Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Aby zapewnić sobie dłuższe zdrowie trzeba być asertywnym! Dziękuję, nie palę papierosów! Nikotynizm Nałóg najbardziej rozpowszechniony to palenie papierosów.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Aby zapewnić sobie dłuższe zdrowie trzeba być asertywnym! Dziękuję, nie palę papierosów! Nikotynizm Nałóg najbardziej rozpowszechniony to palenie papierosów."— Zapis prezentacji:

1

2 Aby zapewnić sobie dłuższe zdrowie trzeba być asertywnym! Dziękuję, nie palę papierosów! Nikotynizm Nałóg najbardziej rozpowszechniony to palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera liczne trujące składniki: nikotynę, tlenek węgla, związki rakotwórcze, pyły, cyjanowodór. Substancje te nie pomagają organizmowi, lecz obniżają jego sprawność, wywołują groźne, najczęściej śmiertelne choroby płuc, układu krążenia, krtani, przełyku. Ponadto palenie papierosów przyczynia się do osłabienia zmysłu smaku, słuchu i czucia. Na wdychanie trucizn wydzielanych podczas spalania tytoniu narażone są również osoby niepalące, ale przebywające w towarzystwie palaczy – tak zwani bierni palacze. Kiedy ktoś nas częstuje papierosami – odmawiamy. Nikotynizm Nałóg najbardziej rozpowszechniony to palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera liczne trujące składniki: nikotynę, tlenek węgla, związki rakotwórcze, pyły, cyjanowodór. Substancje te nie pomagają organizmowi, lecz obniżają jego sprawność, wywołują groźne, najczęściej śmiertelne choroby płuc, układu krążenia, krtani, przełyku. Ponadto palenie papierosów przyczynia się do osłabienia zmysłu smaku, słuchu i czucia. Na wdychanie trucizn wydzielanych podczas spalania tytoniu narażone są również osoby niepalące, ale przebywające w towarzystwie palaczy – tak zwani bierni palacze. Kiedy ktoś nas częstuje papierosami – odmawiamy.

3 Dziękuję, nie piję alkoholu! Alkoholizm Innym zgubnym uzależnieniem jest alkoholizm – nałóg picia alkoholu. W uzależnienie to można wpaść łatwo, a wyzwolenie się od niego jest bardzo trudne, w większości przypadków wręcz niemożliwe. Spożyty alkohol łatwo przenika z żołądka do krwi i wszystkich tkanek organizmu, zakłócając ich pracę. Sprawia to, że ruchy człowieka stają się chaotyczne, nieskoordynowane, mowa jest niewyraźna, osłabieniu ulega sprawność umysłowa. Alkohol może wyrządzić w organizmie nieodwracalne szkody, na przykład uszkodzić układ pokarmowy czy zmniejszyć odporność na choroby. Należy zawsze odmawiać, gdy ktoś nas zachęca do picia alkoholu.

4 Biegam i jeżdżę na rolkach

5 Latem jeżdżę na rowerze, a zimą na sankach

6 Gram w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną i pływam

7 GIMNASTYKUJĘ SIĘ

8 Prawidłowe talerze z : -owocami - warzywami - śniadaniem

9 Jak odrabiać lekcje Lekcje odrabiamy o stałej porze dnia, najlepiej około 2 godzin po powrocie ze szkoły. Aby w pełni wykorzystać czas przeznaczony na pracę domową, trzeba rozpocząć od zadań najtrudniejszych, a następnie stopniowo przechodzić do łatwiejszego materiału. Prace pisemne odrabiamy w tym samym dniu, w którym zostały zadane. Wtedy jeszcze możemy wykorzystać wiadomości zapamiętane z lekcji. Podczas wykonywania zadania domowego powinniśmy skupić uwagę tylko na nauce. Co jakiś czas, podobnie jak w szkole, trzeba robić przerwy na odpoczynek. Aby się przekonać, czy materiał został przyswojony, należy powtórzyć go na drugi dzień. Odrabianie lekcji

