Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RÓŻYCZKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RÓŻYCZKA."— Zapis prezentacji:

1 RÓŻYCZKA

2 Różyczka choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirus różyczki, który należy do rodziny togawirusów, rodzaju Rubivirus. Zapadalność na tę chorobę jest bardzo duża. Różyczka ma dwa rodzaje: Różyczka nabyta. Różyczka wrodzona (zakażenie płodu różyczką przez matkę w ciąży).

3 Wrota zakażenia - Drogą kropelkową. - Bezpośredni kontakt z materiałem zakaźnym moczem, kałem, wydzieliną z dróg oddechowych, krwią. Zarazić się można od osoby chorej w okresie od 7 dni przed i do 14 dni po wystąpieniu wysypki.

4 Objawy Często przebiega ona bez objawów.
- Wysypka: na skórze powiają się małe, czerwone plamki. - Powiększenie węzłów chłonnych i ból przy ich dotykaniu. - Bolące rany w jamie ustnej. Objawy grypopodobne: złe samopoczucie, ból głowy i mięśni , zapalenie gardła i suchy kaszel, katar, zapalenie spojówek, stan podgorączkowy, brak apetytu.

5 WYSYPKA

6 Różyczka wrodzona Różyczka w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Zarazki przedostają się do płodu przez łożysko Zakażenie w pierwszym trymestrze ciąży często prowadzi do obumarcia płodu i/lub poronienia.

7 Powikłania u płodu: Zakażenie różyczką w czasie ciąży może prowadzić do powstania u dziecka tzw. zespołu Gregga Różyczka wrodzona prowadzi do nieprawidłowości - Układu sercowo-naczyniowego. - Oczu (małoocze, jaskra ,zaćma i ślepoty) - Słuchu (głuchota ośrodkowa) - Układu nerwowego(uszkodzenie mózgu,małogłowie).

8 Rozpoznanie różyczki - Rozpoznanie na podstawie objawów klinicznych. - Testy serologiczne (np. ELISA) lub poszukiwanie wirusów w płynach ustrojowych. przeciwciała IgM ( 2 dni – 30 dni) przeciwciała IgG (2-4 tygodnie)

9 Leczenie Leczenie jest objawowe: Podaje się leki przeciwbolowe , przeciwgorączkowe …. etc.

10 Zapobieganie różyczce
Szczepienia MMR: OBOWIĄZKOWE czynna metoda Dzieci: Pierwotne aplikowanie w miesiącu życia. Uzupełniające aplikowanie w 10 roku życia Kobiety: Bierna metoda Immunoglobuliny Izolacja.

11 Rokowanie Rokowanie jest zdecydowanie gorsze w różyczce wrodzonej. Śmiertelność przekracza 15%. Choroba wywołuje trwałe, poważne powikłania. Różyczka nabyta – rokowanie pomyślne.

12 DZIĘKUJĘ


Pobierz ppt "RÓŻYCZKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google