Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISZPANIA W krainie pomarańczy….

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISZPANIA W krainie pomarańczy…."— Zapis prezentacji:

1 HISZPANIA W krainie pomarańczy…

2 Położenie Hiszpanii w Europie zachodniej

3 Flaga i herb Hiszpanii

4 Rodzina Królewska Królowa Zofia Król Jan Karol I

5   Królestwo Hiszpanii  Największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim. Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą.

6 W skład Hiszpanii wchodzą także Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim Wyspy Kanaryjskie Wyspy Baleary

7 Język w Hiszpanii W Hiszpanii status urzędowego ma język: kastylijski (potocznie zwany hiszpańskim), oraz regionalnie także: kataloński, baskijski i galisyjski. Zgodnie z zapisem w konstytucji Hiszpanii, każdy obywatel tego kraju ma obowiązek znać język kastylijski Język kataloński jako urzędowy występuje w Katalonii i na Balearach. Poza tym używany jest w Pasie Zachodnim (Aragonia) i w comarce Carche na terenie Murcji. Na terenie wspólnoty autonomicznej Walencja, używany jest wariant języka katalońskiego – walencjański. Język galicyjski jako urzędowy występuje tylko w Galicji. Ponadto używany jest w prowincjach León i Zamora, jednak nie ma tam statusu urzędowego. Język baskijski jako urzędowy występuje w Kraju Basków i na północy Nawarry..

8 POWIERZCHNIA I Ludność
Powierzchnia całkowita Hiszpanii wynosi km² Hiszpania liczyła mieszkańców 1 stycznia 2000, zaś 1 stycznia 2009 już Gęstość zaludnienia wynosi 91,4 os./km², jest niższa niż w większości krajów Europy Zachodniej, a jej rozmieszczenie na terytorium kraju jest nierównomierne. Obszary najgęściej zaludnione znajdują się na wybrzeżu i wokół Obszaru Metropolitarnego Madrytu, podczas gdy reszta interioru jest słabo zaludniona.

9 religie W 2009 roku 73,2% Hiszpanów zdeklarowało przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego (76% w roku), 2,3% do islamu, 0,1% do judaizmu, 1,7% to wyznawcy pozostałych religii (głównie , protestantyzmu, prawosławia, buddyzmu), hinduizmu i sikhizmu, a 22,2% zdeklarowało ateizm, agnostycyzm lub bezwyznaniowość (19% w roku).

10 FLORA Północną część kraju porastają lasy liściaste, zaś na południu dominują lasy iglaste. Na południu i w środkowej części kraju występuje roślinność śródziemnomorska z enklawami wiecznie zielonych lasów z dębem korkowym, oliwką i pinią. Na suchym obszarze południowo-wschodnim rośnie trawa stepowa, głównie ostnica mocna. W górach występują piętra roślinne. Na Wyspach Kanaryjskich roślinność jest uboga z endemiczną draceną smoczą, roślinami gruboszowatymi i wawrzynem kanaryjskim. Na Minorce występuje zimozielona formacja roślinna garig. Ponadto florę Hiszpanii uzupełniają takie rośliny jak: dąb skalny, palma karłowata, drzewo chleba świętojańskiego oraz, najbardziej pospolita z wszystkich wymienionych sosna alpejska, charakteryzująca się jasnozielonymi igłami, srebrzystymi gałęziami i rudobrązowymi szyszkami.

11

12 fauna Podobnie jak w przypadku flory tak i w faunie znajdujemy tu przedstawicieli środkowoeuropejskiej i północnoafrykańskiej fauny. Na północy kraju przeważają gatunki środkowoeuropejskie. W Pirenejach można spotkać dzikie świnie, wilki, kozice czy rysie. Z ptaków drapieżnych spotkamy orły i sępy. W górach centralnej części Hiszpanii występują lisy, borsuki, krety i różnorodne gryzonie. W tym samym rejonie, na stepowych nizinach występują zające, króliki i populacja różnorodnych gryzoni. Na południu Hiszpanii występują reprezentanci północnoafrykańskiej fauny, zwierzęta takie jak jeżozwierz, przepiórka, łasica, szakal oraz wiele gatunków jaszczurek. Na Gibraltarze występuje jedyny gatunek małp europejskich – magota gibraltarska[9]. Rzeki kraju obfitują w różnorodne gatunki ryb takie jak: pstrągi, łososie – w rzekach w regionie Kantabrii, płocie czy świnki. W przybrzeżnych rejonach mórz napotkać można tu dorsze, makrele i tuńczyki. Miejscowe zwierzęta, nie spotykane gdzie indziej w Europie, to m.in. żeneta i koziorożec pirenejski. Licznie występują tu ptaki.

