Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TURCJA Państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TURCJA Państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze."— Zapis prezentacji:

1 TURCJA Państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze.

2

3 Flaga Flaga Turcji to czerwony prostokąt z białym półksiężycem oraz białą, pięcioramienną gwiazdą.

4 Herb

5 Stolica Ankara jest stolicą Turcji od 1923 roku. Położone w środkowej Turcji, w centralnej części płaskowyżu Anatolii, miasto znajduje się na wysokości 1000 m n.p.m. Początki Ankary sięgają oczywiście starożytności, gdy była ona stolicą Frygii. Do najpiękniejszych miejsc Ankary należą z pewnością liczne parki. Wokół miasta znajdują się stoki narciarskie oraz gorące źródła. Tereny te stanowią miejsce pikników i jednodniowych wycieczek mieszkańców Ankary. Najważniejszym centrum handlowym Ankary jest Atakule, wieża zbudowana w 1989 r. Na jej szczycie znajduje się restauracja, kawiarnia oraz punkt widokowy.

6 Turcja pod względem zaludnienia zajmuje 17 miejsce na świecie.
ludność Ludność turecka stanowi większość mieszkańców Azji Mniejszej. Poza rdzennymi mieszkańcami, niektóre regiony zamieszkuje duża ilość mniejszości narodowych. Nie mają one niestety łatwego życia, gdyż rzadko są oficjalnie uznawane. Współczesna ludność turecka wywodzi się z koczowniczych plemion z centralnej Azji. Ich migracja do Anatolii trwała od XI do XIII wieku. Pomimo tego, że Turcy wyznają islam już od XI wieku, to język i kultura bardzo ich oddziela od świata muzułmańskiego. Znaczny wpływ na charakter dzisiejszej Turcji mają też imigranci z Bałkanów oraz największa mniejszość narodowa – Kurdowie. Turcja pod względem zaludnienia zajmuje 17 miejsce na świecie. Całkowita liczba ludności: 74,7 mln Gęstość zaludnienia: 95 osób/km²

7 klimat Turcja jest krajem zróżnicowanym pod względem klimatycznym. Na wyżynach mamy do czynienia z klimatem podzwrotnikowym kontynentalnym suchym, a na wybrzeżach z śródziemnomorskim. Natomiast na terenach wysokogórskich występują piętra klimatyczne. Średnia temperatura powietrza waha się w styczniu od 7°C na wybrzeżach do 5°C w górach, a lipcu odpowiednio 25 i 12°C.

8 Zonguldak (miasto partnerskie)
Miasto w północno-zachodniej Turcji, nad Morzem Czarnym. Zonguldak jest miastem, które liczy ok.116 tys. mieszkańców. W mieście znajduje się duży ośrodek wydobycia węgla kamiennego, rozwinięty przemysł drzewny, chemiczny oraz spożywczy. Znajduje się tam również port morski, który stanowi atrakcję (miejsce do zwiedzenia) dla turystów.

9 Top 5 atrakcji turystycznych
Atrakcje turystyczne Top 5 atrakcji turystycznych 1. Błękitny meczet w Istambule Efez Park Narodowy Goreme Hagia Sofia Pamukkale

10 świętA Święto Niepodległości i Dzień Dziecka - święto to obchodzone jest 23 kwietnia, na pamiątkę rocznicy pierwszego dnia obrad Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji w roku. Dzień Pracy i Solidarności - to znane na całym świecie Święto Pracy, obchodzone tradycyjnie 1 maja. Dzień Młodości i Sportu - jest to dzień upamiętniający osobę Ojca Turków - Atatürka oraz młodość Republiki Tureckiej. Obchodzony jest 19 maja, w rocznicę lądowania Mustafy Kemala w Samsunie 19 maja 1919 roku. Wydarzenie to wyznaczyło początek ruchu republikańskiego w Turcji. Dzień Zwycięstwa - obchodzone 30 sierpnia święto to pamiątka zwycięstwa tureckiej armii republikańskiej nad wojskami greckimi pod Dumlupınar podczas wojny o niepodległość. Bitwa pod Dumlupınar była ostatnim starciem w trakcie tej wojny i trwała od 26 do 30 sierpnia 1922 roku. Walki toczyły się w okolicach Kütahyi.

11 Filmiki o turcji https://www.youtube.com/watch?v=uJ6yK6HdNJE&list=PL9299AD090EF632E0&index=33 https://www.youtube.com/watch?v=03OrBFEZgqU https://www.youtube.com/watch?v=a2UHe10QY4Q

12 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji 
Wykonały: Angelika Borowska i Patrycja Wołoch


Pobierz ppt "TURCJA Państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google