10 Piramida żywieniowa

11 Nauka i czynny wypoczynek Codzienne zajęcia należy planować tak, abyśmy mieli czas zarówno na naukę, rozwój zainteresowań, jak i na dobrą zabawę i odpoczynek. Uczeń najwięcej czasu poświęca na naukę w szkole, która może zajmować do 8 godzin dziennie. Po takiej pracy trzeba odpocząć. Najlepiej jest odpoczywać czynnie, czyli uczestniczyć w grach i zabawach ruchowych, można również regularnie uprawiać jakiś sport. Formy wypoczynku warto urozmaicać, na przykład po zabawie ruchowej lub grze możemy oddać się lekturze, posłuchać muzyki albo obejrzeć interesujący film. Należy prowadzić uregulowany tryb życia, tak aby poszczególne czynności, takie jak praca, posiłki, odpoczynek, rozrywka, higiena, miały swoją stałą porę. Nasz czas…

12

13

14 Higiena ciała to czynności związane z utrzymywaniem ciała w czystości. Celem higieny ciała jest ochrona organizmu przed chorobami, ale również dążenie do utrzymania organizmu człowieka w dobrym samopoczuciu. W brudnej skórze bakterie i mikroskopijne grzyby znajdują warunki dogodne do rozwoju. Ciało należy więc utrzymywać w codziennej czystości poprzez poranne i wieczorne mycie go, najlepiej biorąc prysznic. Pielęgnację ciała ułatwiają nam przybory toaletowe.

15 Mycie ciała Na powierzchni naszego ciała osadzają się brud, kurz, pył i bakterie, które mogą stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu, a także podłoże dla wielu chorób skóry. Dlatego tak ważne jest codzienne poranne i wieczorne mycie ciała mydłem, w ciepłej wodzie, najlepiej pod prysznicem, rano i wieczorem. Ciało po umyciu należy dobrze wytrzeć swoim ręcznikiem. Utrzymanie czystości ciała jest także warunkiem estetycznego wyglądu człowieka. Mycie ciała Na powierzchni naszego ciała osadzają się brud, kurz, pył i bakterie, które mogą stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu, a także podłoże dla wielu chorób skóry. Dlatego tak ważne jest codzienne poranne i wieczorne mycie ciała mydłem, w ciepłej wodzie, najlepiej pod prysznicem, rano i wieczorem. Ciało po umyciu należy dobrze wytrzeć swoim ręcznikiem. Utrzymanie czystości ciała jest także warunkiem estetycznego wyglądu człowieka.

16 Mycie rąk W ciągu dnia należy często myć ręce, przede wszystkim przed każdym posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu itp. Jedzenie posiłków nieumytymi rękami może prowadzić na przykład do tzw. choroby brudnych rąk czy chorób układu pokarmowego. Ręce myjemy mydłem, w ciepłej wodzie. Po umyciu trzeba ręce wytrzeć w swój ręcznik. Paznokcie należy myć mydłem i szczotką, krótko obcinać i równo opiłowywać, by ich wygląd był estetyczny. Mycie rąk W ciągu dnia należy często myć ręce, przede wszystkim przed każdym posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu itp. Jedzenie posiłków nieumytymi rękami może prowadzić na przykład do tzw. choroby brudnych rąk czy chorób układu pokarmowego. Ręce myjemy mydłem, w ciepłej wodzie. Po umyciu trzeba ręce wytrzeć w swój ręcznik. Paznokcie należy myć mydłem i szczotką, krótko obcinać i równo opiłowywać, by ich wygląd był estetyczny.

17 Mycie włosów Włosy myjemy w ciepłej wodzie, używając szamponu dobranego do ich rodzaju. Włosy po umyciu należy dokładnie wypłukać z piany czystą bieżącą wodą albo wywarem z ziół, np. rumianku, liści pokrzywy, chmielu, kory dębu, i wytrzeć ręcznikiem. Codzienna pielęgnacja włosów polega na dokładnym ich czesaniu dwa razy dziennie, najlepiej szczotką, tak aby czesanie było jednocześnie masażem, który powoduje lepsze ukrwienie skóry, i zabiegiem usuwającym brud z włosów oraz skóry głowy.

