Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Postaci śmierci w tekstach literackich i ikonograficznych różnych epok.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Postaci śmierci w tekstach literackich i ikonograficznych różnych epok."— Zapis prezentacji:

1 Postaci śmierci w tekstach literackich i ikonograficznych różnych epok.

2 Najstarsze postaci śmierci wypracowane w starożytności przetrwały i istnieją we współczesnych tekstach kultury.

3 Śmierć Grecki bóg Tanatos, brat Snu, czyli Hypnosa Apokalipsa – Jeździec na trupio bladym koniu

4 Źródła motywu Tanatos młodzieniec; czarne skrzydła; odwrócona, zgaszona pochodnia; przychodzi podczas snu. ( MITOLOGIA GRECKA ) Jeździec Apokalipsy trupio blady koń; jest mu poddana ziemia. ( BIBLIA – APOKALIPSA ŚW. JANA )

5 Hypnos i Tanatos Malowidło na wazie czerwonofigurowej z ok. 500 roku p.n.e. Zwłoki Sarpedona unoszone z pola bitwy pod Troją przez Sen (Hypnos) i Śmierć (Tanatos)

6 Źródła motywu ( NOWY TESTAMENT – Objawienie św. Jana, rozdział 6, werset 8 ) I widziałem, a oto siwy koń, a temu, który na nim siedział, było na imię Śmierć, a piekło szło za nim; i dano im władzę nad czwartą częścią ziemi, by zabijali mieczem i głodem, i morem, i przez dzikie zwierzęta ziemi.

7 Jeździec Apokalipsy Albrecht Dürer Czterej jeźdźcy Apokalipsy

8 Hypnos i Tanatos Sen uczy umierać Jan Kochanowski Do snu (renesans): Śnie, który uczysz umierać człowieka I okazujesz smak przyszłego wieka, Uśpi na chwilę to śmiertelne ciało, A dusza sobie niech pobuja mało!

9 Hypnos i Tanatos Omdlenie senne – metafora śmierci Kazimierz Przerwa-Tetmajer Nie wierzę w nic... (Młoda Polska) i jedno mi tylko zostało pragnienie Nirwany, w której istność wynurza się cała w bezwładności, w omdleniu sennym, tajemniczym i nie czując przechodzi z wolna w nieistnienie

10 Hypnos i Tanatos Sen oswaja ze śmiercią Bruno Schulz Sanatorium Pod Klepsydrą (dwudziestolecie międzywojenne) W Sanatorium Pod Klepsydrą zmarły ojciec narratora śpi.

11 Antropomorfizacja śmierci Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią – (średniowiecze) Uźrzał człowieka nagiego, Przyrodzenia niewieściego, Obraza wielmi skaradnego. Chuda, blada żołte lice Lści się jako miednica; Z oczu płynie krwawa rosa; Przewiązała głowę chustą Jako samojedź krzywousta; (...)

12 Śmierć – szkielet XVI-wieczne tańce śmierci (przykład: jedna z grafik H. Holbeina)

13 Śmierć jako młoda kobieta Jacek Malczewski Śmierć (Młoda Polska)

14 Neil Gaiman – komiks Sandman Postaci śmierci w literaturze fantasy

15 Jacek Kaczmarski – Requiem Rozbiorowe Sen wieczny metaforą śmierci I ty spokojnie śpij, bezkształtny tłumie Analfabetów o zwichniętych karkach, Którego grozy nigdy nie zrozumie Mędrzec, wojownik skazaniec ni zdrajca. Śpij, boś też myślał, walczył i też zdradzał;(...) Śpij wstrzymywany dobrem, gnany złem Requiem

16 Wisława Szymborska O śmierci bez przesady Uosobienie śmierci W nasze rozmowy o planach na jutro Wtrąca swoje ostatnie słowo nie na temat (...) Zajęta zabijaniem, Robi to niezdarnie, Bez systemu i wprawy Jakby na każdym z nas uczyła się dopiero

17 Postaci śmierci w literaturze fantasy Terry Pratchett – cykl o Świecie Dysku Śmierć – synteza, nawiązanie do XIV i XV w., płaszcz, miecz i kosa, biały koń. Figurka stworzona na podstawie cyklu.


Pobierz ppt "Postaci śmierci w tekstach literackich i ikonograficznych różnych epok."

Podobne prezentacje


Reklamy Google