Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Różyczka choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirus różyczki, który należy do rodziny togawirusów, rodzaju Rubivirus. Zapadalność na tę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Różyczka choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirus różyczki, który należy do rodziny togawirusów, rodzaju Rubivirus. Zapadalność na tę."— Zapis prezentacji:

1

2 Różyczka choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirus różyczki, który należy do rodziny togawirusów, rodzaju Rubivirus. Zapadalność na tę chorobę jest bardzo duża. Różyczka ma dwa rodzaje: Różyczka nabyta. Różyczka wrodzona (zakażenie płodu różyczką przez matkę w ciąży).

3 Wrota zakażenia - Drogą kropelkową. - Bezpośredni kontakt z materiałem zakaźnym moczem, kałem, wydzieliną z dróg oddechowych, krwią. Zarazić się można od osoby chorej w okresie od 7 dni przed i do 14 dni po wystąpieniu wysypki.

4 Objawy Często przebiega ona bez objawów. - Wysypka: na skórze powiają się małe, czerwone plamki. - Powiększenie węzłów chłonnych i ból przy ich dotykaniu. - Bolące rany w jamie ustnej. - Objawy grypopodobne: złe samopoczucie, ból głowy i mięśni, zapalenie gardła i suchy kaszel, katar, zapalenie spojówek, stan podgorączkowy, brak apetytu.

5 WYSYPKA

6 Różyczka wrodzona Różyczka w czasie ciąży jest bardzo niebezpieczna dla płodu. Zarazki przedostają się do płodu przez łożysko Zakażenie w pierwszym trymestrze ciąży często prowadzi do obumarcia płodu i/lub poronienia.

7 Powikłania u płodu : Zakażenie różyczką w czasie ciąży może prowadzić do powstania u dziecka tzw. zespołu Gregga Różyczka wrodzona prowadzi do nieprawidłowości - Układu sercowo-naczyniowego. - Oczu (małoocze, jaskra,zaćma i ślepoty) - Słuchu (głuchota ośrodkowa) - Układu nerwowego(uszkodzenie mózgu,małogłowie).

8 Rozpoznanie różyczki - Rozpoznanie na podstawie objawów klinicznych. - Testy serologiczne (np. ELISA) lub poszukiwanie wirusów w płynach ustrojowych. przeciwciała IgM ( 2 dni – 30 dni) przeciwciała IgG (2-4 tygodnie)

9 Leczenie Leczenie jest objawowe: Podaje się leki przeciwbolowe, przeciwgorączkowe …. etc.

10 Zapobieganie różyczce Szczepienia MMR: OBOWIĄZKOWE czynna metoda Dzieci: Pierwotne aplikowanie w 13-14 miesiącu życia. Uzupełniające aplikowanie w 10 roku życia Kobiety: Bierna metoda Immunoglobuliny Izolacja.

11 Rokowanie Rokowanie jest zdecydowanie gorsze w różyczce wrodzonej. Śmiertelność przekracza 15%. Choroba wywołuje trwałe, poważne powikłania. Różyczka nabyta – rokowanie pomyślne.

12


Pobierz ppt "Różyczka choroba zakaźna wieku dziecięcego wywoływana przez wirus różyczki, który należy do rodziny togawirusów, rodzaju Rubivirus. Zapadalność na tę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google