Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dopalacze – wypalacze umysłu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dopalacze – wypalacze umysłu"— Zapis prezentacji:

1 Dopalacze – wypalacze umysłu

2 Sądzisz, że dopalacze dostarczają rozrywki? Uważaj!
Mogą być śmiertelnie niebezpieczne – a jeśli nawet nie zabijają, to mogą wprowadzić cię w niebezpieczny stan bliski paranoi. Nikt nie potrafi przewidzieć, jak na chemię, zawartą w dopalaczach zareaguje organizm.

3 Czym są dopalacze? Są to środki zastępcze, czyli substancje zażywane w celu wywołania efektu odpowiadającego zażyciu narkotyków. Ich wytwarzanie i wprowadzanie do sprzedaży nie jest regulowane na podstawie żadnych przepisów prawnych, nie stosuje się do nich przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów.

4 Mity na temat dopalaczy Im więcej wiesz tym łatwiej się bronisz

5 „Dopalacze są wyrobami kolekcjonerskimi"
Na opakowaniach "dopalaczy" widnieją wyraźne ostrzeżenia: "Nie do spożycia przez ludzi". Na niektórych opakowaniach można znaleźć także informację by "w przypadku spożycia niezwłocznie udać się do lekarza". W sklepach, "dopalacze" sprzedawane są jako "produkty kolekcjonerskie", co znaczy, że oferta adresowana jest do kolekcjonerów tabletek, którzy umieszczają je w klaserach i trzymają na półkach, obok kolekcji znaczków czy monet.

6 "Poza tabletkami imprezowymi, dopalacze to w większości zioła lub ich mieszanki od setek lat wykorzystywane w obrzędach religijnych. Wszystkie są pochodzenia naturalnego. Żadnej chemii" Ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów chemii, między innymi w Austrii, Niemczech, a także w Polsce wykazały, że w składzie niektórych dostępnych na rynku mieszanek ziołowych znajduje się przynajmniej kilka syntetycznych agonistów receptorów kanabinoidowych takich jak JWH-018 czy CP-47,487. Wedle posiadanej obecnie wiedzy żadna z tych syntetycznych substancji nie występuje w naturze. Czy rzeczywiście wszystkie mieszanki ziołowe i zioła nie zawierają "żadnej chemii"?

7 Dopalacze zawierają tylko mieszaniny ziołowe
W dopalaczach znajdują się mieszaniny środków roślinnych (najczęściej orientalnych), substancji syntetycznych naśladujących substancje roślinne, zmodyfikowanych roślin i substancji chemicznych wypełniających (np. środków farmaceutycznych). Nawet jeśli niektóre z nich, są w stu procentach roślinne, nie zapewnia to ich nieszkodliwości. Substancje roślinne także mogą być toksyczne i trujące! Zastanów się i pomyśl, czy sam nie znasz jakiejś trującej rośliny.

8 Dopalacze są legalne w większości państw Europy
Poziom kontrolowania substancji zawartych w dopalaczach, w poszczególnych krajach Europy jest różny. Zachodzi jednak tendencja, do coraz bardziej restrykcyjnego podejścia do tej kwestii. Kraje, które już je wprowadziły, to m.in.: Polska, Irlandii, Szwecja, Belgia. Coraz więcej krajów przygotowuje się do wprowadzenia poważniejszych restrykcji (np. Węgry). Twierdzenie więc, że dopalacze są legalne w większości krajów, jest błędne.

9 "Dopalacze są bezpieczną alternatywą dla substancji nielegalnych"
Zamieszczane na stronach internetowych informacje na temat badań rzekomo potwierdzających brak szkodliwości określonej substancji stwierdzają, że przynajmniej niektóre "dopalacze" są "bezpieczną alternatywą dla szkodliwych efektów nielegalnych i uzależniających narkotyków". Podczas gdy informacje z badań dotyczą jedynie faktu, że nie zawierają one substancji objętych kontrolą prawną, co nie jest równoznaczne z tym, że oferowane produkty są bezpieczne dla użytkowników. Nie ma zatem mowy o żadnym certyfikacie bezpieczeństwa używania.

10 Skutki uboczne zażywania dopalaczy
Śmiało można stwierdzić, że „dopalacze” to po prostu inaczej zapakowane narkotyki albo mieszaniny narkotyków. Skutki uboczne ich zażywania są więc podobne. Zażywając je można nie tylko narazić się na zatrucie toksynami w nich zawartymi, utratę zdrowia a nawet śmierć, ale i uzależnić się. Rozpiętość negatywnych konsekwencji jest przerażająca: od długotrwałych i nieprzyjemnych „zejść”, ostrych psychoz, ataków paniki, poprzez dreszcze, napady padaczki, urojenia, utratę przytomności czy napady lęku lub uszkodzenia neurologiczne. A to tylko przykłady z długiej listy częstych efektów niepożądanych!

11 Objawy chorobowe: omdlenia, osłabienia,
nagłe pogorszenie stanu uzębienia, skoki temperatury, nagłe zmiany ciśnienia, wymioty, bóle ciała, wysięk nosa.

12 Zachowanie: duże wahania nastrojów, nagła zmiana nawyków,
izolowanie się od bliskich, napady złości, agresji napady euforii lub obniżonego nastroju, problemy finansowe, wynoszenie przedmiotów z domu, bełkotliwa mowa, brak zainteresowania ulubionymi zajęciami.

13 Co robić? Jeśli podejrzewasz, że ktoś z twoich bliskich lub znajomych może mieć problem z dopalaczami lub narkotykami, skontaktuj się z odpowiednim ośrodkiem zajmującym się uzależnieniami w twojej okolicy lub zadzwoń na telefon zaufania, aby uzyskać dalsze wskazówki. Jeśli wiesz, że ktoś znajduje się pod wpływem dopalaczy, powiadom służby medyczne. Konsekwencje ich zażycia mogą być poważne i trudne do przewidzenia.

14 Pamiętaj!!! Handlujący dopalaczami są świadomi niebezpieczeństw jakie może wywoływać ich konsumpcja i dlatego zabezpieczają się przed roszczeniami potencjalnych ofiar umieszczając na dopalaczach napis: „produkt nie do spożycia przez ludzi" lub „produkt kolekcjonerski".

15 UWAGA!!! Zdecydowanie odradzamy eksperymentowanie z jakimikolwiek środkami psychoaktywnymi włączając w to tzw. "dopalacze".


Pobierz ppt "Dopalacze – wypalacze umysłu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google