Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku"— Zapis prezentacji:

1 Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku
Szkolenie biblioteczne

2 Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku
Włocławek ul. Mechaników 3 Wypożyczalnia tel , wew. 61 Czytelnia tel , wew. 62 Godziny otwarcia: poniedziałek – 15.30 wtorek – piątek – (po godzinie wejście do biblioteki bocznymi drzwiami, od strony czytelni. Czynna tylko czytelnia, ale można zwracać i wypożyczać książki) sobota – (tylko w czasie zjazdów na studiach niestacjonarnych)

3 Biblioteka PWSZ Wypożyczalnia: Czytelnia:
zapisy czytelników do biblioteki, wypożyczanie i rezerwacja książek, przyjmowanie zwrotów, przedłużanie terminu zwrotu, możliwość korzystania z Internetu udostępnianie na miejscu książek i czasopism wypożyczanie materiałów na zajęcia udzielanie informacji bibliotecznych

4 Karta biblioteczna Elektroniczna legitymacja studencka jest jednocześnie kartą biblioteczną, dzięki której czytelnicy uzyskują prawo do korzystania z wypożyczalni. Aby zapisać się do biblioteki należy zgłosić się do wypożyczalni z legitymacją w celu jej zarejestrowania. Przy rejestracji legitymacji należy przedłożyć dowód osobisty oraz wypełnić zobowiązanie do przestrzegania regulaminu (druk pobierany w bibliotece).

5 Wypożyczanie książek Na każdą zamawianą książkę należy złożyć czytelnie wypełniony rewers (rewersy znajdują się przy każdym stanowisku z dostępem do katalogu komputerowego) Rewersy na książki znajdujące się w wypożyczalni są realizowane natychmiast. Rewersy na książki przechowywane w magazynie są realizowane o każdej pełnej godzinie zegarowej między godziną 8.00 a 15.00, od poniedziałku do piątku. Realizacja rewersów złożonych po godz odbywa się następnego dnia, z wyjątkiem rewersów złożonych po godz w piątek, których realizacja następuje w poniedziałek. Termin odbioru książek zamawianych z magazynu wynosi 3 dni.

6 Niewypełniony rewers

7 Wypożyczanie książek, zwrot, przedłużanie terminu zwrotu
Student pierwszego roku studiów w PWSZ może jednorazowo wypożyczyć nie więcej niż 5 książek na okres 1 miesiąca. Termin zwrotu wypożyczonej książki można przedłużyć, jedynie w przypadku, kiedy żaden z czytelników nie złożył na nią zamówienia. Czytelnik jest zobowiązany złożyć wniosek o przedłużenie wypożyczenia najpóźniej w dniu upływu ustalonego terminu. W przypadku niedotrzymania przez czytelnika terminu zwrotu wypożyczonej książki biblioteka pobiera opłatę w wysokości 0,20 zł od książki za każdy dzień zwłoki.

8 Korzystanie z czytelni odbywa się przy zachowaniu następujących zasad:
w czytelni należy zachować ciszę, niedozwolone jest używanie telefonów komórkowych, spożywanie posiłków i picie napojów; okrycia wierzchnie, torby, plecaki itp. należy pozostawić poza pomieszczeniami czytelni; korzystający z czytelni jest zobowiązany każdorazowo pozostawić u dyżurującego bibliotekarza dokument potwierdzający tożsamość oraz wpisać się do zeszytu odwiedzin czytelni; korzystający z czytelni mają wolny dostęp do księgozbioru podręcznego; książki i inne materiały wnoszone do czytelni należy zgłaszać bibliotekarzowi w celu ich rejestracji; przed opuszczeniem czytelni, czytelnik zwraca materiały biblioteczne, z których korzystał i otrzymuje pozostawiony dokument; książki i archiwalne numery gazet i czasopism przechowywane w magazynie należy zamówić z jednodniowym wyprzedzeniem.

