Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

informacje o autorze krzyżówka fiszki autokorektywne wg. Celestyna Freineta fragmenty utworu – główne postacie ciekawostki związane z książką oraz jej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "informacje o autorze krzyżówka fiszki autokorektywne wg. Celestyna Freineta fragmenty utworu – główne postacie ciekawostki związane z książką oraz jej."— Zapis prezentacji:

1

2 informacje o autorze krzyżówka fiszki autokorektywne wg. Celestyna Freineta fragmenty utworu – główne postacie ciekawostki związane z książką oraz jej bohaterami scenariusz zajęć

3 BOGACTWO WYOBRAŹNI I WDZIĘKU KUBUSIA PUCHATKA Lekcja z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej jest przeznaczona dla uczniów klasy drugiej, którzy przeczytali lekturę A. A. Milne pt. „Kubuś Puchatek” i rozpoczynają jej omawianie w zespole klasowym. Cele zajęć:  Rozpowszechnianie czytelnictwa wśród uczniów.  Kształtowanie wrażliwości estetycznej przez kontakt z twórczością dla dzieci.  Rozbudzenie zainteresowań twórczością A. A. Milne.  Mobilizacja do zdobywania i utrwalania wiedzy.

4  Przekazanie informacji dotyczących autora książki.  Rozwiązanie przez uczniów krzyżówki, jako krótkie sprawdzenie zapamiętanej treści utworu.  Uzupełnianie brakującymi wyrazami mruczanek Kubusia Puchatka – - praca z fiszkami autokorektywnymi wg. Celestyna Freineta. Ćwiczenie kształcące poprawną pisownię wybranych wyrazów z trudnościami ortograficznymi.  Wdrażanie do samokontroli za pomocą pracy z fiszkami autokorektywnymi wg. C. Freineta.  Kształcenie poprawnej pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Przebieg zajęć:

5  Czytanie ze zrozumieniem fragmentów teksu. Dopasowywanie do nich odpowiednich bohaterów książki.  Prezentacja ciekawostek związanych z książką oraz jej postaciami.

6

7 Alan Alexander Milne urodził się 18 stycznia 1882 r. w Londynie w Hartfield. Uczęszczał do Westminister School, a następnie do Trinity College w Cambridge, gdzie w 1903 roku ukończył matematykę. Po ukończeniu studiów A.A. Milne pracował jako pisarz, wtedy powstała parodia przygód Sherlocka Holmesa. W 1920 roku urodził się jego jedyny syn Christopher Robin (Krzyś). W 1921 roku Milne podarował swemu synowi na urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie - Kubusia Puchatka. Od tego właśnie momentu swój początek bierze historia Kubusia Puchatka. Przejęty narodzinami syna tata zabrał się do pisania dla niego książki. 14 października 1926 roku wydany został w Londynie,,Kubuś Puchatek'' ("Winnie the Pooh"), a w roku 1928,,Chatka Puchatka''.

8 W ten niecodzienny sposób powołane zostało do życia przyrodnie rodzeństwo Krzysia - Kubuś, Prosiaczek, Królik, Tygrysek i inni. Większość postaci występujących w,,Kubusiu Puchatku'' miało swoje pierwowzory w maskotkach Christophera. Kubuś był prezentem na pierwsze urodziny, Kłapouchy - prezentem gwiazdkowym, Prosiaczek - podarunkiem od sąsiada, Kangurzyca i Maleństwo pojawiły się w 1925 roku, Tygrys jeszcze później. Inne postacie są inspirowane zwierzętami, które mieszkały na farmie państwa Milne. Maskotki odbyły w roku 1947 roku podróż po USA, podczas której ubezpieczono je na 50 tys. dolarów. Do Wielkiej Brytanii wróciły Concordem w roku 1969, specjalnie z okazji wystawy prac Ernesta Sheparda, czołowego ilustratora książek o Kubusiu i jego przyjaciołach ze Stumilowego Lasu. Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 roku.

9

10 A.A. Milne ze swoim synkiem Krzysiem mały Krzyś zabawki Krzysia

11 1.Najmądrzejsza wśród ptaków 2.Przyjaciel Puchatka 3.Wziął wełniany serdaczek 4.Lubi marchewkę 5.Żona pana Kangura 6.Ktoś całkiem mały 7.Bohater naszej lektury Rozwiąż krzyżówkę: 1 2 3 4 5 6 7

12 Kubuś Puchatek taką sobie śpiewał pioseneczkę-mruczaneczkę: Dziwny jest niedźwiedzi......, Że tak bardzo lubi....., Bzyk - bzyk - bzyk, ram - pam - pam, Co to znaczy? Nie wiem sam. Gdyby..............były..............., Nisko na ziemi miałyby........, A że tak nie jest, oto przyczyna, Że się musimy na.........wspinać. Uzupełnij mruczankę Kubusia odpowiednimi wyrazami. Fiszka pracy ucznia Jeżeli słyszę bzykanie, to znaczy, że coś bzyka, a jedyny powód bzykania, jaki znam, to ten, że się jest pszczołą. Potem znów pomyślał dłuższą chwilę i powiedział: - A jedyny powód, żeby być pszczołą, to ten, żeby robić miód. Po czym wstał i powiedział: - A jedyny powód robienia miodu to ten, żebym ja go jadł. - I zaczął włazić na drzewo. Właził, właził coraz wyżej, coraz wyżej, a gdy sobie wreszcie wlazł na górę, prawie do połowy drzewa, taką sobie pioseneczkę-mruczaneczkę Miś zaśpiewał:

13 Fiszka samokontrolna Kubuś Puchatek taką sobie śpiewał pioseneczkę-mruczaneczkę: Dziwny jest niedźwiedzi ród, Że tak bardzo lubi miód, Bzyk - bzyk - bzyk, ram - pam - pam, Co to znaczy? Nie wiem sam. Gdyby Pszczoły były Niedźwiadkami, Nisko na ziemi miałyby chatki, A że tak nie jest, oto przyczyna, Że się musimy na drzewa wspinać.

