Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zdrowy Styl Życia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zdrowy Styl Życia."— Zapis prezentacji:

1 Zdrowy Styl Życia

2 Dlaczego należy prowadzić zdrowy styl życia
Jeśli chcemy być zdrowi i mieć dobre samopoczucie, powinniśmy prowadzić zdrowy styl życia. Nasze zdrowie zależy od ciągłego spełniania wielu warunków. Zdrowie zachowamy, gdy będziemy przestrzegać zasad higieny ciała, podejmować wysiłek fizyczny – uczestniczyć w grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu, w wycieczkach pieszych i rowerowych, gimnastykować się czy chodzić na spacery. Warunkiem utrzymania zdrowia jest także poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na sen i wypoczynek. Nie wolno zaniedbywać prawidłowego odżywiania się, które w znacznej mierze wpływa na sprawność organizmu. Nasze zdrowie i samopoczucie zależy również od tego, w jakim otoczeniu przebywamy i odrabiamy lekcje, dlatego należy dbać o czystość w domu. Ponadto każdy dzień powinniśmy planować tak, aby na zajęcia, jakim się oddajemy, przeznaczać odpowiednią ilość czasu. Nie mniej ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem oraz przeciwstawianie się propozycjom przyjmowania trujących używek, które rujnują zdrowie i życie człowieka.

3 Higiena ciała Higiena ciała to czynności związane z utrzymywaniem ciała w czystości. Celem higieny ciała jest ochrona organizmu przed chorobami, ale również dążenie do utrzymania organizmu człowieka w dobrym samopoczuciu. W brudnej skórze bakterie i mikroskopijne grzyby znajdują warunki dogodne do rozwoju. Ciało należy więc utrzymywać w codziennej czystości poprzez poranne i wieczorne mycie go, najlepiej biorąc prysznic. Pielęgnację ciała ułatwiają nam przybory toaletowe. Mycie ciała Na powierzchni naszego ciała osadzają się brud, kurz, pył i bakterie, które mogą stanowić przyczynę nieprzyjemnego zapachu, a także podłoże dla wielu chorób skóry. Dlatego tak ważne jest codzienne poranne i wieczorne mycie ciała mydłem, w ciepłej wodzie, najlepiej pod prysznicem, rano i wieczorem. Ciało po umyciu należy dobrze wytrzeć swoim ręcznikiem. Utrzymanie czystości ciała jest także warunkiem estetycznego wyglądu człowieka.

4 Mycie rąk W ciągu dnia należy często myć ręce, przede wszystkim przed każdym posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu itp. Jedzenie posiłków nieumytymi rękami może prowadzić na przykład do tzw. choroby brudnych rąk czy chorób układu pokarmowego. Ręce myjemy mydłem, w ciepłej wodzie. Po umyciu trzeba ręce wytrzeć w swój ręcznik. Paznokcie należy myć mydłem i szczotką, krótko obcinać i równo opiłowywać, by ich wygląd był estetyczny. Mycie zębów Zęby powinno się myć po każdym posiłku lub przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Utrzymanie zębów w czystości jest konieczne, ponieważ między nimi pozostają resztki spożywanego przez nas jedzenia, którymi żywią się bakterie. Mycie zębów zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z ust, chorobom dziąseł i uszkodzeniom szkliwa. Do czyszczenia zębów najlepiej używać pasty z fluorem i miękkiej szczoteczki z zaokrąglonym włosiem. Pomocna jest również nić dentystyczna.

5 Mycie włosów Włosy myjemy w ciepłej wodzie, używając szamponu dobranego do ich rodzaju. Włosy po umyciu należy dokładnie wypłukać z piany czystą bieżącą wodą albo wywarem z ziół, np. rumianku, liści pokrzywy, chmielu, kory dębu, i wytrzeć ręcznikiem. Codzienna pielęgnacja włosów polega na dokładnym ich czesaniu dwa razy dziennie, najlepiej szczotką, tak aby czesanie było jednocześnie masażem, który powoduje lepsze ukrwienie skóry, i zabiegiem usuwającym brud z włosów oraz skóry głowy. Oczyszczanie nosa Oczyszczanie nosa polega na wydmuchiwaniu na przemian otworów nosowych. Czynność ta jest ważna, ponieważ na włoskach wyściełających błonę śluzową nosa osadzają się zanieczyszczenia, na przykład pył czy kurz. Gdy oddychamy przez nos, zanieczyszczenia te nie dostają się do wnętrza organizmu. Trzeba więc zwracać uwagę na to, by nie oddychać otwartymi ustami. Nos należy oczyszczać szczególnie po pobycie w miejscach, gdzie w powietrzu unosi się kurz.

