Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PROMIENIOWANIE CIAŁ. Czym jest promieniowanie ? Promieniowanie – strumień cząstek lub fal wysyłanych przez ciało. Promieniowanie – strumień cząstek lub.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PROMIENIOWANIE CIAŁ. Czym jest promieniowanie ? Promieniowanie – strumień cząstek lub fal wysyłanych przez ciało. Promieniowanie – strumień cząstek lub."— Zapis prezentacji:

1 PROMIENIOWANIE CIAŁ

2 Czym jest promieniowanie ? Promieniowanie – strumień cząstek lub fal wysyłanych przez ciało. Promieniowanie – strumień cząstek lub fal wysyłanych przez ciało. Wytwarzanie promieniowania jest nazywane emisją. Wytwarzanie promieniowania jest nazywane emisją. Pierwotnie pojęcia promieniowania używano do promieni słonecznych. Potem do tych rodzajów wysyłanych cząsteczek i fal (bez wnikania w ich naturę), którego wąski strumień (promień) rozchodząc się w przestrzeni może być traktowany jak linia w geometrii (nie rozdziela się). Pierwotnie pojęcia promieniowania używano do promieni słonecznych. Potem do tych rodzajów wysyłanych cząsteczek i fal (bez wnikania w ich naturę), którego wąski strumień (promień) rozchodząc się w przestrzeni może być traktowany jak linia w geometrii (nie rozdziela się).

3 Jak zmierzyć temperaturę gwiazdy? Temperaturę ciał można wyznaczyć, mierząc częstotliwość emitowanego promieniowania, np.: - lawa wulkaniczna ( ok. 1000 °C) wysyła podczerwień i czerwone światło widzialne. Powierzchnia Słońca ( 5500 °C) emituje światło widziane w różnych kolorach, które łącznie tworzą światło białe, oraz małą ilość podczerwieni i nadfioletu. Natomiast super gorące gwiazdy ( ponad 100 000 °C ) emitują promieniowanie ultrafioletowe oraz pewną ilość światła fioletowego i niebieskiego.

4 Siatka dyfrakcyjna Działanie siatki dyfrakcyjnej polega na wykorzystaniu zjawiska dyfrakcji i interferencji światła do uzyskania jego widma. W tym celu pomiędzy źródłem światła a ekranem umieszcza się siatkę dyfrakcyjną. Na ekranie uzyskuje się w ten sposób widmo światła. Dyfrakcja (ugięcie fali)- są to zmiany kierunku rozchodzenia się fali na krawędziach przeszkód oraz w ich pobliżu. Interferencja- zjawisko powstawania nowego, przestrzennego rozkładu amplitudy fali (wzmocnienia i wygaszenia) w wyniku nakładania się (superpozycji fal) dwóch lub więcej fal.

5 Widma ciągłe i widma liniowe Widma ciągłe są to widma, w których poszczególne barwy światła płynnie przechodzą z jednej w drugą. Źródłem promieniowania w widmie ciągłym są zwykle rozgrzane ciała stałe lub ciecze, takie jak np. włókno żarówki czy lawa wulkaniczna. Widma liniowe są to widma, w których obserwujemy tylko pojedyncze linie o różnych barwach zwane liniami widmowymi. Widmo liniowe powstaje na skutek promieniowania rozrzedzonego gazu.

6 Zdjęcie widma ciągłego

7 Zdjęcie widma liniowego

8 Widmo wodoru Jest to najprostszy przykład widma liniowego gdzie widmo emitowane jest przez rozgrzany jednoatomowy wodór (H). Częstotliwość serii niewidocznych gołym okiem możemy wyliczyć ze wzoru : f = cR (1/m^2 – 1/n^2)

9 Dziękujemy za uwagę ! Prezentację wykonali Mikołaj Gapa i Eryk Wypych kl. I PS


Pobierz ppt "PROMIENIOWANIE CIAŁ. Czym jest promieniowanie ? Promieniowanie – strumień cząstek lub fal wysyłanych przez ciało. Promieniowanie – strumień cząstek lub."

Podobne prezentacje


Reklamy Google