14 Pewnego pięknego poranka Puchatek przydreptał na skraj Lasu, aby się przekonać, czy jego przyjaciel Krzyś interesuje się jeszcze trochę niedźwiadkami. Tego właśnie poranka przy śniadaniu (po prostu trochę marmolady lekko rozsmarowanej na plastrze czy dwóch miodu) Puchatek nagle ułożył nową piosenkę. Zaczynała się ona w ten sposób: Hejże.....! Niech Kubuś.........! Niechaj tyje, je i pije ! Czy przy środzie, czy przy wtorku On w miodowym jest.............. I niewiele o co dba, Gdy na nosie miodek ma ! Więc śpiewajcie wszyscy dzisiaj........... na cześć Puchatka-Misia,............. swe co nieco zje Za godzinę lub za dwie! Fiszka pracy ucznia Uzupełnij mruczankę Kubusia odpowiednimi wyrazami.

15 Fiszka samokontrolna Hejże ha! Niech Kubuś żyje! Niechaj tyje, je i pije ! Czy przy środzie, czy przy wtorku On w miodowym jest humorku. I niewiele o co dba, Gdy na nosie miodek ma ! Więc śpiewajcie wszyscy dzisiaj Hymn na cześć Puchatka-Misia, Który swe co nieco zje Za godzinę lub za dwie!

16 Kubuś kochany mały miś "wypchany puchem", mieszka w głębi Stumilowego Lasu wraz z Tygryskiem, Prosiaczkiem, Królikiem, Kłapouchym, Panem Sową, Kangurzycą i Maleństwem oraz, oczywiście, swoim drogim przyjacielem i doradcą Krzysiem. Głupiutki mały Puchatek jest tak naprawdę misiem o bardzo małym rozumku. Puchatek dba o szczęście wszystkich swoich przyjaciół. Szary i smutny z jasnoróżową kokardką na ogonku - jedynym kolorowym akcentem. Kłapouchy jest czarującym, melancholijnym osiołkiem. W rzeczy samej gdy przyjaciele wręczają Kłapouchemu coś miłego ten zazwyczaj mówi: "dziękuje za nic" lub coś podobnego, aby szczerze wyrazić swoje zrozumienie. Kłapouchy nie jest zbyt żwawy, ma dobre serce i zawsze jest wdzięczny za wszystko

17 Malutki Prosiaczek o łagodnym głosie jest bojaźliwym zwierzątkiem. Jest szczodry i oddany duchem, co sprawia, że swoim charakterem przeważa skromny wzrost. Ze swoimi różowymi uszkami, swetrem w czerwono-czarne paski i zimowym szalikiem na szyi, Prosiaczek jest skromny, zawsze gościnny i obdarzony bogatą wyobraźnią. Najmłodszy mieszkaniec Stumilowego Lasu, żyje razem z noszącą go w torbie mamą Kangurzycą. Tak jak jego dobry przyjaciel Tygrys, Maleństwo ma ogromne skłonności do "brykania" oraz absolutnie uwielbia swego prążkowanego kompana. Maleństwo nie pragnie niczego innego jak tylko zaimponować Tygrysowi i robić to, co Tygrys robi najlepiej.

18 Pomimo momentów nieustępliwości, Królik jest być może najmądrzejszym z całej paczki przyjaciół w Stumilowym Lesie. Często mianuje się przywódcą grupy. To właśnie Królik zawsze organizuje różne projekty. Królik jest czasem wybuchowy, szczególnie kiedy "bryknie" na niego Tygrys, ale pomimo tego jest jasne, że jest wiernym przyjacielem i posiada serce ze złota. Pan Sowa należy do starszyzny Stumilowego Lasu. Jest często wzywany przez Puchatka lub innych na pomoc, aby rozwiązać problem albo wyjaśnić sprawy. Słowa mądrości Sowy są czasem niewłaściwe, trudno się w nich połapać, ale jego przyjaciele zdają się tego nie dostrzegać. Uwielbia opowiadać historyjki.

19

20

21

22 W Winnipegu społecznymi siłami powstaje muzeum Kubusia Puchatka "Poohseum". Jak wiadomo pochodzący z Winnipegu szeregowiec Harry Colebourn w drodze na front podczas I Wojny Sw. kupił w White River, Ontario, malego niedzwiadka, którego nazwał "Winnie" od Winnipegu. Niedzwiadek znalazł się w londynskim ZOO, gdzie zetknał się z nim pisarz A.A. Milne i na jego wzór stworzył popularną postać swych ksiażek dla dzieci: "Winnie the Pooh". Jako główny eksponat w tym muzeum wystąpi owalny w kształcie olejny obraz E.H. Sheparda przedstawiający Kubusia Puchatka, który 16 listopada 2000 roku został zakupiony na aukcji Sotheby w Londynie za 110 tys. funtów, czyli ok. $280 tys. Kupującymi i biorącymi udział w licytacji przez telefon z pokoju w hotelu w Toronto byli Kenny Boyce, Hartley Richardson oraz Gail Asper. Jedyny znany obraz olejny brytyjskiego artysty E.H. Sheparda (1879-1976) p.t. "Kubuś Puchatek z Dzbankiem Miodu" Ernest Howard Shepard, Sussex 1971

23

24

25

26

27

28


Pobierz ppt "informacje o autorze krzyżówka fiszki autokorektywne wg. Celestyna Freineta fragmenty utworu – główne postacie ciekawostki związane z książką oraz jej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google