularniejszym w Irlandii jest Smithwick’s .

7 Whiskey Oprócz piwa szeroko znana poza Irlandią jest znakomita irlandzka whiskey (różnica w pisowni ma zapobiec ewentualnej pomyłce ze szkocką whisky). Najbardziej zacnymi gatunkami są Jameson, Powers, Paddy, Tullamore Dew, Bushmills. Dodatkowo produkuje się tam na rynek lokalny whiskey Coleraine.

8 Irlandczycy Irlandczycy lubią czasem ponarzekać i zaliczają się do pesymistów, bywają kłótliwi, mogą wydać się zdystansowani, jednak gdy już uda nam się złapać z nimi kontakt okazują się świetnymi kompanami – zwłaszcza na imprezach. Są także bardzo pomocni i uprzejmi. Irlandczycy uwielbiają swoje whisky i często nadużywają alkoholu, potwierdzeniem tego jest fakt, że zwalczanie alkoholizmu stanowi część programów politycznych.

9 Historia i Konflikty

10 Irlandia Północna powstała w 1921 roku, gdy po utworzeniu Wolnego Państwa Irlandzkiego, sześć z dziewięciu hrabstw północno- wschodniej prowincji Ulster (irl. Ulaidh) pozostało przy Zjednoczonym Królestwie. W hrabstwach tych dominowali protestanci, w większości potomkowie szkockich i angiel skich osadników, którzy nie chcieli mieszkać w katolickiej Irlandii.  Liczne bunty i powstania doprowadziły w 1921 roku do utworzenia niepodległej Irlandii. Jednak w granicach Wielkiej Brytanii pozostała Irlandia Północna, którą w większości zamieszkują protestanci pochodzenia angielskiego.

11 Terroryzm separatystyczny - kalendarium IRA
Korzenia Irlandzkiej Armii Republikańskiej (IRA, Irish Republikan Army) i walka partyzantów irlandzkich o niepodległość mają dla niektórych osób romantyczny urok i czar. Jednak współcześnie IRA jest jedną z najbardziej śmiercionośnych i najskuteczniejszych organizacji terrorystycznych na świecie, stosujących pełny zestaw przedsięwzięć w gangsterskim stylu.  Jej kampania mająca na celu zmuszenie rządu brytyjskiego do wycofania wojsk z Irlandii Północnej i doprowadzenie do zjednoczenia obu części Irlandii jest długotrwała i krwawa. Od 1969 roku w Irlandii Północnej zginęło ponad 3000 osób - prawie dwie trzecie liczby ofiar zamordowanych w całej historii IRA.


Pobierz ppt "Irlandia Północna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google