Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Państwa nad Morzem Śródziemnomorskim - Hiszpania

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Państwa nad Morzem Śródziemnomorskim - Hiszpania"— Zapis prezentacji:

1 Państwa nad Morzem Śródziemnomorskim - Hiszpania
AUTORZY: Sierańska Anika Skorbiłowicz Daria

2 HISZPANIA Flaga Hiszpanii Godło Hiszpanii STOLICA HISZPANII TO MADRYT

3 POŁOŻENIE HISZPANII W EUROPIE
POŁOŻENIE -Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą.

4 KLIMAT HISZPANII Klimat Hiszpanii jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Wynika to z ukształtowania terenu. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Jest to teren otoczony pasmami górskimi, w związku z czym nie dociera tam wilgotne powietrze i jest bardzo sucho. Występują duże amplitudy temperatur dziennych, jak i rocznych. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie. Średnie temperatury wynoszą 12 °C w styczniu i 25° w lipcu, roczna ilość opadów sięga 250 mm. Madryt, leżący na wysokości 660 m, ma średnie temp. 5 °C w styczniu i 24 °C w lipcu. Północ kraju jest terenem zdecydowanie wilgotnym. Występują tam spore opady, a temperatury są umiarkowane. Niewielkie amplitudy miesięczne wskazują na łagodne zimy (od 6 °C do 10 °C) i chłodne lata (średnio poniżej 22 °C). Obszar wybrzeża na wschodzie i południu kraju przejawia cechy klimatu śródziemnego z wpływem klimatu morskiego, im bardziej na południe tym bardziej gorący klimat. Jest to teren raczej suchy, z gorącym latem (ponad 22 °C) i łagodną zimą (od 6 °C na północno-wschodnim wybrzeżu do ponad 10 °C na południu).

5

6 W Hiszpanii mieszka 46 464 053 milionów ludzi (2014r.)
LUDNOŚĆ W Hiszpanii mieszka milionów ludzi (2014r.)

7 KRÓTKA HISTORIA Historia Hiszpanii. W swojej historii Hiszpania była podbijana przez wiele państw. W starożytności jej tereny zamieszkiwały ludy pochodzenia iberyjskiego, a później także celtyckiego (tzw. Celtyberowie). Następnie Hiszpania stanowiła część imperium rzymskiego. Po okresie panowania rzymian została podbita przez plemiona Wandali. Następnie została najechana przez ludy islamskie. Ich wypędzenie zapoczątkował pierwszy król Asturii. Następnie Hiszpania na kilka wieków dostała się pod panowanie Habsburgów. W okresie wojen napoleońskich stanowiła ważną część koalicji antyfrancuskiej. W latach trzydziestych XX stała się republiką rządzoną przez Francisco Franco. Od czasu upadku reżimu jest monarchią parlamentarną.

8 KRÓTKA HISTORIA Francisco Franco Król Habsburgów

9 CIEKAWE MIEJSCA Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli - gotycka katedra, powstała w Sewilli w miejscu meczetu zbudowanego przez muzułmańską dynastię Almohadów. Katedra jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie.

10 CIEKAWE MIEJSCA Casa Milà (La Pedrera) - znaczy Dom Mili - to budynek w Barcelonie powstały w latach Zaprojektował go i wykonał Antoni Gaudí dla przedsiębiorcy Pere Mili i Jego żony. Jest to najbardziej dojrzały i ostatni projekt "świecki" tego architekta. Casa Milá, jak pragnął sam Gaudí, miała być odpowiedzią na brak interesujących budynków w mieście. Ze względu na prezencję (budynek wygląda jak potężny skalny blok) barcelończycy przezwali go La Pedrera, co znaczy Kamieniołom.,

11 CIEKAWE MIEJSCA Akwedukt w Segowii - jest jednym z najważniejszych i najlepiej zachowanych reliktów rzymskiej obecności na półwyspie Iberyjskim. Jest też symbolem Segowii, uwiecznionym nawet na herbie miasta.

12 CIEKAWE MIEJSCA Plac Hiszpański w Sewili - wytyczony z okazji Wystawy Iberoamerykańskiej 1929 r. Plac Hiszpański zachwyca swoim rozmachem i różnorodnością stylów architektonicznych. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci Plac Hiszpański stanowił scenerię dla kilku znanych filmów, takich jak „Lawrence z Arabii” czy też „Gwiezdne Wojny – Epizod I: Mroczne Widmo” i „Gwiezdne Wojny – Epizod 2: atak Klonów”.