9 Korzystanie z Internetu:
Korzystanie z Internetu jest bezpłatne. Maksymalny czas korzystania z Internetu wynosi 1 godzinę. Można go wydłużyć, jeżeli nie ma zainteresowania ze strony innych użytkowników. Każdy użytkownik jest zobowiązany do pozostawienia legitymacji studenckiej lub innego dowodu tożsamości u dyżurującego bibliotekarza. Przed opuszczeniem stanowiska komputerowego należy uzupełnić wpis w książce odwiedzin. Internet może być wykorzystywany wyłącznie do celów edukacyjnych i naukowo dydaktycznych. Zabrania się: instalowania, wgrywania programów i plików do komputerów; zmian ustawień w komputerze; uruchamiania i przeglądania stron o charakterze pornograficznym, propagujących przemoc, obraźliwych i niezgodnych z prawem; gier, zabaw i rozmów czatowych. Dyżurujący bibliotekarz ma prawo kontrolować użytkownika podczas korzystania z Internetu

10 Krótka instrukcja wyszukiwania książek w katalogu komputerowym programu „Sowa 2”
Korzystając z zakładek na dole ekranu należy uporządkować katalog według jednej z możliwości: tytuł, nazwisko i imię lub hasło przedmiotowe.

11 W polu Szukaj u góry ekranu wpisać odpowiednio nazwisko i imię autora, tytuł bądź hasło przedmiotowe i potwierdzić klikając Szukaj lub klawisz Enter. Hasło przedmiotowe odzwierciedla zbliżoną treść dokumentu. Może składać się z pojedynczych określeń (np. socjologia, administracja) lub złożonych z określnikami (np. psychologia – podręcznik akademicki, Polska - kultura). Szukaj Sygnatury W wyniku wyszukiwania otrzymujemy listę dokumentów uporządkowanych alfabetycznie według wybranego kryterium. Opis rozpoczynający listę zostaje podświetlony na niebiesko.

12 Kowalski Jan Sygnatury 2004 Kowalski J. 01.10 13
Na każdą znalezioną książkę należy wypełnić rewers, wpisując nazwisko i imię autora pozycji, tytuł, datę wydania oraz sygnatury. Sygnatura jest cyfrowym lub cyfrowo-literowym znakiem określającym miejsce przechowywania dokumentu w zbiorach bibliotecznych, wpisywanym w prawym, górnym rogu rewersu. , Kowalski Jan Sygnatury Izdebski Hubert Administracja publiczna : zagadnienia... 2004 Kowalski J. 01.10 13 Uwaga ! Książki oznaczone w katalogu sygnaturą - Czytelnia dostępne są tylko na miejscu.

13 Wydawnictwo seryjne Aby przejrzeć zawartość serii należy kliknąć na kwadracik. Wówczas otwiera się lista wszystkich tytułów wchodzących w jej skład. W celu uzyskania pełnego opisu dokumentu należy go podświetlić jednym kliknięciem. Opis wraz z sygnaturami pojawia się automatycznie w szarym polu na dole ekranu. Przy niektórych opisach książek w prawym górnym rogu można znaleźć mały żółty kwadrat. Informuje on, że dana pozycja wchodzi w skład tzw. serii wydawniczej.

14 Bazy danych dostępne w bibliotece
Bankowość * Finanse * Samorząd – Wiedza on-line Bazy EBSCO PUBLISHING Ibuk – czytelnia internetowa on-line LEX Polski Serwer Prawa

15 "Miesięcznik Finansowy BANK", "Nowoczesny Bank Spółdzielczy",
Program "Bankowość * Finanse * Samorząd - Wiedza on-line został zorganizowany przez Związek Banków Polskich i Wydawnictwo Centrum Prawa Bankowego i Informacji. Zapewnia on bezpłatny dostęp do elektronicznych wersji czasopism o tematyce: bankowość, finanse, administracja samorządowa (wydania bieżące oraz wieloletnie archiwum): "Miesięcznik Finansowy BANK", "Nowoczesny Bank Spółdzielczy", "Europejski Doradca Samorządowy", "Finansowanie Nieruchomości", "Kurier Finansowy". Program jest niepowtarzalną okazją połączenia edukacji z praktyką i dotarcia do wiedzy wybitnych specjalistów, analityków, przedstawicieli biznesu, nauki i polityki gospodarczej. W pismach znajdują się informacje z pierwszej ręki, obszerne komentarze dotyczące bieżących wydarzeń w Polsce i na świecie, wywiady poświęcone kluczowym, współczesnym problemom i wiele innych specjalistycznych materiałów. Pracę z tekstem ułatwia możliwość archiwizowania, wyszukiwania, zaznaczania, robienia notatek oraz drukowania wybranych fragmentów.