18 Mycie zębów Zęby powinno się myć po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Utrzymanie zębów w czystości jest konieczne, ponieważ między nimi pozostają resztki spożywanego przez nas jedzenia, którymi żywią się bakterie. Mycie zębów zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust, chorobom dziąseł i uszkodzeniom szkliwa. Do czyszczenia zębów najlepiej używać pasty z fluorem i miękkiej szczoteczki z zaokrąglonym włosiem. Pomocna jest również nić dentystyczna. Mycie zębów Zęby powinno się myć po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Utrzymanie zębów w czystości jest konieczne, ponieważ między nimi pozostają resztki spożywanego przez nas jedzenia, którymi żywią się bakterie. Mycie zębów zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust, chorobom dziąseł i uszkodzeniom szkliwa. Do czyszczenia zębów najlepiej używać pasty z fluorem i miękkiej szczoteczki z zaokrąglonym włosiem. Pomocna jest również nić dentystyczna.

19 Oczyszczanie nosa polega na wydmuchiwaniu na przemian otworów nosowych. Czynno ść ta jest wa ż na, poniewa ż na w ł oskach wy ś cie ł aj ą cych b ł on ę ś luzow ą nosa osadzaj ą si ę zanieczyszczenia, na przyk ł ad py ł czy kurz. Gdy oddychamy przez nos, zanieczyszczenia te nie dostaj ą si ę do wn ę trza organizmu. Trzeba wi ę c zwraca ć uwag ę na to, by nie oddycha ć otwartymi ustami. Nos nale ż y oczyszcza ć szczególnie po pobycie w miejscach, gdzie w powietrzu unosi si ę kurz.

20 Sen Regularny i spokojny sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Człowiek musi spać, aby mógł odpocząć i zregenerować siły. Sen spełnia swoje funkcje, gdy przestrzegamy pewnych zaleceń. Kolację spożywamy najpóźniej na dwie godziny przed snem. Posiłek ten powinien być lekkostrawny i niezbyt obfity. Pomieszczenie, w którym śpimy, musi być przewietrzone; temperatura w nim panująca nie może być zbyt niska ani zbyt wysoka. Pościel musi być czysta i lekka, najlepiej z naturalnych surowców. Sen nie powinien być zakłócany hałasem. Pamiętajmy, że sen jest najkorzystniejszy, gdy zasypiamy i budzimy się o regularnych porach. Sen młodzieży w wieku szkolnym nie powinien być krótszy niż średnio 10 godzin na dobę.

21 Wypoczynek Czas wolny powinniśmy organizować i wypełniać tak, abyśmy mogli zarówno odpoczywać, regenerować siły, jak i rozwijać osobowość. Część czasu wolnego poświęcamy na wypoczynek. Najlepiej wypoczywać czynnie, czyli brać udział w grach i zabawach ruchowych, uprawiać sport czy turystykę. Warto chodzić na spacery i uczestniczyć w pieszych wycieczkach. Wypoczywanie na świeżym powietrzu zapewnia dobre samopoczucie, umożliwia odprężenie fizyczne i psychiczne oraz sprzyja hartowaniu organizmu. Czas wolny należy także przeznaczać na rozwijanie zainteresowań. Warto na przykład uczestniczyć w imprezach artystycznych, chodzić do kina. Dobrze zagospodarowany czas wolny dostarcza wielu wartościowych wrażeń i przeżyć.

22 Jak radzić sobie ze stresem Na zachowanie zdrowia, równowagi emocjonalnej i pogody ducha wpływa umiejętność radzenia sobie ze stresem. Stresowi ulegamy, gdy nie możemy wykonać danego zamierzenia czy zaspokoić potrzeby. Czujemy się wówczas bezradni, bezsilni, spada poziom naszej aktywności albo jesteśmy skłonni do zachowań agresywnych. Stresom można jednak przeciwdziałać, na przykład tłumiąc w sobie przykre uczucia, opanowując niepokój czy gniew, próbując zrealizować jakieś zastępcze działanie. Pomocne jest również przeanalizowanie swojej sytuacji tak, jakby dotyczyła ona nie nas, lecz kogoś innego. Bezstronna ocena samego siebie może przyczynić się do przywrócenia niezbędnej dla zdrowia równowagi. Dobre samopoczucie, optymizm i odporność na stres zachowują ludzie, którzy potrafią utrzymywać przyjazne kontakty z innymi na przykład w pracy, w szkole, w miejscu zamieszkania. Darzenie innych życzliwością i przyjaźnią umożliwia budowanie wewnętrznego spokoju i równowagi emocjonalnej.

