Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

II WOJNA SWIATOWA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "II WOJNA SWIATOWA."— Zapis prezentacji:

1 II WOJNA SWIATOWA

2 Największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 roku do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany.

3 Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Za datę rozpoczęcia wojny przyjmuje się 1 września 1939 roku – atak Niemiec na Polskę. 3 września przystąpiły do wojny Wielka Brytania i Francja.

4 Pierwszy etap wojny, nazywany wojną obronną Polski lub tradycyjnie w piśmiennictwie kampanią wrześniową, rozpoczął o godzinie 4:40 nalot na Wieluń.

5 W chwili wybuchu wojny Polska miała zawarty układ sojuszniczy z Francją z 1921 roku, układ sojuszniczy z Wielką Brytanią z 25 sierpnia 1939 roku oraz sojusz z Rumunią Niemcy były powiązane paktem antykominterno- wskim z Japonią i Włocha- mi, tzw. paktem stalowym z Włochami oraz układem z ZSRR z 23 sierpnia 1939 roku, który de facto dzielił Europę Środkową na strefy wpływów obu państw i dawał Niemcom wolną rękę w wojnie z Polską.

6 Formalnie wojna nabrała charakteru światowego z chwilą wypowiedzenia jej Niemcom przez Wielką Brytanię i Francję 3 września Wraz z Wielką Brytanią do wojny przystąpiły Indie i główne państwa Wspólnoty Brytyjskiej: Australia i Nowa Zelandia, ZPA i Kanada. Oficjalnie po stronie Niemiec do wojny nie przyłączyły się na tym etapie jednak ani Włochy, ani Japonia. Neutralność zachowały Węgry i Rumunia. Do niemieckiego ataku na Polskę przyłączyła się natomiast Słowacja

7 17 września bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę również Armia Czerwona. Atak ten złamał polsko-sowiecki pakt o nieagresji z 1932 roku, który miał obowiązywać do 1945 roku, jednak nie wywołał ze strony rządu polskiego wypowiedzenia wojny.

8 12 września na posiedzeniu Rady Najwyższej Sprzymierzonych w Abbeville Francja i Wielka Brytania postanowiły, że nie udzielą Polsce realnej, wojskowej pomocy. Francuskie dywizje wycofały się więc za umocnienia Linii Maginota, podczas gdy przysłany na kontynent Brytyjski Korpus Ekspedycyjny stał bezczynnie na granicy francusko-belgijskiej. Stan ten trwał aż do maja 1940 roku.

9 Polscy żołnierze idący do radzieckiej niewoli.

10

11 II wojna światowa miała tragiczne skutki dla obywateli państw biorących udział w wojnie. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie prawie 33 miliony ludzi.

12

13 "Jest jedna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna. Tą rzeczą jest honor.", Józef Beck

14 Krótkie podsumowanie Działania wojenne podczas II wojny światowej trwały 6 lat i odbywały się w Europie, Afryce, Azji, na wyspach Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego. Uczestniczyło w nich 61 państw. W II wojnie światowej zginęło ok. 50 mln ludzi, a około 35 mln zostało rannych. Straty materialne tylko w Europie wyniosły 260 mld dolarów( w tym w Polsce-50 mld). Wśród wszystkich krajów koalicji antyfaszystowskiej Polska poniosła największe straty osobowe (22,8% ogółu ludności) i materialne (38% majątku narodowego).Wskaźnik strat biologicznych Polski był najwyższy w Europie: wyniósł 220 osób na 1000 mieszkańców. Najważniejszym wynikiem II wojny światowej było rozbicie faszyzmu i utworzenie imperium radzieckiego. Nastąpiło też osłabienie systemu kapitalistycznego. Jedynym państwem, które wzmocniło swoją pozycję w świecie kapitalistycznym były USA. Następstwem II wojny światowej był całkowity rozpad systemu kolonialnego i powstanie państw tzw. Trzeciego Świata. Zasadniczym zmianom uległa polityczna mapa świata. Przy poparciu ZSRR siły lewicy społecznej przejęły władzę w Polsce, Czechosłowacji, Rumunii ,Bułgarii, Jugosławii, Albanii, na Węgrzech , w Wietnamie, Korei Północnej i Chinach, tworząc blok komunistyczny.

15 Prezentację przygotowała Paulina Ratajczak uczennica kl
Prezentację przygotowała Paulina Ratajczak uczennica kl. II b gimnazjum nauczania uzupełniającego


Pobierz ppt "II WOJNA SWIATOWA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google