Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYTUACJE KRYZYSOWE W SZKOLE Procedury działań (czyli jak postępować ?)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYTUACJE KRYZYSOWE W SZKOLE Procedury działań (czyli jak postępować ?)"— Zapis prezentacji:

1 SYTUACJE KRYZYSOWE W SZKOLE Procedury działań (czyli jak postępować ?)

2 Definicja sytuacji k ryzys owej SYTUACJA KRYZYSOWA to każde, zwłaszcza niespodziewane, niekorzystne wydarzenie o szerokim zasięgu w otoczeniu organizacji lub w niej samej. P. Lignar

3 S ytuacje kryzysowe To również niespodziewane sytuacje, które dezorganizują dotychczasowy porządek lub zaburzają równowagę psychiczną człowieka.

4 Sytuacje kryzysowe w szkole wymiar jednostkowy wymiar organizacyjny

5 Kryzys nie pojawia się znikąd… patologia w rodzinie przemoc wśród nastolatków niekompetencja kadry pedagogicznej przemoc instytucjonalna w oświacie zdarzenia losowe

6 Szkoła w sytuacji kryzys owej Gwałtowna śmierć pracownika lub klienta, ciężkie zranienia lub uszkodzenia ciała na terenie szkoły lub w niej samej. Wypadek w pracy, pożar, atak terrorystyczny. Wymuszenia, narkotyki, porachunki, podpalenie. Katastrofy naturalne.

7 Jak jest… 1. W sytuacji kryzysowej stres i silna potrzeba jego redukcji są przyczyną 75% błędów w postępowaniu. 2. Brak przygotowania stanowi przyczynę lekceważenia zaistniałej sytuacji. 3. Błędy w komunikacji są powodem jej uproszczenia i tym samym prowadzą do niezrozumienia. (nie wiemy o co pytać)

8 Jak być powinno… Zarządzanie w sytuacji kryzysowej spoczywa na Dyrektorze szkoły. Jednak wychowawcy klas, nauczyciele, pracownicy administracyjni są jednakowo odpowiedzialni za bezpieczeństwo w szkole.

9 Procedura postępowania 1. Należy stworzyć modelowy plan działania w sytuacjach różnych ! 2. Ustalić kto odpowiada za działania i będzie podejmował krytyczne decyzje ! 3. Jak i skąd pozyskać zasoby niezbędne do natychmiastowej reakcji ? 4. Co robić ? 5. Jakie działania należy podjąć natychmiast i kto je wykona ?

10 Procedura postępowania c.d. Poniżej 3 przykłady różnego postępowania w sytuacjach kryzysowych. 1/dyrekcja 2/wychowawcy 3/nauczyciele dyżurujący 4/pracownicy administracyjni. Apteczki w szkole znajdują się w sali nr 18, w pokoju nauczycielskim i w pomieszczeniu socjalnym dla pracowników. Pierwszej pomocy, udziela osoba najbliższa zdarzeniu.

11 Działania… 1. Reaguj błyskawicznie i zdecydowanie 2. Trzymaj nerwy na wodzy 3. Pokaż, że kontrolujesz sytuację, wówczas zapobiegniesz panice w swoim otoczeniu 4. Nie stawiaj diagnozy za lekarza 5. Udziel pierwszej pomocy 6. Wezwij odpowiednie służby 7. Powiadom najbliższych o zajściu

12 SYTUACJA 1 - POŻAR - ewakuację szkoły sygnalizują 3x30sek. dzwonki, - uczniowie pozostawiają rzeczy, ustawiają się w pary i idą do najbliższego wyjścia ze szkoły, - nauczyciel zabiera z sobą dziennik, przed wyjściem z klasy wyłącza urządzenia elektryczne z sieci, zamyka okna, a po wyjściu drzwi, - wszyscy zbierają się na boisku szkolnym lub placu przed szkołą, ustawiają się w dwuszeregu, nauczyciele sprawdzają stan uczniów obecnych i nieobecnych, - w międzyczasie wzywa się straż pożarną 998.

13 Nigdy nie idź w stronę dymu, nie staraj się zobaczyć co się pali, gasić na własną rękę, czy otwierać okna i wietrzyć. Jeżeli płomienie odetną drogę do wyjścia, pamiętaj o zasadzie CO² przy podłodze jest jego najmniejsze stężenie, połóż się i czekaj na pomoc, oddychanie może ułatwić kawałek materiału nasączony wodą.

14 SYTUACJA 2 – WYPADEK W OKOLICACH SZKOŁY 1. Należy odizolować/usunąć z miejsca wypadku uczniów. 2. Zabezpieczyć i odpowiednio oznaczyć miejsce zdarzenia. 3. Wezwać odpowiednie służby. 4. Udzielać pierwszej pomocy.

15 SYTUACJA 2 c.d. Na pobliskiej drodze wywróciła się ciężarówka z toksyczną substancją. Uczniowie zaczynają skarżyć się na bóle głowy, nudności, w końcu wymioty, słabną. 1. Odizolować dopływ toksyn do pomieszczeń szkolnych, zamknąć okna, uszczelnić drzwi, nie wpuszczać nikogo z zewnątrz. 2. Wezwać pomoc.

16 SYTUACJA 3 – ZGON Człowiek upada, wzywamy kogoś do pomocy. Udzielamy pierwszej pomocy. Dzwonimy po pogotowie 999. Zabezpieczamy dopływ tlenu rozpędzając gapiów, izolując uczniów. Nie przestajemy resuscytować do przyjazdu karetki pogotowia (złote 2 minuty).

17 SYTUACJA 3 c.d. – USZKODZENIE CIAŁA Udzielamy pierwszej pomocy zgodnie z zasadą pomóc, a nie zaszkodzić. Dzwonimy po pogotowie 999. Zabezpieczamy dopływ tlenu, izolujemy gapiów. Opatrujemy rany, złamania, krwotoki zgodnie z zasadą pierwszej pomocy.

18 nie bagatelizujemy urazu, nie pozwalamy osobie podszkodowanej przemieszczać się, wzywamy pomoc, zachowujemy spokój, polegamy na swojej wiedzy i umiejętnościach.

19 Przygotowała: K. Kowalska Bądkowo, dn


Pobierz ppt "SYTUACJE KRYZYSOWE W SZKOLE Procedury działań (czyli jak postępować ?)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google