16 Aby móc wygodnie korzystać z tej bogatej, specjalistycznej wiedzy w programie wystarczy zarejestrować się na stronie:   Uwaga! Prosimy wszystkich studentów, aby w najbliższym czasie zarejestrowali się w tym programie. Informacja z przypomnieniem zostanie wysłana na konto .

17 Światowe zasoby naukowe rejestrowane przez bazę danych EBSCO PUBLISHING
Bazy EBSCO dostępne są bezpłatnie dzięki zgłoszeniu Biblioteki PWSZ do projektu realizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pakiet EBSCO obejmuje kilkanaście baz zawierających czasopisma naukowe i inne publikacje w języku angielskim, które dotyczą m.in. nauk społecznych, humanistycznych, ekonomicznych, medycznych, technicznych oraz psychologii czy rolnictwa. Bazy dostępne są na stronie (tylko na komputerach znajdujących się w bibliotece). Szczegółowa instrukcja korzystania z bazy znajduje się w czytelni.

18 Czytelnia internetowa on-line IBUK
Ibuk jest bazą oferującą dostęp do publikacji (głównie książek) w postaci elektronicznej. Czytanie książek w IBUK LIBRA umożliwia dedykowane oprogramowanie, dzięki któremu wejście do udostępnionych publikacji odbywa się przez przeglądarkę WWW, niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego, bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji. Zalecane używanie aktualnej wersji Google Chrome, Mozilla Firefox lub Safari. Uruchomienie programu wymaga włączonej obsługi Javascript oraz Cookies.

19 Dostęp do Ibuka 1.      Dostęp do publikacji z sieci uczelnianej na stronie:     Za pierwszym  razem by uzyskać pełen dostęp do publikacji należy się zarejestrować podając swój adres oraz hasło. Następnym razem wystarczy się zalogować: w miejscu login podając adres poniżej swoje hasło. Po zalogowaniu przechodzimy do katalogu. Książki możemy wybierać wg kategorii. Klikając ikonkę książki przy tekście przechodzimy do opcji czytania.  Czytanie umożliwia panel znajdujący się po prawej stronie – np. strzałki służą do zmiany stron, literki AA powiększają tekst, lupa pozwala znaleźć określone zagadnienie.     2.      Dostęp do publikacji spoza sieci uczelnianej na stronie:   Aby móc korzystać z bazy spoza sieci uczelni należy przyjść do biblioteki i odebrać unikalny PIN do zdalnego logowania – opcja dla posiadaczy kont bibliotecznych, jeśli ktoś chciałby skorzystać z tej opcji, a nie jest zapisany do biblioteki – musi się zapisać.

20 LEX Polski Serwer Prawa
Serwis Lex zawiera wiadomości o ustawach, rozporządzeniach, nowelizacjach ustaw, kodeksie cywilnym, karnym, pracy oraz inne najnowsze informacje z dziedziny prawa. W Lexie można znaleźć wszystkie „Dzienniki Ustaw”, „Monitory Polskie”, dzienniki wojewódzkie, orzecznictwo, piśmiennictwo i pisma urzędowe. Poza tym serwis umożliwia dostęp do wielu czasopism z dziedziny prawa w wersji elektronicznej. Serwis polecany jest szczególnie studentom kierunku Administracja. Dostęp do Lexa tylko poprzez komputery znajdujące się w bibliotece, na stronie

21 Strona Internetowa www.psww.pl
Na stronie Internetowej Uczelni w zakładce „Biblioteka” oprócz najważniejszych informacji dotyczących Biblioteki znajduje się także dostęp do katalogu księgozbioru w postaci elektronicznej.

