Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Baśniowym szlakiem Suwalszczyzny” 17-22.05.2015.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Baśniowym szlakiem Suwalszczyzny” 17-22.05.2015."— Zapis prezentacji:

1 „Baśniowym szlakiem Suwalszczyzny” 17-22.05.2015

2 Dzień 1  W ramach akcji zorganizowanej przez Suwalską Izbę Rolniczo-Turystyczną dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły spędziła 6 dni na Suwalszczyźnie, poznając atrakcje turystyczne tego regionu.  Nasz pobyt rozpoczął się 17.05.2015 r. w ośrodku „Maniówka” w Nowej Wsi koło Suwałk. Po kilkugodzinnej podróży rozlokowaliśmy się w pokojach i zapoznali bliżej z ośrodkiem, w którym mieliśmy spędzić blisko tydzień.  Wieczorne zajęcie organizacyjne i ognisko integracyjne pomogło nam w poznaniu pozostałych uczestników wyjazdu z Aleksandrowa Kujawskiego, Wrocławia, Kudowy i Ostrowca Świętokrzyskiego. Po długiej podróży jesteśmy na miejscu Ośrodek „Maniówka”

3 „Maniówka”

4 Wspólne śpiewy przy ognisku pomogły w zintegrowaniu grupy

5 Dzień 2  Poznawanie atrakcji Suwalszczyzny rozpoczęliśmy w poniedziałek od wizyty w Suwałkach. Zwiedziliśmy Park Konstytucji 3 Maja oraz poznaliśmy historię miasta.  Kolejnym punktem naszej wyprawy była Dolina Rospudy, a konkretnie Bakałarzewo. Najpierw udaliśmy się do Wioski Zapomnianych Wojów, gdzie wraz z animatorami wzięliśmy udział w grach i zabawach terenowych, a następnie zwiedziliśmy teren niemieckich umocnień z czasów II wojny światowej.  Z Bakałarzewa przenieśliśmy się do Dowspudy, w której znajdują się ruiny pałacu Michała Ludwika Paca – poznaliśmy historię tego kompleksu oraz zwiedziliśmy park i pozostałości posiadłości.  Kolejnym miastem, które zwiedziliśmy był Augustów – aby poznać bliżej atrakcje tego miejsca wzięliśmy udział w grze terenowej Quest po Augustowie. Kolejne zadania questu skierowały nas do Kolumny Zygmunta, budynku starej poczty, a ostatecznie do portu nad Kanałem Augustowskim. Ostatnim punktem naszego harmonogramu był rejs statkiem po Nettcie i jeziorach Necko i Rospuda.  Każdego dnia odbywały się zajęcia podsumowujące nasze aktywności – w tym dniu tworzyliśmy komiks zachęcający do zwiedzania wybranych atrakcji turystycznych.

6 Suwałki

7 Bakałarzewo – Wioska Zapomnianych Wojów oraz bunkry

8 Dowspuda – ruiny pałacu Michała Ludwika Paca

9 Augustów – quest i żegluga „Jaćwieżą”

10 Dzień 3  Kolejnego dnia poznawaliśmy atrakcje Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Nasza przygoda w SPK rozpoczęła się w Turtulu gdzie zobaczyliśmy ruiny starego młyna wodnego oraz podziwialiśmy panoramę okolicy z punktu widokowego.  Tego dnia zwiedziliśmy też głazowiska Rutka oraz Bachanowo. Głazy znajdujące się na tych terenach (głównie granity i gnejsy), przywędrował tu w okresie zlodowacenia północnopolskiego około 12 tysięcy lat temu.  W jaćwieskiej chacie obejrzeliśmy rekonstrukcje wykopalisk z Góry Zamkowej, obejrzeliśmy też krótką prezentację na temat funkcjonowania osady jaćwieskiej.  Kolejnym punktem w naszym harmonogramie była Góra Cisowa, z której po raz kolejny mogliśmy oglądać piękną panoramę okolicy.  Następnym ciekawym miejscem był punkt widokowy „U Pana Tadeusza” - tam podziwialiśmy widoki na jeziora kleszczowieckie o egzotycznych nazwach: Purwin, Kojle i Perty.

