Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykorzystanie terapii czaszkowo-krzyżowej w eliminacji tików nerwowych. dr n. med. Henryk Dyczek 2015.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykorzystanie terapii czaszkowo-krzyżowej w eliminacji tików nerwowych. dr n. med. Henryk Dyczek 2015."— Zapis prezentacji:

1 Wykorzystanie terapii czaszkowo-krzyżowej w eliminacji tików nerwowych.
dr n. med. Henryk Dyczek 2015

2 Tiki nerwowe Tiki zaliczane są do jednych z wielu rodzajów ruchów mimowolnych. Opisywane są jako impulsywne, nie dające się kontrolować, niezależne od woli, powtarzalne skurcze określonych mięśni bądź całych ich grup. Nie ma możliwości ich powstrzymania czy zahamowania (czynności przymusowe) a co ważne mają charakter nawracający. Występują częściej u płci męskiej. Tiki w znaczący sposób różnią się co do częstości, długości i nasilenia trwania.

3 Jak powstają tiki nerwowe i jak je dzielimy
W chwili obecnej wyróżniamy tiki: proste, złożone, nieokreślone, przemijające i przewlekłe. Dzielimy je także na motoryczne (ruchowe) oraz wokalne (głosowe). Powstawanie tików nerwowych jest wynikiem wielu czynników, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę mózgu. Wyróżniamy tutaj: zaburzenia w przewodnictwie nerwowym, zbyt niski poziom serotoniny oraz noradrenaliny we krwi, nadaktywność ze strony układu dopaminergicznego, różnego rodzaju urazy, niedobór magnezu oraz witaminy B6 a także aktywację receptora glutaminy NMDA.

4 Co wyzwala i nasila tiki nerwowe
Tiki nerwowe nasilane i wyzwalane są przez różnego rodzaju czynniki. Wykazano, iż duży wpływ ma na to dieta. Należy unikać dużych ilości kofeiny, tytoniu, alkoholu, czekolady, gazowanych napojów oraz przetworów mlecznych i mleka. Kluczową rolę odgrywa także sen, wypoczynek, aktywność fizyczna oraz relacje z innymi osobami (w domu, szkole, pracy). Znaczącą rolę odgrywają także emocje. Badania naukowe pokazują, iż dotyczy to nie tylko emocji pozytywnych (radość, zauroczenie, spokój, opanowanie itp.) ale także negatywnych (lęk, napięcie, stres, hałas, rozdrażnienie, nerwowa atmosfera, zmęczenie itp.). Zbyt długa praca przy komputerze, gry komputerowe oraz wszelkiego rodzaju infekcje wirusowe i bakteryjne mogą być również przyczyną wyzwolenia bądź nasilenia tików nerwowych. Szczególną uwagę należy zwrócić na środki chemicznie stosowane do higieny osobistej i do zachowania czystości w domu.

5 Leczenie choroby tikowej opiera się na stosowaniu następujących terapii oraz leków
Neuroleptyki (pod okiem i stałą kontrolą lekarską) Toksyna botulinowaLeki, których rolą jest wypłukiwanie dopaminy (neuroprzekaźnika) z zakończeń presynaptycznych Leki blokujące kanał wapniowy Terapia psychologiczna, nauka kontroli emocji (pozytywnych oraz negatywnych) Leki przeciwdepresyjne oraz wiele innych środków farmakologicznych dostosowanych do stanu pacjenta Pamiętajmy, iż nigdy nie należy oceniać ludzi po zachowaniu i wykonywanych przez nich gestach.

6 EPIKRYZA Pacjent lat 13. Tiki nerwowe z mruganiem.
Wpierw pojawiło się chrząkanie, a później tiki. Urodzony z pomocą cięcia cesarskiego, zapalenie płuc. Ilość punktów w skali AGPAR 9/10. Łatwo się obijał jako dziecko. Wrażliwy. W wieku 3 lat uderzył głową o beton. Leczony: Od 3 lat HALOPERIDOL 0.25; 3 rano i 3 wieczorem

7 Zab. 1 Wykonano: Terapia czaszkowo-krzyżowa UWAGA
Bardzo duże naprężenia w rejonie potylicy.

8 Zab. 2 – 4 (w odstępach jednotygodniowych) Rodzic: bez zmian
Komentarz: Przez przypadek zauważyłem, że matka pacjenta również ma tiki, ale niezmiernie rzadko. Zaniepokojony brakiem poprawy zapytałem pacjenta, czy on czuje jak zbliża się tik. Odpowiedział pozytywnie. Zaprosiłem pacjenta do współpracy i zaproponowałem, aby jako zadanie domowe świadomie nie dopuszczał do pojawiania się tików. Wykonano: Terapia czaszkowo-krzyżowa UWAGA Bardzo duże naprężenia w rejonie potylicy.

9 Zab. 5 (po 3 miesiącach) Rodzic: kosmiczna poprawa, minimum 50%
Zab. 5 (po 3 miesiącach) Rodzic: kosmiczna poprawa, minimum 50%. Odstawiliśmy leki stopniowo w okresie 2 m-cy. Jak nie bierze leków to bardziej sprawny intelektualnie nie śpi w dzień) Wykonano: Terapia czaszkowo-krzyżowa UWAGA Zmniejszone naprężenia w rejonie potylicy.

10 Wnioski Trudno jednoznacznie określić, co było spowodowało poprawę z zdrowiu pacjenta? Czy była to terapia czaszkowo-krzyżowa? Czy też rzetelna współpraca pacjenta? Ze względu na to, że tiki nerwowe są wyjątkowo trudne do usunięcia, osiągnięty postęp jest godny uwagi.


Pobierz ppt "Wykorzystanie terapii czaszkowo-krzyżowej w eliminacji tików nerwowych. dr n. med. Henryk Dyczek 2015."

Podobne prezentacje


Reklamy Google