6 Nauka i czynny wypoczynek
Codzienne zajęcia należy planować tak, abyśmy mieli czas zarówno na naukę, rozwój zainteresowań, jak i na dobrą zabawę i odpoczynek. Uczeń najwięcej czasu poświęca na naukę w szkole, która może zajmować do 8 godzin dziennie. Po takiej pracy trzeba odpocząć. Najlepiej jest odpoczywać czynnie, czyli uczestniczyć w grach i zabawach ruchowych, można również regularnie uprawiać jakiś sport. Formy wypoczynku warto urozmaicać, na przykład po zabawie ruchowej lub grze możemy oddać się lekturze, posłuchać muzyki albo obejrzeć interesujący film. Należy prowadzić uregulowany tryb życia, tak aby poszczególne czynności, takie jak praca, posiłki, odpoczynek, rozrywka, higiena, miały swoją stałą porę.

7 Sen Regularny i spokojny sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Człowiek musi spać, aby mógł odpocząć i zregenerować siły. Sen spełnia swoje funkcje, gdy przestrzegamy pewnych zaleceń. Kolację spożywamy najpóźniej na dwie godziny przed snem. Posiłek ten powinien być lekkostrawny i niezbyt obfity. Pomieszczenie, w którym śpimy, musi być przewietrzone; temperatura w nim panująca nie może być zbyt niska ani zbyt wysoka. Pościel musi być czysta i lekka, najlepiej z naturalnych surowców. Sen nie powinien być zakłócany hałasem. Pamiętajmy, że sen jest najkorzystniejszy, gdy zasypiamy i budzimy się o regularnych porach. Sen młodzieży w wieku szkolnym nie powinien być krótszy niż średnio 10 godzin na dobę.

8 Zalety aktywności ruchowej
Zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia sprzyja aktywność ruchowa. Powinniśmy wykonywać dostosowane do naszego wieku ćwiczenia gimnastyczne, uprawiać sport, turystykę. Podejmowanie wysiłku fizycznego poprawia pracę płuc, mięśni, wzmacnia układ kostny, zmniejsza ryzyko chorób serca czy układu krążenia. Regularne ćwiczenia, spacery, pozytywnie oddziałują na psychikę i redukują napięcia nerwowe. Wycieczki piesze i rowerowe Warto z kolegami, koleżankami czy rodziną wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę. Przechadzka czy rowerowa przejażdżka drogami wśród łąk lub w lesie wpływa na polepszenie samopoczucia. Częsty kontakt z przyrodą służy zdrowiu, ponieważ wszędzie tam, gdzie jest dużo roślin, powietrze jest znacznie czystsze. Piesze czy rowerowe wycieczki nie tylko wpływają korzystnie na zdrowie uczestników, ale dostarczają im wielu wartościowych przeżyć, umożliwiają ponadto bliższe poznanie przyrody.

9 Gry i zabawy ruchowe Jednym z najlepszych sposobów dbania o zdrowie jest uczestnictwo w zabawach i grach ruchowych. Sprzyjają one utrzymaniu ciała w należytej kondycji, zmniejszają napięcia psychiczne i hartują organizm. Ten kto jest wysportowany i zahartowany rzadziej choruje, częściej jest uśmiechnięty. Udział w zabawach i grach ruchowych daje ponadto wiele zadowolenia, pomaga nawiązywać kontakty koleżeńskie, uczy współpracy w grupie, rozwija poczucie własnej wartości. Warto więc biegać, jeździć na rolkach, pływać, grać w koszykówkę czy siatkówkę, a gdy jest śnieg – jeździć na sankach.

