Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

czyli przewodnik po kuchni Żydowskiej. ;)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "czyli przewodnik po kuchni Żydowskiej. ;)"— Zapis prezentacji:

1 czyli przewodnik po kuchni Żydowskiej. ;)
z kuchennej półeczki czyli przewodnik po kuchni Żydowskiej. ;)

2 Kuchnia Żydowska : Narodowa kuchnia Żydów charakteryzująca się skrupulatnym przestrzeganiem koszerności. Najważniejszą cechą kuchni żydowskiej, obecną we wszystkich jej odmianach, jest ścisłe przestrzeganie koszerności, tj. religijnego podziału pokarmów na koszerne – czyste (dozwolone) i trefne – nieczyste (zakazane). Podział ten oparty jest na Biblii, na nakazach Pięcioksięgu Mojżesza (Tory), i późniejszych interpretacjach tych praw przez rabinów.

3 Kuchnie narodowe mają na ogół wyraźne korzenie
Kuchnie narodowe mają na ogół wyraźne korzenie. Wyrastają z dwóch, trzech tradycyjnych produktów lub potraw. kuchnia włoska słynie z makaronów, sosów pomidorowych i oliwy, meksykańska - z ostrych sosów, kukurydzy, fasoli i świeżej papryki; domeną Francuzów są wina, sery i sosy. niczego podobnego nie da się powiedzieć o kuchni żydowskiej - jest ona tyglem, w którym mieszają się przeróżne tradycje, a tym samym i przeróżne potrawy. Żyd - tułacz nie stronił od dań spotykanych na szlaku swych wędrówek pod warunkiem, że można je było przystosować do wymogów natury religijnej.

4 Gdy się mówi o kuchni żydowskiej, nie sposób pominąć kwestii najbardziej intrygującej przepisów koszernej sztuki kulinarnej. Są one z wielu powodów zagadkowe. Nie wszyscy wiedzą, iż ich podstawę można znaleźć w Biblii, w III Księdze Mojżeszowej. Po wtóre zaś tekst biblijny nie jest w pełni oczywisty. Wymaga interpretacji, a te wiadomo są niekiedy zupełnie różne.

5 Ortodoksyjny Żyd przestrzega tradycyjnych nakazów i zakazów nie dociekając, czy są one sformułowane dokładnie w świętych księgach, czy też raczej stanowią interpretację zawartych tam słów. Ważne jest to, co robią inni, co przyjęto robić. Nie jada się mleka razem z mięsem, a także mięsa wieprzowego, niektórych ryb, skorupiaków i kilku gatunków ptactwa. Mięso przyrządza się przed spożyciem w specyficzny sposób, usuwając zeń krew.

6 Głównymi zasadami jest wykluczenie mięsa niektórych zwierząt (m. in
Głównymi zasadami jest wykluczenie mięsa niektórych zwierząt (m.in. świń), krwi, łączenia mięsa z mlekiem, niektórych ryb i owadów. Mięso dozwolone musi pochodzić ze specjalnego, rytualnego uboju zwanego szechitą. Kuchnia żydowska, zwłaszcza bliskowschodnia, posiada wiele cech wspólnych z kuchnią arabską. Wynika to i ze stosowania tych samych regionalnych produktów, i podobieństwa nakazów religijnych, opartych na tym samym źródle.

7 Charakterystyczne dla kuchni żydowskich są specjalne potrawy przygotowywane przed szabatem, w czasie którego ortodoksyjnemu Żydowi nie wolno gotować ani rozpalać w piecu. Stąd powstały różnego rodzaju zimne przekąski, a także potrawy duszone przez kilkanaście godzin w stygnących piecach chlebowych (np. czulent).

8 Można wyodrębnić trzy zasadnicze odmiany kuchni żydowskiej :
kuchnia Żydów z Bliskiego Wschodu, podobna do kuchni arabskiej; kuchnia Żydów sefardyjskich, przyjęła wiele cech kuchni iberyjskich; kuchnia Żydów askenazyjskich, wiele cech kuchni polskiej, niemieckiej oraz rosyjskiej.