13

14 gleby Pokrywa glebowa Hiszpanii jest bardzo zróżnicowana. Północne obszary pokryte są glebami brunatnymi, a w Górach Kantabryjskich, występuje kompleks gleb bielicowych o niewykształconym profilu. W wielu miejscach Galicji (zwłaszcza w dorzeczu górnego Minho, o dużej wilgotności) rozpowszechnione są: gleby piaszczyste, szkieletowe i zabagnione a nawet torfowiska. Ogromne regiony pozostałej części Hiszpanii pokryte są glebami brązowymi (cynamonowymi) i brunatnymi śródziemnomorskimi.

15 KLIMAT Występują duże amplitudy temperatur dziennych jak i rocznych. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie. Średnie temperatury wynoszą 12 °C w styczniu i 25° w lipcu, roczna ilość opadów sięga 250 mm. Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Wynika to z ukształtowania terenu. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Jest to teren otoczony pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho.

16 STOLICA Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.

17 Największe miasta Barcelona Walencja

18 Największe miasta Sewilla Saragossa

19 Wyspy kanaryjskie Archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny zachód od wybrzeży Afryki. Powierzchnia ogółem: 7293 km² Liczba mieszkańców: 2 mln 75 tys., z czego na Teneryfie 806 tys. mieszkańców, Gran Canarii 730 tys., Lanzarote – 97 tys., Fuerteventurze - 87 tys., El Hiero 10 tys. Archipelag składa się z siedmiu wysp głównych: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera oraz sześciu mniejszych: Alegranza, Graciosa, Montaña Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste. Większość mniejszych wysp jest niezamieszkana, lub zamieszkana tylko okresowo. Najważniejsze miasta to: Las Palmas de Gran Canaria ( mieszkańców, stan z roku 2003), Santa Cruz de Tenerife ( mieszkańców, 2009) oraz San Cristóbal de La Laguna, znajduje się na Teneryfie ( mieszkańców).

20 Wyspy Kanaryjskie

21 Baleary Baleary – archipelag w zachodniej części Morza Śródziemnego, w pobliżu wschodniego wybrzeża Hiszpanii, o powierzchni km². Baleary liczą ok. 1,07 mln mieszkańców, w większości Katalończyków. Baleary są wspólnotą autonomiczną oraz prowincją[1] Hiszpanii ze stolicą w Palma de Mallorca, miasto to poza tym jest jeszcze siedzibą władz kościelnych, sądownictwa i sił zbrojnych. Status autonomii uzyskany w 1983.

22 Wyspy Baleary

23 Turystyka Hiszpania to kraj typowo turystyczny. Obecnie drugi na świecie pod względem przyjmowanych turystów zagranicznych (około 55 mln rocznie), wyprzedza ją tylko Francja. Ze względu na panujący tam jeden z najcieplejszych klimatów w Europie, Hiszpania corocznie gości całe rzesze zagranicznych turystów na swoich plażach i wyspach. Burzliwa historia Półwyspu Iberyjskiego pozostawiła w Hiszpanii ślady w postaci licznych zabytków. Na jej ziemiach widać przekrój przez liczne wieki, od czasów rzymskich (Tarragona i Sagunto), przez czasy arabskie (słynna Alhambra) po imponującą architekturę współczesną (Madryt, Barcelona). Te dwa ostatnie miasta obfitują w muzea bogato zaopatrzone w cenne eksponaty (Muzeum Prado). Jedną z główniejszych atrakcji Hiszpanii jest także wyśmienita kuchnia, składająca się głównie z owoców morza.

24 City of Arts and Sciences, Valencia

25 City of Toledo, Toledo.

26 Tozal del Mallo, Valle de Ordesa, Huesca Province, Aragon

27 Simancas Castle, Castilla y Leon

28 Valle de Aezkoa, Navarra

29 Three Mills, Mota del Cuervo Village, Cuenca

30 Casares, Málaga

31 DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI
OPRACOWAŁA DOROTA SMOŁA


Pobierz ppt "HISZPANIA W krainie pomarańczy…."

Podobne prezentacje


Reklamy Google