23 Łazienka i toaleta Zaniedbania higieniczne w łazience i toalecie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla naszego zdrowia. Jeśli w łazience jest brudno i na dodatek wilgotno, to warunki takie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów chorobotwórczych. Mogą one wywoływać na przykład grzybicę. W toalecie w czystości należy utrzymywać między innymi znajdujące się w niej urządzenia sanitarne. Pomieszczenie to powinno być zaopatrzone w odświeżacz powietrza. Należy dbać nie tylko o czystość pomieszczeń, ale także przyborów toaletowych.

24 Kuchnia W kuchni, gdzie przygotowywane są posiłki, należy dbać o prawidłowe zabezpieczenie żywności przed zarazkami. Żywność przechowujemy, zależnie od danego produktu, w przeznaczonych do tego szafkach, chłodziarce czy zamrażarce. Nieporządek i brud w kuchni mogą stanowić na przykład przyczynę zatruć pokarmowych. Należy pamiętać nie tylko o myciu naczyń i sztućców, ale również produktów spożywczych, na których mogą znajdować się bakterie chorobotwórcze. Kuchnia W kuchni, gdzie przygotowywane są posiłki, należy dbać o prawidłowe zabezpieczenie żywności przed zarazkami. Żywność przechowujemy, zależnie od danego produktu, w przeznaczonych do tego szafkach, chłodziarce czy zamrażarce. Nieporządek i brud w kuchni mogą stanowić na przykład przyczynę zatruć pokarmowych. Należy pamiętać nie tylko o myciu naczyń i sztućców, ale również produktów spożywczych, na których mogą znajdować się bakterie chorobotwórcze.

25 Organizacja kącika do pracy Kącik do pracy powinien być wyposażony w biurko (stolik) i krzesło, a także w półki lub szafkę na książki i zeszyty. Wysokość biurka, a także krzesła, powinna być dopasowana do naszego wzrostu. Miejsce pracy musi być dobrze oświetlone. Biurko najlepiej ustawić blisko okna, aby można było wykorzystywać światło dzienne. Po zapadnięciu zmroku lub gdy światło dzienne jest niedostateczne, korzystamy z lampy, która powinna być ustawiona tak, by jej światło nie raziło nas. Kącik do pracy z komputerem W kąciku do pracy z komputerem środek ekranu monitora powinien znajdować się poniżej poziomu oczu. Monitor musi być tak ustawiony, żeby na ekranie nie odbijało się światło z okna lub lampy. Krzesło powinno być wygodne, mieć oparcie odprężające kręgosłup. Trzeba dobrać wysokość krzesła tak, aby stopy spoczywały na podłodze, a udo i łydka tworzyły kąt prosty; kolana powinny swobodnie mieścić się pod blatem. Częste i długie przesiadywanie w złych pozycjach może prowadzić na przykład do skrzywienia kręgosłupa.

26 Porządkowanie pokoju Pokój sprzątamy przynajmniej raz w tygodniu. Odkurzamy dywan, czyścimy podłogę, wycieramy kurz z mebli. Pamiętać należy również o tym, że kurz i brud usuwamy z różnych zakamarków, spod łóżka czy kanapy. Podczas sprzątania dobrze jest otworzyć okno, by przy okazji przewietrzyć pomieszczenie. Po odkurzeniu dywanu przecieramy meble ściereczką zwilżoną odpowiednim środkiem. Niektóre środki czystości wymagają zachowania ostrożności przy użyciu, należy więc zapoznawać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniach. Porządkowanie pokoju Pokój sprzątamy przynajmniej raz w tygodniu. Odkurzamy dywan, czyścimy podłogę, wycieramy kurz z mebli. Pamiętać należy również o tym, że kurz i brud usuwamy z różnych zakamarków, spod łóżka czy kanapy. Podczas sprzątania dobrze jest otworzyć okno, by przy okazji przewietrzyć pomieszczenie. Po odkurzeniu dywanu przecieramy meble ściereczką zwilżoną odpowiednim środkiem. Niektóre środki czystości wymagają zachowania ostrożności przy użyciu, należy więc zapoznawać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniach.

27


Pobierz ppt "Aby zapewnić sobie dłuższe zdrowie trzeba być asertywnym! Dziękuję, nie palę papierosów! Nikotynizm Nałóg najbardziej rozpowszechniony to palenie papierosów."

Podobne prezentacje


Reklamy Google