13 CIEKAWE MIEJSCA Casa Batlló – budynek znajdujący się przy Passeig de Gràcia 43 w Barcelonie, przebudowany w latach 1904–1906 przez Antoniego Gaudíego. Budynek jest bogato zdobiony, a na jego fasadę składają się liczne elementy nawiązujące do motywów zwierzęcych, takich jak: kości (forma balkonów), łusek (dach), rybie łuski (płytki pokrywające ściany). Ponadto łuskowany dach przypomina smoka, co nawiązuje być może do legendy o św. Jerzym i smoku, stanowiącej element narodowej tożsamości Katalończyków

14 CIEKAWE MIEJSCA Sagrada Familia - Świątynia Pokutna Świętej Rodziny – secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii o statusie bazyliki mniejszej, uważany za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku do dzisiaj jej nie skończono.

15 CIEKAWE MIEJSCA Santiago de Compostela - miejsce spoczynku Św. Jakuba Większego jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Od średniowiecza znany ośrodek kultu i cel pielgrzymek.

16 CIEKAWE MIEJSCA Alhambra - warowny zespół pałacowy w Grenadzie w andaluzyjskim regionie Hiszpanii, zbudowany w latach 1232–1273. Alhambra była ostatnim punktem oparcia Arabów w Hiszpanii.

17 CIEKAWE MIEJSCA Alkazar w Sewilli - sławny pałac królewski, którego początki sięgają XI w., kiedy rezydowali tutaj przedstawiciele kalifatu kordobańskiego. Zalicza się do najwspanialszych kompleksów pałacowych w Hiszpanii

18 CIEKAWE MIEJSCA Największą atrakcją turystyczną Hiszpanii jest Wielki Meczet w Kordobie, zwany po hiszpańsku La Mezquita, pochodzący z VIII w., wielokrotnie przebudowywany, służy obecnie za katedrę rzymskokatolicką diecezji Córdoba w Hiszpanii.

19 ROŚLINNOŚĆ HISZPANII Ze względu na ukształtowanie powierzchni i dość częste występowanie wysokich gór, stosunkowo powszechna jest flora alpejska w Hiszpanii. Przekracza to znacznie północną granicę zwykłego obszaru występowania na terenie Europy. Hiszpańskie pomarańcze Hiszpańskie winogrona

20 KUCHNIA HISZPAŃSKA Mimo rozpowszechnionej opinii, nie istnieje zestaw cech wspólnych obejmujących wszystkie regiony Półwyspu Iberyjskiego. W skład kuchni hiszpańskiej wchodzą zarówno potrawy o typowo śródziemnomorskim rodowodzie z południowego wybrzeża (kuchnia andaluzyjska), potrawy ludów pasterskich, jak i kuchnia wywodząca się z tradycji morskich (Galicja (Hiszpania)

21 KUCHNIA HISZPAŃSKA Popularny deser:
churros – paluszki z ciasta parzonego smażone w głębokim oleju, zazwyczaj podawane do kawy lub gorącej czekolady

22 KUCHNIA HISZPAŃSKA Popularna zupa:
gazpacho – chłodnik z pomidorów i papryki

23 KUCHNIA HISZPAŃSKA Popularne danie główne:
fabada – jednogarnkowa potrawa z Asturii, głównymi składnikami są fasola i duża ilość wędlin: chorizo, "morcilla", boczek

24 KUCHNIA HISZPAŃSKA Popularna potrawa barowa:
patatas bravas – ziemniaki pokrojone w kostkę, smażone w głębokim tłuszczu i polane sosem

25 KUCHNIA HISZPAŃSKA Popularna zakąska:
serranito – kanapka z gotowaną kiełbasą

26 ZNANI HISZPANIE Pablo Picasso (hiszpański malarz)
Rosalía de Castro (hiszpańska poetka i pisarka) Tomás Luis de Victoria (hiszpański kompozytor)

27 Źródła: wikipedia Google grafika Zadane.pl
Dziękujemy za uwagę Źródła: wikipedia Google grafika Zadane.pl


Pobierz ppt "Państwa nad Morzem Śródziemnomorskim - Hiszpania"

Podobne prezentacje


Reklamy Google