10 Ćwiczenia gimnastyczne
Ćwiczenia gimnastyczne wykonujemy codziennie, przynajmniej przez kilka minut, najlepiej przy otwartym oknie – jeśli ćwiczymy w domu. Najlepiej ćwiczyć na zewnątrz, na świeżym powietrzu, na przykład w parku. Ćwiczenia gimnastyczne powinniśmy wykonywać w stroju sportowym z tkaniny naturalnej, która wchłania pot. Strój ten musi być czysty. Należy zwracać uwagę na dobór ćwiczeń – muszą one być dostosowane do wieku i możliwości ćwiczącego.

11 Unikanie szkodliwych używek
Jednym z warunków zachowania zdrowia jest unikanie szkodliwych używek: papierosów, alkoholu i narkotyków. Nieodparty nawyk korzystania z tych używek nazywamy nałogiem albo uzależnieniem. Nałogi prowadzą do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu, a nawet do przedwczesnej śmierci. Ludzie popadają w nałóg bardzo łatwo wskutek lekkomyślności lub chcąc uciec przed kłopotami i problemami w świat złudzeń. Papierosy, alkohol czy narkotyki jednak nie pomagają w rozwiązywaniu problemów życiowych. Powodują raczej stopniowe wycieńczenie organizmu, a nawet śmierć. Jeśli ktoś nas zachęca do próbowania szkodliwych używek, powinniśmy zawsze zdecydowanie odmawiać ich przyjęcia.

12 Nikotynizm Nałóg najbardziej rozpowszechniony to palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera liczne trujące składniki: nikotynę, tlenek węgla, związki rakotwórcze, pyły, cyjanowodór. Substancje te nie pomagają organizmowi, lecz obniżają jego sprawność, wywołują groźne, najczęściej śmiertelne choroby płuc, układu krążenia, krtani, przełyku. Ponadto palenie papierosów przyczynia się do osłabienia zmysłu smaku, słuchu i czucia. Na wdychanie trucizn wydzielanych podczas spalania tytoniu narażone są również osoby niepalące, ale przebywające w towarzystwie palaczy – tak zwani bierni palacze. Kiedy ktoś nas częstuje papierosami – odmawiamy.

13 Alkoholizm Innym zgubnym uzależnieniem jest alkoholizm – nałóg picia alkoholu. W uzależnienie to można wpaść łatwo, a wyzwolenie się od niego jest bardzo trudne, w większości przypadków wręcz niemożliwe. Spożyty alkohol łatwo przenika z żołądka do krwi i wszystkich tkanek organizmu, zakłócając ich pracę. Sprawia to, że ruchy człowieka stają się chaotyczne, nieskoordynowane, mowa jest niewyraźna, osłabieniu ulega sprawność umysłowa. Alkohol może wyrządzić w organizmie nieodwracalne szkody, na przykład uszkodzić układ pokarmowy czy zmniejszyć odporność na choroby. Należy zawsze odmawiać, gdy ktoś nas zachęca do picia alkoholu.

14 Narkomania Groźną współczesną chorobą jest uzależnienie od narkotyków – narkomania. Ludzie, zazwyczaj młodzi, sięgają po narkotyki z ciekawości, chęci zaimponowania kolegom, nierzadko wskutek namowy. Zażywanie narkotyków prowadzi do uzależnienia kilkaset razy szybciej niż picie alkoholu, toteż nawet jednokrotne odurzenie się narkotykiem może być początkiem życiowej tragedii. Narkoman odczuwa tak zwany głód narkotyczny, czyli bezwzględną konieczność zażycia kolejnej dawki narkotyku. Świadomość takiego człowieka skupia się tylko wokół spraw związanych ze zdobyciem narkotyku. Narkomania jest przyczyną przedwczesnej śmierci uzależnionego, zwykle wskutek przedawkowania. Pamiętajmy, że należy zdecydowanie przeciwstawiać się propozycjom przyjęcia narkotyku nawet jeden raz.

15 Serdecznie dziękuje za obejrzenie


Pobierz ppt "Zdrowy Styl Życia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google