22 Instrukcja obsługi katalogu on-line
Katalog on-line umożliwia przegląd księgozbioru biblioteki oraz wyszukiwanie poszczególnych pozycji. Oznacza to, że bez przychodzenia czy dzwonienia można sprawdzić, czy w naszym księgozbiorze znajduje się poszukiwana książka. Formularz zapytań umożliwia szukanie wg m.in.: Autora Tytułu Hasła przedmiotowego

23 Zamawianie i rezerwowanie on-line
Katalog on-line umożliwia zdalne zamawianie i rezerwowanie książek. Oznacza to, że po godzinach pracy biblioteki oraz w dni zamknięcia (niedziela, święta), z każdego komputera z dostępem do Internetu można zarezerwować lub zamówić książkę. W katalogu on-line czytelnik może zarezerwować egzemplarz książki dostępny w danej chwili w Bibliotece. Rezerwacja zawsze dotyczy egzemplarza o konkretnym numerze inwentarzowym nawet, jeśli czytelnik nie zna tego numeru. Zarezerwowanie egzemplarza powoduje, że jest on niedostępny dla innych czytelników, pomimo, że nadal znajduje się w Bibliotece. Jeżeli w Wypożyczalni nie ma żadnego dostępnego egzemplarza danej książki, czytelnik może taką książkę zamówić. Zamówienie jest równoznaczne z zapisaniem się czytelnika do kolejki oczekujących na dany tytuł. Jeśli w Bibliotece pojawi się egzemplarz danego tytułu, to zostanie on automatycznie zarezerwowany dla pierwszego z oczekujących czytelników. Rezerwacja – tylko książki dostępne w bibliotece Zamówienie – tylko książki wypożyczone Pamiętaj! Zamawianie i rezerwowanie działa tylko w katalogu on-line, poza godzinami pracy biblioteki.

24 Aby zarezerwować lub zamówić książkę należy po wyszukaniu jej w katalogu kliknąć na opcję: Zarezerwuj egzemplarz lub Zamawiam wydanie. Pojawi się wtedy strona logowania, na której należy wpisać następujące dane: Identyfikator/Login: adres czytelnika podany w Bibliotece przy zapisie (w przypadku studenta jest to adres konta uczelnianego: nr Hasło: tworzone wg algorytmu: ddmmXXXX, gdzie dd - to dzień urodzin dwucyfrowo, mm - miesiąc, XXXX - pierwsze cztery litery nazwiska.   Uwaga: Ze względów bezpieczeństwa, po pierwszym zalogowaniu do katalogu on-line zalecana jest zmiana hasła!   Odwołanie Rezerwacji/Zamówienia Jeżeli użytkownik Biblioteki postanowi zrezygnować z rezerwacji lub zamówienia, po wejściu na swoje konto wybiera opcję: Rezerwacje – następnie przycisk Rezygnuję. Zamówienia – następnie przycisk Rezygnuję.   Po dokonaniu każdej z operacji należy pamiętać o wylogowaniu się ze swojego konta.  Na odbiór zarezerwowanej książki masz 3 dni robocze! 

25 Przedłużanie terminu zwrotu książek w katalogu on-line
  Przedłużanie terminu zwrotu książek zwane prolongowaniem pozwala na samodzielne przesunięcie terminu zwrotu książek wcześniej wypożyczonych o 30 dni (pod warunkiem, że inny czytelnik nie złożył zamówienia na dany tytuł). Funkcja działa po wcześniejszym zalogowaniu czytelnika na jego indywidualne konto. Dla książek przetrzymanych funkcja prolongaty jest zablokowana.

26 Dziękujemy za udział w szkoleniu
Dziękujemy za udział w szkoleniu. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do biblioteki.


Pobierz ppt "Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku"

Podobne prezentacje


Reklamy Google