9 W związku z przebywaniem Żydów w diasporze kuchnia żydowska przyjmowała cechy i produkty kuchni różnych narodów. Dlatego np. w kuchni Żydów polskich, można znaleźć zaskakująco egzotyczne połączenia smaków i przypraw. Wspólnymi cechami większości odmian kuchni żydowskich jest obfite stosowanie niektórych przypraw (gałka muszkatołowa, goździki, szafran, kminek), częste używanie cebuli i czosnku, stosowanie zamiast niedozwolonego (trefnego) smalcu – tłuszczu drobiowego, używanie cukru lub miodu także do potraw mięsnych i rybnych, rozdrabnianie (mielenie lub ucieranie) składników potraw.

10 Wiele potraw żydowskich powstawało przez adaptację miejscowych przepisów kulinarnych do nakazów religii mojżeszowej. Kuchnia żydowska zaliczana jest do głównych kuchni międzynarodowych (obok francuskiej, chińskiej i włoskiej) i jest bardzo ceniona przez smakoszy. Szczególnie cenione są specjalne, tradycyjne potrawy podawane w święta religijne: Sukkot, Chanuka, Purim, Pascha, Szawuot.

11 Żyd stawiał na stole rybę podaną na sposób narodowy, czulent, cymes i kishke. Ale wszędzie i zawsze kuchnia żydowska zadziwiała swą różnorodnością, swobodnym łączeniem wielu wydawałoby się odmiennych potraw, które z czasem, jak nasz karp czy szczupak, traciły swą pierwotną przynależność i wchodziły do tradycji kulinarnej narodu żydowskiego.

12 Czyli jak się bawią Żydzi…
Święta Żydowskie Czyli jak się bawią Żydzi…

13 Rosh Hashana Żydowski Nowy Rok jest obchodzony we wrześniu lub październiku. Podaje się wówczas okrągłe chały miodowe, pierniki i jabłka z miodem. Wszystkie te słodkości mają symbolizować szczęście i pomyślność. Symboliczną wymowę ma także Mehren tzimmes (Cymes z marchwi), okrągłe krążki warzywa oznaczają złote monety i wyrażają życzenia dostatku. Hebrajczycy przejęli od Babilończyków zwyczaj, nakazujący podanie baraniej głowy. Jest ona zapowiedzią wydarzeń, które mają nadejść. Niektórzy twierdzą jednak, że głowa zwierzęcia nawiązuje do biblijnej ofiary Abrahama i mieści się tym samym w obrębie tradycyjnej kultury judaistycznej.

14 Erev Yom Kippur to wigilia Yom Kippur. Nie podaje się ostro przyprawionych potraw by nie wywoływać pragnienia, a posiłek spożywa się przed zachodem słońca. Po 24 godzinnym poście gospodyni podaje tradycyjne zakąski, czyli siekane śledzie, smażoną rybę lub rybę siekaną przyprawioną na sposób żydowski. Danie główne to rosół z makaronem, drób z warzywami i sałatką. Na deser je się strudel lub ciasto biszkoptowe popijane kompotem.

15 Cymes oznacza coś pysznego, przysmak, rarytas. Potrawa cymes kojarzy się u wyznawców mojżeszowych z Szabasem, świętami, a przede wszystkim nowym rokiem Rosz-Haszana. Ta słodka soczysta potrawa jest często poddana długiemu duszeniu lub pieczeniu w niskich temperaturach, aż nabierze złotego koloru i wspaniałego smaku, który jest symbolem szczęśliwego roku.

16 Sukkot to Święto Szałasów, obchodzone przez tydzień, począwszy od 15 dnia Tishri. Szałasy są symbolem wędrówki synów Izraela po wyjściu z Egiptu. Buduje się je na coroczne święto lub tylko dekoruje i odświeża budowle raz wzniesione. W szałasach Żydzi spożywają przynajmniej jeden posiłek, składający się w zależności od okolicy z gołąbków lub np. siekanego mięsa zawiniętego w liście winorośli, oraz podaje się pierogi, strucle, owoce, orzechy i wino.

17 Wykonanie : Bartoszek Paulina ;)


Pobierz ppt "czyli przewodnik po kuchni Żydowskiej. ;)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google