11 Dzień 3 – c.d.  W ruinach majątku Stara Hańcza zapoznaliśmy się z historią mieszczącego się tu niegdyś dworu, a następie udaliśmy się nad brzegi jeziora Hańcza.  Dużą atrakcję stanowił kolejny punkt naszego harmonogramu, czyli zajęcia w bazie nurkowej nad Hańczą. Wysłuchaliśmy tam ciekawej pogadanki na temat nurkowania, zwiedziliśmy bazę i mieliśmy możliwość bliżej zapoznać się ze sprzętem niezbędnym do uprawiania tego sportu, a chętne osoby mogły przymierzyć ekwipunek płetwonurka.  Ostatnim punktem naszej wycieczki w tym dniu było wędkowanie nad Czarna Hańczą. Pani Krystyna Żyszkiewicz zaprezentowała nam sprzęt i przybliżyła tajniki wędkowania, a następni mogliśmy spróbować swoich sił w łowieniu ryb w jeziorze.  W ramach podsumowania naszych zajęć każda z grup stworzyła wiersz zachęcający do obejrzenia wybranych miejsc.

12 Przygoda w SPK - punkt widokowy w Turtulu

13 Głazowiska Rutka i Bachanowo

14 W jaćwieskiej chacie

15 Góra Cisowa i punkt widokowy 'U Pana Tadeusza”

16 Ruiny dworu Stara Hańcza oraz jezioro Hańcza

17 Baza nurkowa

18 Wędkowanie

19 Dzień 4  Czwarty dzień naszego pobytu na Suwalszczyźnie zaczęliśmy od zajęć z pszczelarstwa. Ciekawa pogadanka przybliżyła nam pracę pszczelarza, a na koniec mogliśmy spróbować słodkości z pasieki.  Kolejnym punktem naszej wycieczki tego dnia było Muzeum Wigier w Starym Folwarku, gdzie najpierw w ramach zajęć przyrodniczych wykonaliśmy badania wód z jeziora Wigry, a następnie zwiedziliśmy samo muzeum.  Następnie udaliśmy się do pokamedulskiego klasztoru na Wigrach, gdzie zapoznaliśmy się pokrótce z historią tego miejsca i zwiedzili apartamenty papieskie, krypty i punkt widokowy na wieży.  Miasteczko Sekretnych Uliczek w Sejnach była dla nas miejscem wypoczynku i wesołej zabawy.  Na koniec tego interesującego dnia odbyły się zajęcia w Wiosce Wesołych Wędrowców w „Maniówce”.  W ramach podsumowania zajęć każda z grup musiała zaprezentować przed kamerą 7 argumentów zachęcających do zwiedzenie wybranego miejsca, które odwiedziliśmy tego dnia.

20 Zajęcia z pszczelarstwa

21 Zajęcia przyrodnicze w Muzeum Wigier

22 Muzeum Wigier w Starym Folwarku

23 Klasztor na Wigrach

24 Miasteczko Sekretnych Uliczek w Sejnach

25 Dzień 5  Ostatni dzień naszej przygody na Suwalszczyźnie zaczęliśmy od zajęć surwiwalowych. Musztra, budowanie szałasu czy rozpalanie ognia krzesiwem – z takimi zadaniami musieliśmy się zmierzyć pod okiem instruktorów ze Związku Strzeleckiego „Strzelec”  Kolejnym punktem naszej wycieczki była Dolina Przygód nad Szeszupą – gdzie chętne osoby mogły zmierzyć swoje siły na kajakach, poćwiczyć w plenerowej siłowni lub skorzystać z innych atrakcji tego centrum aktywności turystycznej.  W drodze powrotnej do ośrodka zatrzymaliśmy się ponownie w Suwałkach gdzie mieliśmy do dyspozycji czas wolny na zwiedzanie tego pięknego miasta.  W ramach podsumowania naszego całego pobytu na Suwalszczyźnie wszystkiego grupy wzięły udział w quzie, który sprawdził, co zapamiętaliśmy z naszych wycieczek po okolicy i jakie atrakcje turystyczne utrwaliły nam się najbardziej. Na koniec organizatorzy wręczyli wszystkim uczestnikom pamiątki z pobytu i zaprosili na słodki poczęstunek i wspólną zabawę.

26 Surwiwal z ZS „Strzelec”

27

28 Dolina Przygód Nad Szeszupą

29 Pobyt na Suwalszczyźnie pozwolił nam bliżej poznać atrakcje turystyczne tego regionu, zwiedziliśmy ciekawe miejsca i poznaliśmy ich bogatą historię. Harmonogram zajęć przygotowany przez organizatorów był bardzo urozmaicony i pozwolił każdemu znaleźć coś atrakcyjnego. Nasza podróż Baśniowym szlakiem Suwalszczyzny na pewno zachęciła nas do odwiedzenia tego regionu w przyszłości i promowania Suwalszczyzny jako miejsca bogatego w atrakcje turystyczne.


Pobierz ppt "„Baśniowym szlakiem Suwalszczyzny” 17-22.05.2015."

Podobne prezentacje


Reklamy Google